ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, դաշնակցական գործիչ Քրիստինե Վարդանյանը հայտարարել է, որ Հայաստանում ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ օրակարգ է դարձել հայկական ինքնության պահպանման հարցը:
«Մենք հասել ենք մի իրավիճակի, երբ Հայաստանում խոսում ենք հայկական ինքնության պահպանման անհրաժեշտության մասին։ Սա է առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների առանձնահատկությունը»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Վարդանյանի խոսքով՝ երկրում ձևավորվել է հստակ բաժանարար գիծ․ մի կողմում նրանք են, ովքեր պայքարել են ինքնության դեմ, մյուս կողմում՝ անկախ տարբերություններից, կանգնած են ինքնությունը կրողներն ու պաշտպանողները։
«Հայաստանում մտածում ենք, ո՞նց դիմագրավենք հայկական ինքնության դեմ արշավին, ո՞նց պահպանենք այն, դրա համար հայտնվում է թիրախում նաև եկեղեցին։ Առաջիկայում տեսնելու ենք այս արշավի սաստկացում։ Մինչև հունիսի 7-ը մենք տեսնելու ենք նման գործողություններ, գուցե գործիքակազմերը փոխեն»,-ասել է պատգամավորն ու նկատեց, որ ՔՊ-ն ընտրություններում ստացած ձայները կարող է մեկնաբանել որպես ինդուլգենցիա կաթողիկոսի դեմ գործողությունների համար։
Նա անդրադարձել է նաև Վաղարշապատում տեղի ունեցած դեպքերին՝ նշելով, որ ՔՊ-ն իր թեկնածուի հաղթանակը ներկայացրել է որպես կանաչ լույս եկեղեցու դեմ քայլերի համար։
«Արդեն հայտարարվել է, որ մարտին մենք ունենալու ենք Ալիևի պահանջած Սահմանադրության նախագիծը։ Ժողովուրդ ջան, ես գիտեմ, որ որևէ մեկդ չի ուզում Ալիևի Սահմանադրությունն ունենալ, բայց ձեր քվեն ՔՊ-ին այդպես է մեկնաբանվելու, ձեր՝ ընտրություններին չմասնակցելը մեկնաբանվելու է, որ կողմ եք արդյունքներին։ Հունիսի 7-ին մենք կանգնելու ենք ինչի՞ առջև. Ալիևի Սահմանադրությանը կողմ լինելու, թե՞ դեմ, ինքնության դեմ արշավին համաձայնվելո՞ւ, թե մերժելու»,-ասել է Վարդանյանը՝ ընդգծելով, որ նշված հարցում անհրաժեշտ է ընդդիմադիր ուժերի համագործակցությունը։

13 Февраль 2026 - 14:59 AMT
Депутат Национального собрания от фракции «Армения», представитель Дашнакцутюн Кристине Варданян заявила, что в Армении сложилась ситуация, при которой на повестке дня оказался вопрос сохранения армянской идентичности.
«Мы дошли до того, что в Армении говорим о необходимости сохранения армянской идентичности. В этом и заключается особенность предстоящих парламентских выборов», — цитирует ее Panorama.am .
По словам Варданян, в стране сформировалась четкая разделительная линия: с одной стороны — те, кто, по ее мнению, боролся против идентичности, с другой — независимо от различий, те, кто является носителями и защитниками этой идентичности.
«В Армении мы думаем о том, как противостоять кампании против армянской идентичности, как ее сохранить, поэтому под ударом оказывается и церковь. В ближайшее время мы увидим усиление этой кампании. До 7 июня мы будем наблюдать подобные действия, возможно, с изменением инструментов», — заявила депутат, отметив, что «Гражданский договор» может интерпретировать полученные на выборах голоса как индульгенцию для действий против Католикоса.
Она также коснулась событий в Вагаршапате, подчеркнув, что партия власти представила победу своего кандидата как зеленый свет для шагов против церкви.
«Уже объявлено, что в марте у нас будет проект Конституции, требуемый Алиевым. Дорогие люди, я знаю, что никто из вас не хочет Конституцию Алиева, но ваш голос за „Гражданский договор“ будет истолкован именно так, а ваше неучастие в выборах будет истолковано как согласие с результатами. 7 июня мы окажемся перед выбором: поддержать Конституцию Алиева или выступить против, согласиться с кампанией против идентичности или отвергнуть ее», — заявила Варданян, подчеркнув необходимость сотрудничества оппозиционных сил по этому вопросу.