Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը հայտնել է, որ «Իզմիրլյան» ԲԿ-ում վաղ առավոտից կատարված խուզարկություններն առնչվում են ՀԱԵ բարձրաստիճան հոգևորականների և իբրև թե նրանց հետ փոխկապակցված ընկերությունների հետ։ Այդ մասին նա ասել է բուժկենտրոնում կատարված խուզարկություններից հետո լրագրողների հետ զրույցում:
Ավելի վաղ նա հայտնել էր, որ «Իզմիրլյան» ԲԿ-ում խուզարկություններ են կատարվում առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելուն ու փողերի լվացմանը վերաբերող քրեական վարույթի շրջանակում։
Էրիկ Ալեքսանյանը որոշ մանրամասներ է հայտնել քրեական վարույթից։ Ըստ փաստական հանգամանքների՝ քրեական վարույթը նախաձեռնվել է դեռևս 2025թ․, հաղորդումը ներկայացվել է հոկտեմբերի 8-ին, իսկ հոկտեմբերի 9-ին վարույթը նախաձեռնվել է։ Էրիկ Ալեքսանյանն ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ վարույթը նախաձեռնելուց միայն 4 ամիս անց խուզարկություններ անցկացնելու որոշում է կայացվել։
««Իզմիրլյան» ԲԿ-ն 2015-2025թթ․ իր կարիքների համար ձեռք է բերել ապրանքներ, բժշկական պարագաներ՝ իբրև Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու հոգևորականների հետ փոխկապակցված ընկերություններից ավելի բարձր գնով, չնայած իբրև ուներ հնարավորություն տվյալ պարագաները ձեռք բերել ավելի ցածր արժեքով՝ ուղղակի ներմուծող և արտադրող ընկերություններից։ Այդ կերպ նաև Հայ առաքելական եկեղեցու բարձրաստիճան հոգևորականների հետ փոխկապակցվածություն ունեցող ընկերությունների համար առաջացրել են մեծ շահույթներ՝ այդ կերպ խուսափելով առանձնապես խոշոր չափերով հարկերից, և արդյունքում որոշակի գործարքներ կատարելով՝ իբրև լեգալիզացրել են համապատասխան դրամական միջոցները»,- ասել է Ալեքսանյանը։
Բարձրաստիճան հոգևորականների մասին որոշակիացված տվյալներ առկա չեն։ Ինչ վերաբերում է թվաբանական ցուցանիշին՝ Ալեքսանյանը նշեց, որ չի կարող հրապարակել՝ ելնելով նախաքննական գաղտնիքից։
Ալեքսանյանը շեշտել է՝ ըստ էության, ամբողջը վերաբերում է Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցուն և «տեղավորվում է եկեղեցու դեմ արշավի շրջանակներում»։
Արմեն Չարչյանի աշխատասենյակից որոշակի փաստաթղթերից բացի վերցվել են նաև գումարներ, ինչի մասին խուզարկության մասին որոշման մեջ նշված չէ։ Այսինքն՝ չկա որևէ նշում, որ վարույթ իրականացնող մարմինը որևէ իրավասություն ունի գումար վերցնելու։ Խուզարկության որոշմամբ՝ վարույթ իրականացնող մարմինը վճարահաշվարկային փաստաթղթերից զատ կարող է առգրավել նաև էլեկտրոնային կրիչներ։
Փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը, անդրադառնալով «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Չարչյանի աշխատասենյակում իրականացվող խուզարկությանը, ֆեյսբության իր էջում գրել է, որ դա հերթական ռեպրեսիան էեկեղեցու դեմ:
Ըստ նրա՝ դա կարելի է «փաստել անգամ Քննչականի պարզաբանումները չլսելով»:
«Ցավով պետք է արձանագրեմ, որ մեր երկրում «իրավապահ» մարմիններն ամբողջությամբ վերածվել են իշխող քաղաքական ուժի ու անձամբ դրա ղեկավարի նեղ շահերը սպասարկող քաղաքական կառույցների։ Այդ մարմինների աշխատանքում «իրավունքի շահ» կոչվածը գնալով մոմի պես հալչում է։ Այլ կերպ՝ օրենքի ձևական, ընթացակարգային կողմը պահում են, բայց բովանդակային, արժեքային կողմը ոչ մի կապ չունի բուն իրավունքի հետ – փաթեթի վրա գրված է «կոնֆետ», բայց մեջը ինչ-որ աղտեղ բան է։ Ու դրա մասին վկայող փաստերը անթիվ-անհամար են։
Ուստի արդեն հիմա՝ անգամ Քննչականի պարզաբանումները չլսելով, կարելի է փաստել, որ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն պատկանող «Իզմիրլյան» ԲԿ-ում ընթացող խուզարկությունը նիկոլական ռեժիմի հերթական ռեպրեսիան է մեր Մայր Եկեղեցու դեմ, ու այն ոչ մի կապ չունի իրավունքի գերակայության ու օրինականության հետ։»,- նշել է Մելիքյանը։
Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Չարչյանի աշխատասենյակում իրականացվում են քննչական գործողություններ։
Արմենպրեսի տեղեկություններով քրեական վարույթը նախաձեռնվել է հարկեր տուրքեր թաքցնելու, փողերի լվացման դեպքի առթիվ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ իրավապահները խուզարկում են «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրեն Արմեն Չարչյանի աշխատասենյակը։

Lawyer Erik Aleksanyan said searches carried out early in the morning at Izmirlian Medical Center are connected to senior clergy of the Armenian Apostolic Church and companies allegedly affiliated with them. He spoke to journalists after the searches at the medical facility.
Earlier, he had stated that the searches at Izmirlian Medical Center were conducted within the framework of a criminal case concerning alleged large-scale tax evasion and money laundering.
Aleksanyan provided some details about the proceedings. According to the factual circumstances, the criminal case was initiated in 2025; a report was submitted on October 8, and proceedings were launched on October 9. He drew attention to the fact that a decision to conduct searches was made only four months after the case was opened.
“From 2015 to 2025, Izmirlian Medical Center purchased goods and medical supplies for its needs from companies allegedly affiliated with senior clergy of the Armenian Apostolic Church at higher prices, despite allegedly having the opportunity to obtain those supplies at lower cost from direct importers and manufacturers. In this way, large profits were generated for companies affiliated with high-ranking clergy of the Armenian Apostolic Church, allegedly evading taxes on an especially large scale and subsequently conducting certain transactions to allegedly legalize the corresponding funds,” Aleksanyan said.
He noted that there is no specific information identifying particular senior clergy members. As for the numerical indicators, he said he could not disclose them due to the secrecy of the preliminary investigation.
Aleksanyan emphasized that, in essence, the case concerns the Armenian Apostolic Church and “fits within the framework of a campaign against the Church.”
In addition to certain documents, money was also taken from Armen Charchyan’s office, although this was not mentioned in the search warrant. According to the decision, the investigative body is authorized to seize accounting documents and electronic storage devices, but there is no reference to the seizure of funds.
Lawyer Ruben Melikyan, commenting on the search at the office of Izmirlian Medical Center director Armen Charchyan, wrote on his Facebook page that it is “another repression against the Church.”
“Regrettably, I must note that in our country ‘law enforcement’ bodies have fully turned into political structures serving the narrow interests of the ruling political force and personally its leader. In their work, what is called the ‘interest of law’ is melting away like a candle. In other words, they preserve the formal, procedural side of the law, but the substantive, value-based side has nothing to do with genuine legality — the package says ‘candy,’ but inside there is something else. There are countless facts proving this.
Therefore, even without hearing the Investigative Committee’s clarifications, it can already be stated that the search underway at the Izmirlian Medical Center belonging to the Armenian Apostolic Holy Church is another repression by the current regime against our Mother Church and has nothing to do with the rule of law and legality,” Melikyan wrote.
The Investigative Committee stated that investigative actions are being carried out in the office of Izmirlian Medical Center director Armen Charchyan as part of a criminal case.
According to Armenpress, the proceedings were initiated on suspicion of tax evasion and money laundering.