13 Փետրվար 2026 - 13:02 AMT
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարել է, որ Երևանն ու Անկարան շարունակում են քննարկումներն արդեն իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար սահմանի բացման վերաբերյալ հնարավորինս շուտ իրականացնելու շուրջ։
«Ժամկետի մասին որևէ բան չեմ կարող ասել։ Մենք ակնկալում ենք, որ այն պայմանավորվածությունները, որոնք ունեցել ենք Թուրքիայի հետ, կիրականացնենք։ Շարունակում ենք քննարկել թուրքական կողմի հետ, որպեսզի այդ պայմանավորվածությունները իրականություն դարձնենք հնարավորինս շուտ»,- ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը:
2022 թվականից Հայաստանն ու Թուրքիան սկսել են հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց, որի շրջանակում կողմերը պայմանավորվել են սահմանը նախնական փուլում բացել երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար, սակայն այդ պայմանավորվածությունը մինչև այժմ չի իրականացվել։

13 February 2026 - 13:36 AMT
Armenia’s Security Council Secretary Armen Grigoryan said Yerevan and Ankara are continuing discussions on implementing previously reached agreements to open the border for third-country nationals and holders of diplomatic passports as soon as possible.
“I cannot say anything about the timeline. We expect to implement the agreements we have reached with Turkey. We continue discussions with the Turkish side in order to bring those agreements into reality as soon as possible,” he said, according to Armenpress.
Since 2022, Armenia and Turkey have been engaged in a normalization process, within which the sides agreed at an initial stage to open the border for third-country nationals and diplomatic passport holders. However, that agreement has not yet been implemented.