Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը, որն ավարտում է աշխատանքը Հայաստանում, հայտարարել է, որ ժամկետի ավարտից հետո գործունեությունը երկարաձգելու հարց չի քննարկվում:
«Այս պահին ժամկետի ավարտից հետո առաքելությունը շարունակելու քննարկում չկա»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը ցանկություն է հայտնել, որ առաքելությունը շարունակի գործունեությունը մինչև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն ու վավերացումը։
Ռիտերը հիշեցրել է, որ առաքելության մանդատը լրանում է 2027 թվականի փետրվարին, և մինչև այդ ժամկետը մանդատի հետ կապված որևէ փոփոխություն չի եղել։ Դրանից հետո, նրա փոխանցմամբ, Հայաստանի կառավարությունը Եվրամիության հետ կքննարկի առաքելության հետագա գործունեության հարցը։
«Կառավարությունը շատ բաց խնդրել է մեզ շարունակել մեր պարեկությունը սահմանին, այցելությունները սահմանային գյուղեր: Հենց դա ենք անելու, քանի դեռ խաղաղության պայմանագիրը չի ստորագրվել և հաստատվել երկու կողմից»,-ասել է Ռիտերը։
Նրա խոսքով՝ առաքելությունը 7780 անգամ պարեկություն է իրականացրել ՀՀ սահմանի հյուսիսից-հարավ ամբողջ երկայնքով։
«Կարող եմ ասել, որ օգոստոս ամսից ի վեր ոչ մի միջադեպ չենք արձանագրել և իրավիճակը շատ ավելի հանգիստ է եղել: Մենք նաև սահմանի բնակիչներին, դպրոցներ, տեղի իշխանություններին ենք այցելում՝ ցույց տալու, որ նրանք միայնակ չենք։ Մեր դիտարկումներով, նաև մարդկանց հետ զրույցներից եզրակացրել ենք, որ կա դրական տրամադրվածություն, այս պահին լարվածության ռիսկ չենք տեսնում: Բայց երբ երեք տարի առաջ եկանք, սահմանին շատ լարվածություն կար, կրակոցներ կային, սպանված կամ վիրավորված զինվորականներ: Բավականին լարված էր այն ժամանակ»,- հայտարարել է առաքելության ղեկավարը։
ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանը ցանկանում է, որ ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը շարունակի իր գործունեությունը երկրում։
ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում տեղակայվել է 2022 թվականի հոկտեմբերին։ ԵՄ երկրների արտգործնախարարները 2023 թվականի դեկտեմբերի 11-ին որոշում են կայացրել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության անձնակազմը 50 տոկոսով ավելացնելու վերաբերյալ՝ այն 138 աշխատակցից հասցնելով 209-ի։
ԵՄ խորհուրդը հունվարի վերջին որոշում է ընդունել Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության մանդատը ևս երկու տարով երկարաձգելու մասին՝ մինչև 2027 թվականի փետրվարի 19-ը։

13 Февраль 2026 - 13:30 AMT
Глава наблюдательной миссии ЕС в Армении Маркус Риттер, завершающий свою работу в стране, заявил, что обсуждений о продлении деятельности миссии после истечения мандата в настоящее время не ведется.
«На данный момент обсуждения о продолжении миссии после окончания срока мандата нет», — цитирует его Panorama.am .
По его словам, правительство Армении выразило желание, чтобы миссия продолжала работу до подписания и ратификации мирного соглашения.
Риттер напомнил, что мандат миссии истекает в феврале 2027 года и до этого срока никаких изменений в него внесено не было. После этого, по его словам, правительство Армении обсудит с Европейским союзом вопрос дальнейшей деятельности миссии.
«Правительство очень открыто попросило нас продолжать патрулирование на границе и посещения приграничных сел. Именно это мы и будем делать до тех пор, пока мирный договор не будет подписан и утвержден обеими сторонами», — заявил Риттер.
По его словам, миссия осуществила 7 780 патрулирований вдоль всей границы Армении с севера на юг.
«Могу сказать, что с августа мы не зафиксировали ни одного инцидента, и ситуация стала значительно спокойнее. Мы также посещаем жителей приграничных районов, школы и местные органы власти, чтобы показать, что они не одни. По нашим наблюдениям и беседам с людьми можно сделать вывод о позитивном настрое, в настоящее время риска напряженности мы не видим. Но когда мы прибыли три года назад, на границе была значительная напряженность, были обстрелы, погибшие и раненые военнослужащие. Тогда ситуация была весьма напряженной», — отметил глава миссии.
Ранее секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян заявил, что Армения хочет, чтобы гражданская миссия ЕС продолжала свою деятельность в стране.
Миссия наблюдателей ЕС была развернута в Армении в октябре 2022 года. 11 декабря 2023 года министры иностранных дел стран ЕС приняли решение увеличить численность персонала миссии на 50 процентов — со 138 до 209 сотрудников.
В конце января Совет ЕС принял решение продлить мандат Миссии Европейского союза в Армении еще на два года — до 19 февраля 2027 года.