Փաստաբան Արամ Վարդևանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ գործարար և բարերար «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանը ժողովրդի որոշմամբ կարող է ընտրվել վարչապետ՝ շեշտելով, որ Սահմանադրական փոփոխությունների նախադեպեր արդեն եղել են։
«1)Վարչապետին ներկայացվող պահանջները որոշում է ժողովուրդը:
2)Սամվել Կարապետյանը ժողովրդի որոշմամբ կարող է ընտրվել վարչապետ:
3)Վարչապետին ներկայացվող պահանջները Ազգային ժողովը կարող է փոփոխել պարզ ընթացակարգով:
ԱԺ կողմից Սահմանադրության փոփոխությունը հենց օրվա իշխանությունները իրացրել են դեռևս 2020 թվականի հունիսին:
Անդրադարձել եմ նաև այլ հարցերի:
Աստված պահապան մեր ժողովրդին ու Հայոց աշխարհին: Ազատություն բոլոր քաղբանտարկյալներին»,-ասվում է գրառման մեջ:
Վարդևանյանը նշել է, որ Սահմանադրության փոփոխության անթույլատրելիության թեման սկսվել է շրջանառվել այն պահից, երբ «Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը հայտարարել է, որ ճանապարհը, որով Սամվել Կարապետյանը կարող է դառնալ վարչապետ կամ վարչապետի թեկնածու, Սահմանադրության փոփոխությունն է։
Փաստաբանը պարզաբանել է, որ Սահմանադրության փոփոխությունը տեղի են ունենում տարբեր եղանակներով, որոնցից մեկը հանրաքվեն է, մյուսը՝ Սահմանադրության փոփոխությունն ԱԺ 2/3-ի կողմից, որը ներդրվել է 2015 թ․ Սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում:
Վարդևանյանը հիշեցրել է, որ 2020 թվականի հունիսի 22-ին ԱԺ պատգամավորների մեկ քառորդի նախաձեռնությամբ և երկու երրորդի կողմ ձայներով կատարվել է Սահմանադրական փոփոխություն։
Թեմային անդրադարձել է նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՝ հայտարարելով, որ Կարապետյանը չի կարող լինել ոչ պատգամավորի, ոչ վարչապետի թեկնածու, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Հայաստանի օրենսդրությամբ և Սահմանադրությամբ երկրորդ, տվյալ դեպքում նաև երրորդ երկրի քաղաքացիություն ունեցող անձը չի կարող լինել ոչ պատգամավորի, ոչ վարչապետի թեկնածու:
Հետևաբար ինչ ասում եք, պարզապես ոչ դե յուրե, ոչ դե ֆակտո գոյություն չունի, հետևաբար գոյություն չունեցող բանը ես հարկ չեմ համարում մեկնաբանել»,-ասել է նա:
Նա նաև ասել է, որ Հայաստանի օրենսդրությամբ քաղաքացիները կարող են ստեղծել կուսակցություններ։
«Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը հանդես է եկել գրառմամբ` նշելով, որ Փաշինյանն արդեն գիտի, որ Սամվել Կարապետյանը լինելու է Հայաստանի հաջորդ վարչապետը և փորձում է խոչընդոտելու ձևեր գտնել:
«Այսօր ես տեսա թույլ վարչապետի, ով վախենում է, որ պարտվելու է։ Փաշինյանն արդեն գիտի, որ Սամվել Կարապետյանը լինելու է Հայաստանի հաջորդ վարչապետը և փորձում է խոչընդոտելու ձևեր գտնել։ Բայց դա նրան չի օգնի, որովհետև Սամվել Կարապետյանը դառնալու է վարչապետ, և Հայաստանը լինելու է ուժեղ։
Մեզ մեծ հաղթանակ է պետք, որպեսզի իրականացնենք այն մեծ փոփոխությունները, որոնց կարիքը Հայաստանը ունի՝ 300,000 նոր աշխատատեղ, 20,000 մատչելի բնակարան, երաշխավորված բերքի մթերում, 0% հարկ փոքր բիզնեսի համար, դեղերի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գների նվազեցում։
Փաշինյանն այնքան թույլ է իրեն զգում և այնքան է վախենում Սամվել Կարապետյանից, որ նրան խոսելու հնարավորություն չի տալիս։ Հակառակ դեպքում հենց նա կպատասխաներ նրան այսպես»,-գրել է նա։
«Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը ներկայացրել է, թե ինչ իրավական գործընթացների միջոցով է հնարավոր դարձել Սամվել Կարապետյանի թեկնածության առաջադրումը վարչապետի պաշտոնում՝ հղում անելով Սահմանադրության 148-րդ հոդվածին։

14 Февраль 2026 - 07:29 AMT
Адвокат Арам Вардеванян на своей странице в Facebook заявил, что предприниматель и благотворитель, председатель партии «Сильная Армения» Самвел Карапетян может быть избран премьер-министром решением народа, подчеркнув, что прецеденты конституционных изменений уже были.
1. «Требования к премьер-министру определяет народ.
2. Самвел Карапетян решением народа может быть избран премьер-министром.
3. Национальное собрание может изменить требования к премьер-министру в упрощенном порядке.
Конституционное изменение со стороны Национального собрания действующая власть реализовала еще в июне 2020 года.
Я также затронул и другие вопросы.
Да хранит Бог наш народ и армянский мир. Свободу всем политзаключенным», — говорится в записи.
Вардеванян отметил, что тема недопустимости изменения Конституции начала активно обсуждаться после того, как координатор движения «Мер дзевов» Нарек Карапетян заявил, что путь, по которому Самвел Карапетян может стать премьер-министром или кандидатом в премьер-министры, лежит через изменение Конституции.
Юрист пояснил, что изменения Конституции возможны разными способами: один из них — референдум, другой — изменение Конституции двумя третями голосов Национального собрания, механизм, введенный в результате конституционных реформ 2015 года.
Он напомнил, что 22 июня 2020 года по инициативе одной четверти депутатов Национального собрания и при поддержке двух третей голосов было принято конституционное изменение.
К теме также обратился премьер-министр Никол Пашинян, заявив, что Карапетян не может быть ни кандидатом в депутаты, ни кандидатом в премьер-министры, сообщает Panorama.am.
«Согласно законодательству и Конституции Армении лицо, имеющее гражданство второй, а в данном случае и третьей страны, не может быть ни кандидатом в депутаты, ни кандидатом в премьер-министры.
Следовательно, то, о чем вы говорите, просто не существует ни де-юре, ни де-факто, поэтому комментировать несуществующее я не считаю необходимым», — заявил он.
Он также отметил, что законодательство Армении позволяет гражданам создавать политические партии.
Координатор движения «Мер дзевов» Нарек Карапетян выступил с записью, отметив, что Пашинян уже знает, что Самвел Карапетян станет следующим премьер-министром Армении, и пытается найти способы воспрепятствовать этому.
«Сегодня я увидел слабого премьер-министра, который боится проиграть. Пашинян уже знает, что Самвел Карапетян станет следующим премьер-министром Армении, и пытается найти способы помешать. Но это ему не поможет, потому что Самвел Карапетян станет премьер-министром, и Армения будет сильной.
Нам нужна большая победа, чтобы реализовать масштабные изменения, в которых нуждается Армения: 300 000 новых рабочих мест, 20 000 доступных квартир, гарантированный выкуп урожая, 0% налог для малого бизнеса, снижение цен на лекарства и товары первой необходимости.
Пашинян чувствует себя настолько слабым и так боится Самвела Карапетяна, что не дает ему возможности выступить. В противном случае именно он ответил бы ему таким образом», — написал он.
Координатор движения «Мер дзевов» также представил, посредством каких правовых процедур возможно выдвижение Самвела Карапетяна на пост премьер-министра, сославшись на статью 148 Конституции.
«Через 20 дней после выборов мы выступим с решением о внесении соответствующих законодательных изменений, позволяющих любому лицу, имеющему только гражданство Республики Армения, стать премьер-министром. К тому моменту Самвел Карапетян будет иметь только гражданство Республики Армения», — заявил он.