Հայր Շնորհք աբեղա Պալոյանը հանդիպել է Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանին, որը հայ հավատավոր ժողովրդին իր պատգամն է փոխանցել, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Փետրվարի 12–ին Մկրտիչ սրբազանի կալանքը փոխվել է տնային կալանքով։ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանին, սակայն, արգելված է մասնակցել պատարագների և հանդիպել քահանաների հետ։
«Ես բանտում էի, և դուք անդադար աղոթքի մեջ էիք։ Շարունակեք ձեր միաբանությամբ աղոթքի մեջ լինել։ Աղոթեք մեր բանտարկյալ և անազատության մեջ գտնվող եպիսկոպոսների և հայորդիների համար»,- ասել է Մկրտիչ սրբազանը։
Հայր Շնորհքը նշել է, որ աղոթքի խնդրանքներում երբեք չպետք է հուսահատվել և անհրաժեշտ է պահպանել միասնականությունը։
Հոգևորականը նաև հայտնել է, որ այսուհետ միասնական աղոթքները անցկացվելու են ոչ թե հինգշաբթի, այլ ուրբաթ օրերին, քանի որ շատերը, մասնավորապես իրավապաշտպանները, հինգշաբթի օրերին ծանրաբեռնվածության պատճառով չեն կարողանում մասնակցել։
Հաջորդ համատեղ աղոթքը նախատեսվում է փետրվարի 20-ին՝ Արագածոտնի մարզի Կարմրաշեն գյուղի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում։

Отец Шнорк Палоян встретился с епископом Мкртчем Прошяном, предводителем Арагацотнской епархии, который передал свое послание верующему народу, сообщает «Sputnik Армения».
12 февраля мера пресечения в отношении епископа Мкртича была изменена на домашний арест. Вместе с тем ему запрещено участвовать в литургиях и встречаться со священнослужителями.
«Я был в тюрьме, а вы пребывали в непрестанной молитве. Продолжайте оставаться в единстве в молитве. Молитесь за наших заключенных епископов и армянских сынов, находящихся в лишении свободы», — заявил епископ Мкртч.
Отец Шнорк отметил, что в молитвенных прошениях никогда не следует отчаиваться и необходимо сохранять единство.
Священнослужитель также сообщил, что отныне совместные молитвы будут проводиться не по четвергам, а по пятницам, поскольку многие, в частности правозащитники, не могут участвовать по четвергам из-за занятости.
Следующая совместная молитва запланирована на 20 февраля в церкви Сурб Аствацацин в селе Кармрашен Арагацотнской области.