13 Փետրվար 2026 - 13:02 AMT
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարել է, որ Երևանն ու Անկարան շարունակում են քննարկումներն արդեն իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար սահմանի բացման վերաբերյալ հնարավորինս շուտ իրականացնելու շուրջ։
«Ժամկետի մասին որևէ բան չեմ կարող ասել։ Մենք ակնկալում ենք, որ այն պայմանավորվածությունները, որոնք ունեցել ենք Թուրքիայի հետ, կիրականացնենք։ Շարունակում ենք քննարկել թուրքական կողմի հետ, որպեսզի այդ պայմանավորվածությունները իրականություն դարձնենք հնարավորինս շուտ»,- ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը:
2022 թվականից Հայաստանն ու Թուրքիան սկսել են հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց, որի շրջանակում կողմերը պայմանավորվել են սահմանը նախնական փուլում բացել երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար, սակայն այդ պայմանավորվածությունը մինչև այժմ չի իրականացվել։

Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян заявил, что Ереван и Анкара продолжают обсуждение реализации ранее достигнутых договоренностей об открытии границы для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами в максимально короткие сроки.
«О сроках сказать ничего не могу. Мы ожидаем, что договоренности, которые у нас были с Турцией, будут реализованы. Продолжаем обсуждение с турецкой стороной, чтобы как можно скорее воплотить эти договоренности в жизнь», — цитирует его «Арменпресс».
С 2022 года Армения и Турция начали процесс нормализации отношений, в рамках которого договорились на первом этапе открыть границу для граждан третьих стран и владельцев дипломатических паспортов. Однако до настоящего времени эта договоренность не реализована.