13 Փետրվար 2026 - 12:41 AMT
Արցախից բռնի տեղահանված մոտ 30,000 անձ է ձեռք բերել ՀՀ քաղաքացիություն։ Այդ մասին տարեկան ամփոփիչ ասուլիսի ընթացքում հայտնել է ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը։
«20,769 անձ ստացել է ՀՀ քաղաքացիություն, բացի դրանից՝ 9715 անչափահաս էլ ՀՀ քաղաքացիություն է ձեռք բերել անձնագրավորման միջոցով։ Այսինքն մոտ 30, 000 անձ ձեռք է բերել ՀՀ քաղաքացիություն։ Այս թվի գերակշիռ մասը հենց 2025 թվականի երկրորդ կիսամյակում դիմած անձինք են, երբ մենք հեշտացրինք այդ գործիքը։ Եթե նախկինում 40-50 դիմում էր լինում, ապա այսօր պլատֆորմում օրական 200 դիմում է ստացվում»,- ասել է Սարգսյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նրա խոսքով՝ մինչև այս պահը մերժման որևէ դեպք չի արձանագրվել։
Ըստ նախարարի՝ տարվա սկզբից արդեն 1000 դիմում է ստացվել բռնի տեղահանված անձանցից։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից 115,365 մարդ է բռնի տեղահանվել։

Около 30 тысяч лиц, вынужденно перемещенных из Арцаха, получили гражданство Республики Армения. Об этом на ежегодной итоговой пресс-конференции заявила министр внутренних дел Арпине Саргсян.
«20 769 человек получили гражданство РА. Кроме того, 9 715 несовершеннолетних приобрели гражданство посредством оформления паспортов. Таким образом, около 30 000 человек получили гражданство РА. Преобладающая часть этого числа — лица, обратившиеся во втором полугодии 2025 года, когда мы упростили данный механизм. Если раньше поступало 40–50 заявлений, то сегодня на платформе ежедневно регистрируется около 200 заявлений», — приводит слова Саргсян «Sputnik Армения».
По ее словам, до настоящего времени не зафиксировано ни одного случая отказа.
Министр также сообщила, что с начала текущего года уже поступило 1 000 заявлений от вынужденно перемещенных лиц.
Согласно данным Службы миграции и гражданства Министерства внутренних дел РА, после сентября 2023 года из Арцаха были вынужденно перемещены 115 365 человек.