13 Փետրվար 2026 - 09:28 AMT
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը 9 միլիարդ դոլարի շուրջ առաջացած քննարկումները գնահատել է որպես չափազանցված:
«Սա փոթորիկ էր մեկ բաժակ ջրում»,-ասել է նա «5–րդ ալիքի» եթերում:
Նա նշել է, որ հանրությանը ներկայացվող տեղեկատվությունը, իր համոզմամբ, կապ չունի իրականության հետ։
« Ընդամենը երկկողմ հայտարարություն է ստորագրվել, որ ավարտել բանակցությունները խաղաղ էներգիայի պայմանագրի միանալու հետ կապված։ Մի լրացուցիչ պայմանագիր, որին անդամ ենք դառնում, բայց դա չի նշանակում ներդրում, որևէ խոստում չկա, որ ատոմակայան կկառուցվի Հայաստանում։ Ընդամենն առաջ է մղում ԱՄՆ–ն իր տեխնոլոգիան, դա նորմալ է, որ ղեկավարը փորձի իր երկրի տեխնոլոգիաններն առաջ մղել դեպի այլ երկրների շուկաներ»,- ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Քոչարյանի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն փորձ էլ չունի նման ատոմակայան կառուցելու այլ երկրում, միայն Ռուսաստանն է, որ այս պահին դրսում կառուցում է 5-6 այդպիսի ատոմակայան։ Ավելին, ըստ Քոչարյանի, Միացյալ Նահանգներում կառուցված վերջին ատոմակայանն էլ բավականին թանկ է նստել երկրի վրա։ Ստացվում է, որ եթե լինի 9 մլրդ դոլարի ներդրումը, դա կլինի պարտք ՀՀ քաղաքացիների վրա, ինչպես նաեւ կանդրադառնա հոսանքի սակագնի վրա։։
«Սա բիզնես է, բարեգործություն չի, եթե կարող ես ստեղծել հինգ անգամ էժան նույն որակի ատոմակայան, ստացվում է՝ դու քաղաքացիների վրա հինգ անգամ պակաս բեռ ես դնում։ Նախարարն ասում է՝ միջուկային էլեկտրաէներգիան հնարավորություն կտա գիշերվա ցերեկվա ռեժիմները կարգավորել, եթե մտածում եք՝ ատոմակայանը կարող է գիշերվա ցերեկվա ռեժիմների կարգավորման առարկա դառնալու, դու պայթեցնելու ես այդ ատոմակայանը»,-ասել է նա:

Второй президент Армении Роберт Кочарян охарактеризовал обсуждения вокруг суммы в 9 миллиардов долларов в рамках атомного соглашения как чрезмерно раздутые.
«Это был шторм в стакане воды», — заявил он в эфире «5-го канала».
По его словам, представленная обществу информация, по его убеждению, не соответствует действительности.
«Речь идет всего лишь о двустороннем заявлении о завершении переговоров по присоединению к соглашению в сфере мирной ядерной энергетики. Это дополнительное соглашение, к которому мы присоединяемся, но это не означает наличие инвестиций или какого-либо обещания построить атомную электростанцию в Армении. Соединенные Штаты просто продвигают свои технологии, и это нормально, когда руководитель пытается продвигать технологии своей страны на рынки других государств», — цитирует Роберта Кочаряна «Panorama.am ».
По словам Кочаряна, у США нет опыта строительства подобных атомных электростанций за рубежом, тогда как в настоящее время только Россия строит за пределами своей территории пять-шесть таких объектов. Кроме того, отметил он, последняя построенная в США атомная электростанция обошлась стране весьма дорого. Если инвестиция в 9 млрд долларов все же состоится, это станет долгом для граждан Армении и отразится на тарифах на электроэнергию.
«Это бизнес, а не благотворительность. Если можно построить атомную станцию такого же качества в пять раз дешевле, значит, на граждан будет возложено в пять раз меньшее бремя. Министр говорит, что атомная электроэнергия позволит регулировать дневные и ночные режимы. Если вы думаете, что атомная станция может стать инструментом регулирования дневных и ночных режимов, вы ее взорвете», — заявил он.