14 Փետրվար 2026 - 08:41 AMT
«Զայեդ» մարդկային եղբայրության մրցանակն ունի 1 միլիոն դոլար մրցանակային հիմնադրամ, բայց գիտեք՝ կիսել ենք Ադրբեջանի նախագահի հետ, ենթադրվում է, որ 500 հազարական դոլարի մասին խոսքը կլինի»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով՝ գումարը դեռևս չի փոխանցվել, սակայն բայց վստահ է, որ կփոխանցվի։
«Ես մտածում եմ` այդ գումարը հանրային ինչ նպատակի կամ կարիքի է պետք ուղղել։ Երբ կլինի կոնկրետ որոշում, կհայտնենք»,- ասել է Փաշինյանը։
Փետրվարի 4-ին Նիկոլ Փաշինյանն Աբու Դաբիում՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ արժանացել է «Զայեդ» մարդկային եղբայրության մրցանակին։

14 February 2026 - 09:29 AMT
Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the $1 million Zayed Human Fraternity Prize was shared with Azerbaijan.
“The Zayed Human Fraternity Prize has a $1 million award fund, but as you know, we shared it with the president of Azerbaijan; presumably we are talking about $500,000 each,” he said, according to Panorama.am .
According to him, the money has not yet been transferred, but he is confident it will be.
“I am thinking about what public purpose or need this amount should be directed toward. When there is a specific decision, we will announce it,” Pashinyan said.
On February 4, in Abu Dhabi, United Arab Emirates, Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev were awarded the Zayed Human Fraternity Prize.