Քննչական կոմիտեն հայտարարել է, որ այն պնդումը, թե կառույցը չի տրամադրել Սամվել Կարապետյանին տեսաուղերձով հանդես գալու հնարավորություն, չի համապատասխանում իրականությանը: Այդ մասին հայտնել են ՔԿ-ից, տեղեկացնում է «Հայկական ժամանակը»:
«Ի պատասխան Քննչական կոմիտե ստացված Սամվել Կարապետյանի պաշտպանի դիմումի, որով վերջինս խնդրել է պարզաբանել՝ արդյոք դատարանի որոշմամբ թույլատրվա՞ծ է իր պաշտպանյալին հանդես գալու հրապարակային խոսքով, մասնավորապես՝ տեսաուղերձով, նախաքննական մարմինը գրավոր պարզաբանում է ներկայացրել առ այն, որ դատական ակտը մեկնաբանելու լիազորություն չունի։
Հետևաբար պնդումը, թե «Քննչական կոմիտեն չի տվել հնարավորություն Սամվել Կարապետյանին տեսաուղերձով հանդես գալու համար», չի համապատասխանում իրականությանը»,- ասվում է ՔԿ պարզաբանման տեքստում։
Փետրվարի 12-ին անցկացվել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության շնորհանդեսը, որի ընթացքում ներկայացվել է Սամվել Կարապետյանի անունից ԱԲ-ի ստեղծած տեսաուղերձը։ Այս առնչությամբ կուսակցությունից հայտնել են, որ Սամվել Կարապետյանի հրապարակային խոսքով հանդես գալու սահմանափակումը վերացվել է, սակայն տեսաձայնային ուղերձի միջոցով հանդես գալու հնարավորությունը որևէ ձևով ամրագրված չի եղել։

13 February 2026 - 10:33 AMT
The Investigative Committee has stated that claims it denied Samvel Karapetyan the opportunity to deliver a video address do not correspond to reality, according to “Haykakan Zhamanak.”
“In response to a request submitted to the Investigative Committee by Samvel Karapetyan’s defense counsel, asking whether a court decision allows his client to deliver a public speech, particularly in the form of a video address, the investigative body provided a written clarification stating that it does not have the authority to interpret judicial acts.
Therefore, the claim that ‘the Investigative Committee did not give Samvel Karapetyan the opportunity to deliver a video address’ does not correspond to reality,” the statement reads.
On February 12, the presentation of the Strong Armenia party took place, during which an AI-generated video address was presented on behalf of Samvel Karapetyan. In this regard, the party stated that the restriction on Karapetyan’s public speech had been lifted, but the possibility of delivering an audiovisual address had not been formally regulated.