«Մարտի 1»-ի գործով մեղադրյալներ Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակակետային գնդի հրամանատար Ռոբերտ Մելքոնյանի և նրա տեղակալ Վալերի Օսիպյանի նկատմամբ կիրառվել է երկրից բացակայելու արգելք: Այդ մասին հայտնել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեից, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
Ավելի վաղ նույն կառույցից տեղեկացրել են, որ «Մարտի 1»-ի քրեական վարույթի շրջանակում հարուցվել են քրեական հետապնդումներ ևս երկու նախկին պաշտոնատար անձանց նկատմամբ։
«Մասնավորապես՝ 2008 թվականի մարտի 1-ին ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների կողմից բռնության և հատուկ միջոցների գործադրմամբ Երևան քաղաքի «Ազատության» հրապարակում նստացույց անող խաղաղ ցուցարարներին ցրելու գործողությունները կազմակերպելու համար մեղադրանքներ են ներկայացվել նշված ժամանակահատվածում ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակակետային գնդի հրամանատարի և նրա տեղակալի պաշտոնները զբաղեցրած անձանց»,-ասվում էր հաղորդագրության մեջ:
2018-ին Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկով և նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրամանագրով Վալերի Օսիպյանը նշանակվել էր ՀՀ ոստիկանապետ։ Մեկ տարուց ավելի անց՝ 2019 թվականի սեպտեմբերի 18-ին, նա ազատվել է ոստիկանապետի պաշտոնից և նույն օրը երեկոյան նշանակվել է Հայաստանի վարչապետի գլխավոր խորհրդական։ Սակայն այդ պաշտոնում Օսիպյանը չի մնացել անգամ մեկ ամիս․ հոկտեմբերի 8-ին նա ազատվել է նաև այդ պաշտոնից։

13 Февраль 2026 - 14:49 AMT
В отношении обвиняемых по делу «1 марта» — бывшего командира полка патрульно-постовой службы управления полиции города Еревана Роберта Мелконяна и его заместителя Валерия Осипяна — избрана мера пресечения в виде запрета на выезд из страны. Об этом сообщили в Антикоррупционном комитете, передает Factor.am .
Ранее в том же ведомстве заявили, что в рамках уголовного производства по делу «1 марта» возбуждены уголовные преследования в отношении еще двух бывших должностных лиц.
«В частности, обвинения предъявлены лицам, занимавшим в указанный период должности командира и заместителя командира полка патрульно-постовой службы управления полиции города Еревана, за организацию разгона мирных демонстрантов, проводивших сидячую акцию протеста на площади Свободы в Ереване 1 марта 2008 года, с применением насилия и специальных средств различными подразделениями полиции», — говорится в сообщении.
В 2018 году по предложению Никола Пашиняна и указом президента Армена Саркисяна Валерий Осипян был назначен начальником полиции Армении. Более чем через год, 18 сентября 2019 года, он был освобожден от этой должности и в тот же вечер назначен главным советником премьер-министра. Однако на этом посту Осипян проработал менее месяца — 8 октября он был освобожден и от этой должности.