14 Փետրվար 2026 - 08:24 AMT
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից տեղեկացրել են, որ փետրվարի 13-ին նախարար Սուրեն Պապիկյանը ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենին։ Նախարարը շնորհավորել է նրան պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և մաղթել արդյունավետ գործունեություն։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-ԱՄՆ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Դեյվիդ Ալենը հայտնել է Հայաստանի հետ պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելու ԱՄՆ պատրաստակամությունը, ինչպես նաև աջակցությունը ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումների գործընթացին:
Սուրեն Պապիկյանն ընդգծել է ՀՀ-ԱՄՆ համագործակցության կարևորությունն այս ժամանակահատվածում, երբ Հայաստանը պաշտպանական բարեփոխումների ակտիվ փուլում է: Անդրադարձ է կատարվել նաև երկկողմ ռազմատեխնիկական համագործակցությանը:
Զրուցակիցները հատկապես կարևորել են կրթության, վերապատրաստումների, վարժանքների, փորձի փոխանակման և մասնագիտական խորհրդատվության ուղղությունները:

14 February 2026 - 09:14 AMT
Armenia’s Ministry of Defense said that on February 13, Defense Minister Suren Papikyan received David Allen, Chargé d’Affaires of the U.S. Embassy in Armenia. The minister congratulated him on assuming office and wished him success in his mission.
During the meeting, the sides discussed issues related to Armenia–U.S. cooperation in the defense sector. David Allen expressed the United States’ readiness to further develop defense cooperation with Armenia, as well as its support for Armenia’s defense reform process.
Suren Papikyan underlined the importance of Armenia–U.S. cooperation at a time when Armenia is in an active phase of defense reforms. The discussion also covered bilateral military-technical cooperation.
The interlocutors particularly emphasized cooperation in education, training, exercises, exchange of experience and professional advisory support.
Regional and international security issues were also discussed.
The United States has approved the sale of $11 million worth of reconnaissance drone technologies to Armenia.