14 Փետրվար 2026 - 06:15 AMT
Փաշինյան. Հուսով եմ՝ սահմանազատված որևէ հատվածում Ադրբեջանի հետ համատեղ շուկա ստեղծելու որոշում կկայացնենք
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ակնկալում է՝ մոտ ապագայում Ադրբեջանի հետ համատեղ առևտրային հարթակ հիմնելու որոշում կընդունվի սահմանազատված հատվածներից մեկում։
«Սահմանազատված հատված կա, և ինչո՞ւ չի կարող դառնալ անցման կետ երկու կողմերից։ Ես հույս ունեմ, որ առաջիկայում Ադրբեջանի հետ համատեղ մենք այդ սահմանազատված հատվածներից որևէ մեկում, ամեն մեկս մեր կողմում, համատեղ շուկա կամ առևտրի պլատֆորմ ստեղծելու որոշում կկայացնենք և կիրականացնենք այդ որոշումը։ Նախադեպը կա, ցամաքային հատում է տեղի ունեցել սահմանազատված հատվածի՝ երկու երկրների օրենսդրությանը համապատասխան, ինչը շատ լավ է»,- ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Փետրվարի 13-14-ը Հայաստանում «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության շրջանակում անցկացվում է երկկողմ կլոր սեղան, որի ընթացքում հանդիպում են Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունների ներկայացուցիչները։ Բացի նախաձեռնության հիմնական մասնակիցներից, քննարկմանը ներգրավվելու է նաև երկու կողմերից ավելի ընդլայնված կազմ։
Ադրբեջանական պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել սահմանազատված և սահմանագծված հատվածով՝ անցնելով բոլոր սահմանված ընթացակարգերը։ Այս քայլը գնահատվել է որպես երկու երկրների միջև փոխվստահության ամրապնդմանն ուղղված կարևոր գործնական առաջընթաց։
Հանդիպումների ընթացքում հայկական և ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները քննարկելու են 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած գագաթնաժողովում հաստատված խաղաղության օրակարգից բխող գործընթացները։ Առանձին նիստերը կենտրոնանալու են ձևավորվող տարածաշրջանային անվտանգության համակարգի, խաղաղության հնարավոր շահերի, երկու հասարակությունների միջև հարաբերությունների հաստատման հանրային ընկալումների, տնտեսական համագործակցության հեռանկարների, ինչպես նաև փոխըմբռնման և վստահության խորացման գործում քաղաքացիական հասարակության նշանակալի դերի վրա։

14 Февраль 2026 - 06:52 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что ожидает принятия в ближайшем будущем решения о создании совместной торговой платформы с Азербайджаном на одном из разграниченных участков границы.
«Есть разграниченный участок, и почему он не может стать пунктом перехода с обеих сторон? Я надеюсь, что в ближайшее время совместно с Азербайджаном мы на одном из этих разграниченных участков, каждый на своей стороне, примем решение о создании совместного рынка или торговой платформы и реализуем это решение. Прецедент уже есть: состоялся сухопутный переход на разграниченном участке в соответствии с законодательством двух стран, что очень хорошо», — заявил Пашинян, сообщает «Арменпресс».
13–14 февраля в Армении в рамках инициативы «Мост мира» проходит двусторонний круглый стол, в ходе которого встречаются представители гражданских обществ Армении и Азербайджана. Помимо основных участников инициативы, к обсуждению будет привлечен и более расширенный состав с обеих сторон.
Азербайджанская делегация прибыла в Армению через разграниченный и демаркированный участок границы, пройдя все установленные процедуры. Этот шаг был оценен как важный практический прогресс, направленный на укрепление взаимного доверия между двумя странами.
В ходе встреч представители гражданских обществ Армении и Азербайджана обсудят процессы, вытекающие из мирной повестки, утвержденной на саммите, состоявшемся 8 августа 2025 года в Вашингтоне. Отдельные заседания будут посвящены формирующейся системе региональной безопасности, возможным выгодам мира, общественным восприятиям установления отношений между двумя обществами, перспективам экономического сотрудничества, а также значимой роли гражданского общества в углублении взаимопонимания и доверия.