14 Փետրվար 2026 - 08:24 AMT
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից տեղեկացրել են, որ փետրվարի 13-ին նախարար Սուրեն Պապիկյանը ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենին։ Նախարարը շնորհավորել է նրան պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և մաղթել արդյունավետ գործունեություն։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-ԱՄՆ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Դեյվիդ Ալենը հայտնել է Հայաստանի հետ պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելու ԱՄՆ պատրաստակամությունը, ինչպես նաև աջակցությունը ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումների գործընթացին:
Սուրեն Պապիկյանն ընդգծել է ՀՀ-ԱՄՆ համագործակցության կարևորությունն այս ժամանակահատվածում, երբ Հայաստանը պաշտպանական բարեփոխումների ակտիվ փուլում է: Անդրադարձ է կատարվել նաև երկկողմ ռազմատեխնիկական համագործակցությանը:
Զրուցակիցները հատկապես կարևորել են կրթության, վերապատրաստումների, վարժանքների, փորձի փոխանակման և մասնագիտական խորհրդատվության ուղղությունները:

В Министерстве обороны Армении сообщили, что 13 февраля министр обороны Сурен Папикян принял временного поверенного в делах посольства США в Армении Дэвида Аллена. Министр поздравил его с вступлением в должность и пожелал эффективной работы.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся армяно-американского сотрудничества в сфере обороны. Аллен заявил о готовности США развивать сотрудничество с Арменией в оборонной сфере, а также о поддержке процесса оборонных реформ в Республике Армения.
Сурен Папикян подчеркнул важность армяно-американского сотрудничества в период, когда Армения находится в активной фазе оборонных реформ. Было также затронуто двустороннее военно-техническое сотрудничество.
Собеседники особо отметили направления образования, переподготовки, учений, обмена опытом и профессионального консультирования.