14 Փետրվար 2026 - 06:24 AMT
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ Ավստրիայում Հայ եկեղեցու Եպիսկոպոսաց ժողով կազմակերպելու նպատակը կաթողիկոսությունն ու Էջմիածնի գանձերը Հայաստանից դուրս տանելն է, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Գնալով ավելի ու ավելի է լրջանում այն տեղեկությունը, որ, իրականում, Հայաստանից դուրս եպիսկոպոսաց ժողով հրավիրելու և այս պրոցեսների խորքային նախաձեռնությունը Հայաստանյաց առաքելական Սուրբ եկեղեցու կաթողիկոսությունը և Էջմիածնի գանձերը Հայաստանից դուրս հանելն է և որոշ ուժերի ձեռքում մարիոնետային կաթողիկոսության հանգամանքն ուժեղացնելն է և, որպես Հայաստանի դեմ գործիք օգտագործելը։ Ես դա թույլ չեմ տալու։ Հայաստանը չի պատրաստվում դիտորդի նման հետևել, հակազդեցություն է լինելու շատ կոշտ, բարերարների դիմակի տակ թաքնված` Էջմիածնի գանձերի վրա աչք դրածների հայացքներն ուղղելու ենք բոլորովին ուրիշ կողմ։ Եթե դրա համար պետք լինի լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել, կձեռնարկվեն լրացուցիչ միջոցներ»,- ասել է վարչապետը։
Մայր Աթոռ Սբ․ Էջմիածնից եպիսկոպոսներին հրավեր է ուղարկվել՝ մասնակցելու 2026թ․ փետրվարի 16-19-ը Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթեն քաղաքում կայանալիք ՀԱԵ Եպիսկոպոսաց ժողովին։ Չնայած այն հանգամանքին, որ ԲՀԽ անդամներից մի քանիսի դեմ երկրից բացակայելու արգելք կա, կաթողիկոսը հայտարարել է, որ ժողովը կայանալու է: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ վերոնշյալ եպիսկոպոսները կմասնակցեն հեռավար եղանակով:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2025թ․ հունիսի 10-ին առաջարկել է ձևավորել համակարգող խորհուրդ, որը գործուն քայլեր է ձեռնարկելու կաթողիկոսական նոր ընտրություններ կազմակերպելու նպատակով։ Ավելի վաղ վարչապետը Ն.Ս.Օ.Օ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին և մի շարք բարձրաստիճան հոգևորականների մեղադրել է կուսակրոնության ուխտը խախտելու մեջ՝ հայտարարելով, որ եթե պարզվի՝ Գարեգին Բ-ն իսկապես խախտել է իր ուխտն ու զավակ է ունեցել, ապա չի կարող մնալ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի պաշտոնում։
Իր հերթին, եկեղեցականները վարչապետին մեղադրել են հակաեկեղեցական արշավ սկսելու համար։ 2026 թվականի հունվարի 4-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և 10 եպիսկոպոսներ ու արքեպիսկոպոսներ հայտարարություն են տարածել Հայ Առաքելական եկեղեցու բարենորոգման վերաբերյալ։ Փաշինյանը հայտնել է, որ հայտարարությանը միացած անձինք ձևավորել են համակարգող խորհուրդ, որին վերապահել են եկեղեցու բարենորոգման կազմակերպչական գործառույթները։ Խորհրդի կազմն կարող է ընդլայնվել նրա միաձայն որոշմամբ։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян выразил убеждение, что целью организации Собора епископов Армянской церкви в Австрии является выведение католикосата и сокровищ Эчмиадзина за пределы Армении, сообщает «Арменпресс».
«Все более серьезной становится информация о том, что фактически созыв Собора епископов вне Армении и глубинная инициатива этих процессов направлены на выведение католикосата Армянской апостольской святой церкви и сокровищ Эчмиадзина из Армении, на укрепление обстоятельства марионеточного католикосата в руках определенных сил и использование его в качестве инструмента против Армении. Я этого не допущу. Армения не намерена наблюдать со стороны, ответ будет очень жестким. Тем, кто, прикрываясь маской благотворителей, положил глаз на сокровища Эчмиадзина, мы направим их взгляды в совершенно иную сторону. Если для этого потребуется принять дополнительные меры, они будут приняты», — заявил премьер-министр.
Из Святого Эчмиадзина епископам направлены приглашения для участия в Соборе епископов Армянской апостольской церкви, который состоится 16–19 февраля 2026 года в городе Санкт-Пельтен, Австрия. Несмотря на то что в отношении ряда членов Высшего духовного совета действует запрет на выезд из страны, католикос заявил, что собрание состоится. Позднее стало известно, что указанные епископы примут участие дистанционно.
10 июня 2025 года премьер-министр Никол Пашинян предложил сформировать координационный совет, который предпримет практические шаги по организации новых выборов католикоса. Ранее премьер-министр обвинил Его Святейшество Гарегина II, а также ряд высокопоставленных священнослужителей в нарушении обета безбрачия, заявив, что если подтвердится факт нарушения обета и наличие ребенка, Гарегин II не сможет оставаться на посту Католикоса всех армян.
В свою очередь представители церкви обвинили премьер-министра в развязывании антицерковной кампании. 4 января 2026 года премьер-министр Никол Пашинян и 10 епископов и архиепископов распространили заявление о реформировании Армянской апостольской церкви. Пашинян сообщил, что присоединившиеся к заявлению лица сформировали координационный совет, которому поручены организационные функции по проведению реформы церкви. Состав совета может быть расширен по его единогласному решению.