13 Փետրվար 2026 - 11:30 AMT
ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանը ցանկանում է, որ ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը շարունակի իր գործունեությունը երկրում։
«Մենք միշտ հրապարակային և ԵՄ գործընկերների հետ մասնավոր շփումներում նշել ենք, որ շատ բարձր ենք գնահատում Եվրամիության հետ մեր համագործակցությունը, շատ դրական ենք գնահատում նաև առաքելության տեղակայումը Հայաստանում։ Մենք համոզված ենք, որ առաքելությունն իր դրական ազդեցությունն է ունեցել կայունության գործոնի տեսանկյունից, նաև նպաստել է, որ սահմանային բնակչության մոտ վստահություն լինի կայունության և անվտանգության նկատմամբ»,- ասել է Գրիգորյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրված տեքստի 7-րդ հոդվածին, որով սահմանվել է, որ կողմերը որևէ երրորդ կողմի ուժեր իրենց համատեղ սահմանի երկայնքով չեն տեղակայելու՝ Գրիգորյանը նշել է, որ նախ անհրաժեշտ է պայմանագրի ստորագրումն ու վավերացումը, որպեսզի համաձայնությունները ուժի մեջ մտնեն։
Նա հավելել է, որ պաշտոնական Երևանը հստակ դիրքորոշում է հայտնել առ այն, որ ցանկանում է առաքելության շարունակական ներկայությունը Հայաստանում, և այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվելու են։
ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում տեղակայվել է 2022 թվականի հոկտեմբերին։ ԵՄ երկրների արտգործնախարարները 2023 թվականի դեկտեմբերի 11-ին որոշում են կայացրել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության անձնակազմը 50 տոկոսով ավելացնելու վերաբերյալ՝ այն 138 աշխատակցից հասցնելով 209-ի։
ԵՄ խորհուրդը հունվարի վերջին որոշում է ընդունել Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության մանդատը ևս երկու տարով երկարաձգելու մասին՝ մինչև 2027 թվականի փետրվարի 19-ը։

13 Февраль 2026 - 11:44 AMT
Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян в ходе брифинга заявил, что Армения заинтересована в продолжении деятельности гражданской миссии Европейского союза в стране.
«Мы всегда публично и в частных контактах с партнерами из ЕС отмечали, что высоко ценим наше сотрудничество с Европейским союзом и положительно оцениваем размещение миссии в Армении. Мы убеждены, что миссия оказала позитивное влияние с точки зрения фактора стабильности, а также способствовала укреплению доверия у приграничного населения в вопросах безопасности и стабильности», — заявил Григорян, сообщает «Sputnik Армения».
Комментируя статью 7 парафированного текста армяно-азербайджанского мирного договора, согласно которой стороны не будут размещать силы третьих стран вдоль совместной границы, Григорян отметил, что прежде всего необходимо подписание и ратификация договора, чтобы договоренности вступили в силу.
Он добавил, что официальный Ереван четко выразил позицию о желательности продолжения присутствия миссии в Армении и работа в этом направлении будет продолжена.
Миссия наблюдателей ЕС была развернута в Армении в октябре 2022 года. 11 декабря 2023 года министры иностранных дел стран ЕС приняли решение увеличить численность персонала гражданской миссии в Армении на 50 процентов — со 138 до 209 сотрудников.
В конце января Совет ЕС принял решение продлить мандат Миссии Европейского союза в Армении еще на два года — до 19 февраля 2027 года.