13 Փետրվար 2026 - 09:56 AMT
Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնին անհատույց սեփականության իրավունքով հող այլևս չի տրվի։ Ազգային ժողովը առաջին ընթերցմամբ հաստատել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ներկայացրած՝ ՀՀ «Հողային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի փոփոխությունների նախագիծը։
Նախաձեռնությանը կողմ է քվեարկել 58 պատգամավոր, դեմ՝ 24, իսկ 3-ը ձեռնպահ է մնացել, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Հողային օրենսգրքի 64-րդ հոդվածի 1.2-րդ մասով սահմանված է եղել, որ պետության և համայնքների սեփականությանը պատկանող հողամասերը կարող էին անհատույց սեփականության իրավունքով փոխանցվել Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցուն (ՀԱԵ)՝ եկեղեցիների և եկեղեցապատկան շինությունների կառուցման և դրանց սպասարկման նպատակով։ Փոփոխության ուժի մեջ մտնելուց հետո հողատարածքները ՀԱԵ-ին կտրամադրվեն բացառապես օգտագործման իրավունքով։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվել է, որ փոփոխության նպատակը որևէ կազմակերպության գործունեությունը սահմանափակելը չէ, այլ հողերի օգտագործման ավելի ճկուն և վերահսկելի մեխանիզմի ապահովումը։

Святому Эчмиадзину больше не будет предоставляться земля в безвозмездную собственность. Национальное собрание в первом чтении одобрило представленный Министерством территориального управления и инфраструктур Республики Армения проект поправок к закону «О внесении изменений в Земельный кодекс Республики Армения».
За инициативу проголосовали 58 депутатов, против — 24, воздержались — 3, сообщает «Sputnik Армения».
Частью 1.2 статьи 64 Земельного кодекса ранее предусматривалось, что земельные участки, находящиеся в государственной или общинной собственности, могли передаваться Армянской Апостольской Церкви в безвозмездную собственность для строительства и обслуживания церквей и принадлежащих им сооружений. После вступления изменений в силу земельные участки будут предоставляться Церкви исключительно на праве пользования.
В обосновании проекта отмечено, что цель изменений заключается не в ограничении деятельности какой-либо организации, а в обеспечении более гибкого и контролируемого механизма использования земель.