Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ Աշխատանքը չի դադարելու, մինչև վերջին հայը չվերադառնա Հայաստան։ Նա հավելել է, որ բոլորն են վերադառնալու:
Նա չի մեկնաբանել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունը, ըստ որի՝ վերջինս մտադիր չէ ազատ արձակել Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարներին, նշելով, որ դեռևս չի ծանոթացել այդ հայտարարությանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Այն գործընթացը, աշխատանքն ու այն ոճը, որը մենք երկուստեք Ադրբեջանի հետ իրականացնում ենք, բարդ է, դժվար է, բայց առաջ գնալու հնարավորություն ստեղծող է, և մենք չպետք է հրաժարվենք դրանից։ Կվերադառնան, բոլորն են վերադառնալու։ Այսօր չէ, վաղը չէ, բայց բոլորն էլ վերադառնալու են։ Ինչպես ժամանակին 200-ի հասնող մարդիկ կային, էլի կային մարդիկ, որոնք համարվում էին չվերադարձողների ցուցակում, բայց աշխատանքի շնորհիվ մենք կարողացանք հասնել դրան: Այդ աշխատանքը չի դադարելու, մինչև վերջին հայը չվերադառնա ՀՀ»,– ասել է նա։
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը` նշելով, որ հայկական կողմը շարունակելու է աշխատանքը նրանց ազատ արձակման ուղղությամբ, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Մենք շարունակում ենք աշխատել, որպեսզի բոլոր գերիներին ազատենք, այդ աշխատանքը կշարունակենք։ Բոլոր հնարավոր ձևաչափերով մինչև հիմա աշխատել ենք և կշարունակենք աշխատել»,–ասել է Գրիգորյանը։
Նա նշել է, որ գերիների հարցը բարձրացնում են ոչ միայն պաշտոնական հանդիպումների ընթացքում, այլև տարբեր այլ ձևաչափերով։
Նա հաստատել է, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը բարձրացրել է հայ գերիների հարցը Բաքու այցի ժամանակ՝ հավելելով, որ ինքը շարադրել է Բաքվի դիրքորոշումն այդ հարցում, և դրանով քննարկումն ավարտվել է:

14 February 2026 - 09:53 AMT
National Assembly Speaker Alen Simonyan stated that efforts will not cease “until the last Armenian returns to Armenia,” adding that “everyone will return.”
He declined to comment on Azerbaijani President Ilham Aliyev’s statement that he does not intend to release former military-political leaders of Artsakh, noting that he had not yet familiarized himself with the remarks, Sputnik Armenia reports.
“The process, the work and the approach we are implementing jointly with Azerbaijan are complex and difficult, but they create an opportunity to move forward, and we must not abandon that. They will return — everyone will return. Not today, not tomorrow, but everyone will return. At one point there were nearly 200 people, and there were also individuals considered unlikely to return, but through our work we managed to achieve results. That work will not stop until the last Armenian returns to Armenia,” he said.
Security Council Secretary Armen Grigoryan also commented on the Azerbaijani president’s statement, saying that the Armenian side will continue efforts toward securing their release, according to Pastinfo.
“We continue to work to free all detainees, and we will continue that work. We have worked in all possible formats so far and will keep working,” Grigoryan said.
He noted that the issue of detainees is raised not only during official meetings but also through various other formats.
Earlier, Azerbaijani President Ilham Aliyev, responding to questions from France 24 in Munich, rejected the possibility of granting pardons to former Artsakh leaders.
He confirmed that U.S. Vice President J.D. Vance raised the issue of Armenian detainees during a visit to Baku, adding that he outlined Baku’s position on the matter and the discussion ended there.