14 Փետրվար 2026 - 06:15 AMT
Փաշինյան. Հուսով եմ՝ սահմանազատված որևէ հատվածում Ադրբեջանի հետ համատեղ շուկա ստեղծելու որոշում կկայացնենք
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ակնկալում է՝ մոտ ապագայում Ադրբեջանի հետ համատեղ առևտրային հարթակ հիմնելու որոշում կընդունվի սահմանազատված հատվածներից մեկում։
«Սահմանազատված հատված կա, և ինչո՞ւ չի կարող դառնալ անցման կետ երկու կողմերից։ Ես հույս ունեմ, որ առաջիկայում Ադրբեջանի հետ համատեղ մենք այդ սահմանազատված հատվածներից որևէ մեկում, ամեն մեկս մեր կողմում, համատեղ շուկա կամ առևտրի պլատֆորմ ստեղծելու որոշում կկայացնենք և կիրականացնենք այդ որոշումը։ Նախադեպը կա, ցամաքային հատում է տեղի ունեցել սահմանազատված հատվածի՝ երկու երկրների օրենսդրությանը համապատասխան, ինչը շատ լավ է»,- ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Փետրվարի 13-14-ը Հայաստանում «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության շրջանակում անցկացվում է երկկողմ կլոր սեղան, որի ընթացքում հանդիպում են Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունների ներկայացուցիչները։ Բացի նախաձեռնության հիմնական մասնակիցներից, քննարկմանը ներգրավվելու է նաև երկու կողմերից ավելի ընդլայնված կազմ։
Ադրբեջանական պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել սահմանազատված և սահմանագծված հատվածով՝ անցնելով բոլոր սահմանված ընթացակարգերը։ Այս քայլը գնահատվել է որպես երկու երկրների միջև փոխվստահության ամրապնդմանն ուղղված կարևոր գործնական առաջընթաց։
Հանդիպումների ընթացքում հայկական և ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները քննարկելու են 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած գագաթնաժողովում հաստատված խաղաղության օրակարգից բխող գործընթացները։ Առանձին նիստերը կենտրոնանալու են ձևավորվող տարածաշրջանային անվտանգության համակարգի, խաղաղության հնարավոր շահերի, երկու հասարակությունների միջև հարաբերությունների հաստատման հանրային ընկալումների, տնտեսական համագործակցության հեռանկարների, ինչպես նաև փոխըմբռնման և վստահության խորացման գործում քաղաքացիական հասարակության նշանակալի դերի վրա։

Prime Minister Nikol Pashinyan said he expects a decision in the near future to establish a joint trade platform with Azerbaijan in one of the demarcated border sections.
“There is a demarcated section, and why can it not become a crossing point from both sides? I hope that soon, together with Azerbaijan, in one of those demarcated sections, each on our own side, we will decide to create a joint market or trade platform and implement that decision. There is already a precedent: a land crossing took place in the demarcated section in accordance with the legislation of both countries, which is very positive,” Pashinyan said, according to Armenpress.
On February 13-14, a bilateral roundtable is being held in Armenia as part of the Bridge of Peace initiative, bringing together representatives of civil society from Armenia and Azerbaijan. In addition to the core participants of the initiative, a broader group from both sides will also take part in the discussion.
The Azerbaijani delegation arrived in Armenia through a demarcated and delineated section of the border, completing all required procedures. The move was described as an important practical step toward strengthening mutual trust between the two countries.
During the meetings, Armenian and Azerbaijani civil society representatives will discuss processes stemming from the peace agenda endorsed at the summit held in Washington on August 8, 2025. Separate sessions will focus on the emerging regional security architecture, the potential benefits of peace, public perceptions of establishing relations between the two societies, prospects for economic cooperation, as well as the significant role of civil society in deepening mutual understanding and trust.