Քննչական կոմիտեն հայտարարել է, որ այն պնդումը, թե կառույցը չի տրամադրել Սամվել Կարապետյանին տեսաուղերձով հանդես գալու հնարավորություն, չի համապատասխանում իրականությանը: Այդ մասին հայտնել են ՔԿ-ից, տեղեկացնում է «Հայկական ժամանակը»:
«Ի պատասխան Քննչական կոմիտե ստացված Սամվել Կարապետյանի պաշտպանի դիմումի, որով վերջինս խնդրել է պարզաբանել՝ արդյոք դատարանի որոշմամբ թույլատրվա՞ծ է իր պաշտպանյալին հանդես գալու հրապարակային խոսքով, մասնավորապես՝ տեսաուղերձով, նախաքննական մարմինը գրավոր պարզաբանում է ներկայացրել առ այն, որ դատական ակտը մեկնաբանելու լիազորություն չունի։
Հետևաբար պնդումը, թե «Քննչական կոմիտեն չի տվել հնարավորություն Սամվել Կարապետյանին տեսաուղերձով հանդես գալու համար», չի համապատասխանում իրականությանը»,- ասվում է ՔԿ պարզաբանման տեքստում։
Փետրվարի 12-ին անցկացվել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության շնորհանդեսը, որի ընթացքում ներկայացվել է Սամվել Կարապետյանի անունից ԱԲ-ի ստեղծած տեսաուղերձը։ Այս առնչությամբ կուսակցությունից հայտնել են, որ Սամվել Կարապետյանի հրապարակային խոսքով հանդես գալու սահմանափակումը վերացվել է, սակայն տեսաձայնային ուղերձի միջոցով հանդես գալու հնարավորությունը որևէ ձևով ամրագրված չի եղել։

13 Февраль 2026 - 10:34 AMT
Следственный комитет заявил, что утверждение о том, будто ведомство не предоставило Самвелу Карапетяну возможности выступить с видеообращением, не соответствует действительности. Об этом сообщили в СК, передает «Армянское время».
«В ответ на поступившее в Следственный комитет обращение защитника Самвела Карапетяна, в котором он просил разъяснить, допускается ли решением суда публичное выступление его подзащитного, в частности в формате видеообращения, орган предварительного следствия представил письменное разъяснение о том, что не обладает полномочиями по толкованию судебного акта.
Следовательно, утверждение о том, что “Следственный комитет не дал возможность Самвелу Карапетяну выступить с видеообращением”, не соответствует действительности», — говорится в тексте разъяснения СК.
12 февраля состоялась презентация партии «Сильная Армения», в ходе которой было представлено созданное с использованием искусственного интеллекта видеообращение от имени Самвела Карапетяна. В партии ранее заявляли, что ограничение на публичные выступления Карапетяна снято, однако возможность выступать посредством видеообращения каким-либо образом закреплена не была.