13 Փետրվար 2026 - 11:30 AMT
ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանը ցանկանում է, որ ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը շարունակի իր գործունեությունը երկրում։
«Մենք միշտ հրապարակային և ԵՄ գործընկերների հետ մասնավոր շփումներում նշել ենք, որ շատ բարձր ենք գնահատում Եվրամիության հետ մեր համագործակցությունը, շատ դրական ենք գնահատում նաև առաքելության տեղակայումը Հայաստանում։ Մենք համոզված ենք, որ առաքելությունն իր դրական ազդեցությունն է ունեցել կայունության գործոնի տեսանկյունից, նաև նպաստել է, որ սահմանային բնակչության մոտ վստահություն լինի կայունության և անվտանգության նկատմամբ»,- ասել է Գրիգորյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրված տեքստի 7-րդ հոդվածին, որով սահմանվել է, որ կողմերը որևէ երրորդ կողմի ուժեր իրենց համատեղ սահմանի երկայնքով չեն տեղակայելու՝ Գրիգորյանը նշել է, որ նախ անհրաժեշտ է պայմանագրի ստորագրումն ու վավերացումը, որպեսզի համաձայնությունները ուժի մեջ մտնեն։
Նա հավելել է, որ պաշտոնական Երևանը հստակ դիրքորոշում է հայտնել առ այն, որ ցանկանում է առաքելության շարունակական ներկայությունը Հայաստանում, և այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվելու են։
ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում տեղակայվել է 2022 թվականի հոկտեմբերին։ ԵՄ երկրների արտգործնախարարները 2023 թվականի դեկտեմբերի 11-ին որոշում են կայացրել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության անձնակազմը 50 տոկոսով ավելացնելու վերաբերյալ՝ այն 138 աշխատակցից հասցնելով 209-ի։
ԵՄ խորհուրդը հունվարի վերջին որոշում է ընդունել Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության մանդատը ևս երկու տարով երկարաձգելու մասին՝ մինչև 2027 թվականի փետրվարի 19-ը։

13 February 2026 - 11:43 AMT
Armenia wants the European Union’s civilian mission to continue operating in the country, Security Council Secretary Armen Grigoryan said during a briefing with journalists.
“We have always stated publicly and in private contacts with our EU partners that we highly value our cooperation with the European Union and positively assess the deployment of the mission in Armenia. We are convinced that the mission has had a positive impact from the standpoint of stability and has also contributed to strengthening confidence among border residents in terms of security and stability,” Grigoryan said, according to Sputnik Armenia.
Commenting on Article 7 of the initialed text of the Armenia-Azerbaijan peace agreement, which stipulates that the parties will not deploy third-party forces along their shared border, Grigoryan noted that the agreement must first be signed and ratified for its provisions to enter into force.
He added that official Yerevan has clearly expressed its position in favor of the mission’s continued presence in Armenia and that work in this direction will continue.
The EU monitoring mission was deployed in Armenia in October 2022. On December 11, 2023, EU foreign ministers decided to increase the mission’s staff by 50 percent, from 138 to 209 personnel.
At the end of January, the EU Council decided to extend the mandate of the European Union Mission in Armenia for another two years, until February 19, 2027.