Փաստաբան Արամ Վարդևանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ գործարար և բարերար «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանը ժողովրդի որոշմամբ կարող է ընտրվել վարչապետ՝ շեշտելով, որ Սահմանադրական փոփոխությունների նախադեպեր արդեն եղել են։
«1)Վարչապետին ներկայացվող պահանջները որոշում է ժողովուրդը:
2)Սամվել Կարապետյանը ժողովրդի որոշմամբ կարող է ընտրվել վարչապետ:
3)Վարչապետին ներկայացվող պահանջները Ազգային ժողովը կարող է փոփոխել պարզ ընթացակարգով:
ԱԺ կողմից Սահմանադրության փոփոխությունը հենց օրվա իշխանությունները իրացրել են դեռևս 2020 թվականի հունիսին:
Անդրադարձել եմ նաև այլ հարցերի:
Աստված պահապան մեր ժողովրդին ու Հայոց աշխարհին: Ազատություն բոլոր քաղբանտարկյալներին»,-ասվում է գրառման մեջ:
Վարդևանյանը նշել է, որ Սահմանադրության փոփոխության անթույլատրելիության թեման սկսվել է շրջանառվել այն պահից, երբ «Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը հայտարարել է, որ ճանապարհը, որով Սամվել Կարապետյանը կարող է դառնալ վարչապետ կամ վարչապետի թեկնածու, Սահմանադրության փոփոխությունն է։
Փաստաբանը պարզաբանել է, որ Սահմանադրության փոփոխությունը տեղի են ունենում տարբեր եղանակներով, որոնցից մեկը հանրաքվեն է, մյուսը՝ Սահմանադրության փոփոխությունն ԱԺ 2/3-ի կողմից, որը ներդրվել է 2015 թ․ Սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում:
Վարդևանյանը հիշեցրել է, որ 2020 թվականի հունիսի 22-ին ԱԺ պատգամավորների մեկ քառորդի նախաձեռնությամբ և երկու երրորդի կողմ ձայներով կատարվել է Սահմանադրական փոփոխություն։
Թեմային անդրադարձել է նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՝ հայտարարելով, որ Կարապետյանը չի կարող լինել ոչ պատգամավորի, ոչ վարչապետի թեկնածու, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Հայաստանի օրենսդրությամբ և Սահմանադրությամբ երկրորդ, տվյալ դեպքում նաև երրորդ երկրի քաղաքացիություն ունեցող անձը չի կարող լինել ոչ պատգամավորի, ոչ վարչապետի թեկնածու:
Հետևաբար ինչ ասում եք, պարզապես ոչ դե յուրե, ոչ դե ֆակտո գոյություն չունի, հետևաբար գոյություն չունեցող բանը ես հարկ չեմ համարում մեկնաբանել»,-ասել է նա:
Նա նաև ասել է, որ Հայաստանի օրենսդրությամբ քաղաքացիները կարող են ստեղծել կուսակցություններ։
«Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը հանդես է եկել գրառմամբ` նշելով, որ Փաշինյանն արդեն գիտի, որ Սամվել Կարապետյանը լինելու է Հայաստանի հաջորդ վարչապետը և փորձում է խոչընդոտելու ձևեր գտնել:
«Այսօր ես տեսա թույլ վարչապետի, ով վախենում է, որ պարտվելու է։ Փաշինյանն արդեն գիտի, որ Սամվել Կարապետյանը լինելու է Հայաստանի հաջորդ վարչապետը և փորձում է խոչընդոտելու ձևեր գտնել։ Բայց դա նրան չի օգնի, որովհետև Սամվել Կարապետյանը դառնալու է վարչապետ, և Հայաստանը լինելու է ուժեղ։
Մեզ մեծ հաղթանակ է պետք, որպեսզի իրականացնենք այն մեծ փոփոխությունները, որոնց կարիքը Հայաստանը ունի՝ 300,000 նոր աշխատատեղ, 20,000 մատչելի բնակարան, երաշխավորված բերքի մթերում, 0% հարկ փոքր բիզնեսի համար, դեղերի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գների նվազեցում։
Փաշինյանն այնքան թույլ է իրեն զգում և այնքան է վախենում Սամվել Կարապետյանից, որ նրան խոսելու հնարավորություն չի տալիս։ Հակառակ դեպքում հենց նա կպատասխաներ նրան այսպես»,-գրել է նա։
«Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը ներկայացրել է, թե ինչ իրավական գործընթացների միջոցով է հնարավոր դարձել Սամվել Կարապետյանի թեկնածության առաջադրումը վարչապետի պաշտոնում՝ հղում անելով Սահմանադրության 148-րդ հոդվածին։

14 February 2026 - 07:28 AMT
Lawyer Aram Vardevanyan wrote on Facebook that businessman and philanthropist, Strong Armenia party chairman Samvel Karapetyan, can be elected prime minister by the people’s decision, stressing that constitutional amendments have precedents.
1. “The requirements for a prime minister are determined by the people.
2. Samvel Karapetyan can be elected prime minister by the people’s decision.
3. The National Assembly can amend the requirements for a prime minister through a simple procedure.
The current authorities themselves implemented a constitutional amendment back in June 2020.
I have also addressed other issues.
God protect our people and the Armenian world. Freedom to all political prisoners,” the post says.
Vardevanyan noted that the discussion about the alleged inadmissibility of constitutional amendments began circulating after Mer Dzevov movement coordinator Narek Karapetyan stated that the way for Samvel Karapetyan to become prime minister or a candidate for prime minister is through constitutional change.
The lawyer clarified that constitutional amendments can take place in various ways, one being a referendum, and another being an amendment by a two-thirds vote of the National Assembly, introduced as a result of the 2015 constitutional reforms.
He recalled that on June 22, 2020, a constitutional amendment was adopted at the initiative of one quarter of National Assembly deputies and approved by two-thirds of the votes.
Prime Minister Nikol Pashinyan also addressed the issue, stating that Karapetyan cannot be either a candidate for parliament or for prime minister, Panorama.am reports.
“Under Armenia’s legislation and Constitution, a person holding citizenship of a second, and in this case also a third, country cannot be a candidate either for parliament or for prime minister.
Therefore, what you are saying simply does not exist either de jure or de facto, and I do not consider it necessary to comment on something that does not exist,” he said.
He also stated that under Armenian law, citizens may establish political parties.
Mer Dzevov movement coordinator Narek Karapetyan issued a statement saying that Pashinyan already knows Samvel Karapetyan will be Armenia’s next prime minister and is trying to find ways to obstruct him.
“Today I saw a weak prime minister who is afraid of losing. Pashinyan already knows that Samvel Karapetyan will be Armenia’s next prime minister and is trying to find ways to obstruct him. But that will not help him, because Samvel Karapetyan will become prime minister, and Armenia will be strong.
We need a major victory to implement the big changes Armenia needs — 300,000 new jobs, 20,000 affordable apartments, guaranteed crop procurement, 0% tax for small businesses, and lower prices for medicines and essential goods.
Pashinyan feels so weak and fears Samvel Karapetyan so much that he does not give him the opportunity to speak. Otherwise, he himself would have responded to him in this way,” he wrote.
The coordinator of the Mer Dzevov movement also outlined the legal processes through which Samvel Karapetyan’s nomination for prime minister could be made possible, referring to Article 148 of the Constitution.
“Twenty days after the elections, we will come forward with a decision on relevant legislative amendments to allow any person holding only Armenian citizenship to become prime minister. At that time, Samvel Karapetyan will hold only Armenian citizenship,” he said.