13 Փետրվար 2026 - 11:23 AMT
ՆԳ նախարար. Չեմ ընկալում մի իրավիճակ, երբ մի քանի երկրի քաղաքացին կարող է լինել ՀՀ վարչապետի թեկնածու
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը ամփոփիչ ասուլիսի ընթացքում անդրադարձել է դիտարկմանը, ըստ որի «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածուն ունի մի քանի երկրների քաղաքացիություն, սակայն թեկնածու է հայտարարվել ՀՀ-ում։ Նա նշել է, որ տարբեր պետությունների շահերի համատեղումը վարչապետի պաշտոնում անձամբ չի պատկերացնում։
Նա հավելել է, որ չի ընկալում մի իրավիճակ, երբ մի քանի երկրի քաղաքացին կարող է լինել ՀՀ վարչապետի թեկնածու, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Մեր քաղաքացիության ինստիտուտը դեֆորմացված է, և մենք պրակտիկայում տեսնում ենք հենց այսպիսի դեֆորմացիաների արդյունքը։
Ես բնավ երկքաղաքացիության ինստիտուտին դեմ չեմ, շարունակելու ենք երկքաղաքացիության ինստիտուտը, բայց հատկապես սահմանադրական տարբեր պաշտոնների և վարչապետի պաշտոնի դեպքում ուղղակի չեմ ընկալում այնպիսի իրավիճակ, երբ մի քանի երկրի քաղաքացին կարող է լինել ՀՀ վարչապետի թեկնածու, որի շահերի կենտրոնը կլինի միայն ՀՀ-ն։ Վարչապետի պաշտոնում առհասարակ ես պատկերացնում եմ այնպիսի թեկնածուի, ում շահերի կենտրոնը միայն ՀՀ-ն է։
Մի քանի երկրների քաղաքացի լինելով՝ պիտի նկատի ունենանք, որ այդ քաղաքացիությունն արհեստական երևույթ չէ, զուտ անձնագիր չէ, զուտ թուղթ չէ: Քաղաքացիություն ստանձնելով՝ դու երդվում ես լինել հավատարիմ տվյալ պետությանը, նվիրվել տվյալ պետությանը, և լինելով մի քանի երկրների քաղաքացի՝ մի քիչ դժվար եմ պատկերացնում, թե որ երկրի կենսական շահերին ավելի նախապատվություն պիտի տա տվյալ քաղաքացին։
ՀՀ-ի դեպքում վարչապետ և վարչապետի թեկնածու պիտի լինի միայն այն անձը, ում շահերի կենտրոնը միայն ՀՀ-ն է, այսինքն՝ միայն ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող անձի մասին եմ խոսում։
Իսկ ինչ վերաբերում է իրավական տարբեր մեկնաբանություններին՝ տվյալ հարցի մասով, մտածում եմ, որ, փաստորեն, ստեղծագործ շառավղով միտք ունենալ հնարավոր է նաև իրավաբանության մեջ: Բայց կհորդորեմ բոլորիս, որ իրատեսականության զգացողությունը չկորցնենք»,- ասել է նա։
Նախօրեին «Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը հայտարարել է, որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածուն Սամվել Կարապետյանն է։
Հրապարակման մեջ նշվում է, որ Սամվել Կարապետյանը վերջին չորս տարիներին մշտապես չի բնակվել ՀՀ-ում և ունի նաև այլ երկրների քաղաքացիություն։
«Չնայած նա առաջնորդում է շարժումը, սակայն ընտրություններին մասնակցելու իրավունք չունի, քանի որ հանդիսանում է երկքաղաքացի։ Սահմանադրության 48-րդ հոդվածի համաձայն՝ Ազգային ժողովի պատգամավոր կարող է ընտրվել քսանհինգ տարին լրացած, վերջին չորս տարում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող, վերջին չորս տարում Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող, ընտրական իրավունք ունեցող և հայերենին տիրապետող յուրաքանչյուր ոք»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
«Մեր Ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը ներկայացրել է, թե ինչ իրավական գործընթացների միջոցով է հնարավոր դարձել Սամվել Կարապետյանի թեկնածության առաջադրումը վարչապետի պաշտոնում՝ հղում անելով Սահմանադրության 148-րդ հոդվածին։

Министр внутренних дел Арпине Саргсян на итоговой пресс-конференции прокомментировала заявление о том, что кандидат в премьер-министры от партии «Сильная Армения» имеет гражданство нескольких государств, однако выдвинут в Армении.
По ее словам, она не представляет совмещение интересов разных государств в должности премьер-министра.
«Я не воспринимаю ситуацию, когда гражданин нескольких стран может быть кандидатом в премьер-министры Республики Армения», — заявила Саргсян, сообщает 1lurer.am .
«Наш институт гражданства деформирован, и на практике мы видим результаты таких деформаций.
Я вовсе не против института двойного гражданства, мы продолжим его сохранять. Но особенно в случае конституционных должностей и должности премьер-министра я просто не воспринимаю ситуацию, когда гражданин нескольких стран может быть кандидатом в премьер-министры Республики Армения, центр интересов которого будет только Армения. В целом я представляю кандидата на пост премьер-министра как человека, центр интересов которого — исключительно Армения.
Будучи гражданином нескольких стран, нужно понимать, что гражданство — это не искусственное явление, не просто паспорт и не просто бумага. Принимая гражданство, ты присягаешь на верность данному государству и обязуешься служить ему. И будучи гражданином нескольких стран, немного трудно представить, интересам какой страны такой гражданин отдаст приоритет.
В случае Армении премьер-министром и кандидатом в премьер-министры должен быть только тот человек, центр интересов которого — исключительно Республика Армения, то есть я говорю о лице, являющемся только гражданином РА.
Что касается различных правовых интерпретаций по данному вопросу, думаю, что творческий подход возможен и в юриспруденции. Но призываю всех нас не терять чувство реалистичности», — сказала она.
Накануне координатор движения «Мер Дзевов» Нарек Карапетян заявил, что кандидатом в премьер-министры от партии «Сильная Армения» является Самвел Карапетян.
В публикации отмечается, что Самвел Карапетян в последние четыре года постоянно не проживал в Армении и имеет гражданство других стран.
«Несмотря на то, что он возглавляет движение, участвовать в выборах он не имеет права, поскольку является двойным гражданином. Согласно статье 48 Конституции, депутатом Национального собрания может быть избран любой гражданин, достигший 25 лет, являвшийся в течение последних четырех лет только гражданином Республики Армения, постоянно проживавший в Республике Армения в течение последних четырех лет, обладающий избирательным правом и владеющий армянским языком», — говорится в публикации.
Нарек Карапетян также пояснил, посредством каких правовых механизмов возможно выдвижение Самвела Карапетяна на пост премьер-министра, сославшись на статью 148 Конституции.
«Через 20 дней после выборов мы выступим с решением о соответствующих законодательных изменениях, чтобы позволить любому лицу, имеющему только одно гражданство Республики Армения, стать премьер-министром. К тому времени Самвел Карапетян будет только гражданином Республики Армения», — заявил он.