16 Փետրվար 2026 - 06:19 AMT
Մայր Աթոռի արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը կիրակնօրյա պատարագից հետո, անդրադառնալով կաթողիկոս Գարեգին Բ նկատմամբ ընտրված բացակայելու արգելքին, ասել է, որ Եպիսկոպոսաց ժողովն Ասվտրիայում տեղի կունենա, բայց այլ կարգավիճակով, հայտնում է Factor.am-ը:
«Եպիսկոպոսները հավաքվելու են Ավստրիայում, բնականաբար, Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի բացակայությամբ փոքր-ինչ փոխվում է եպիսկոպոսաց ժողովի կարգավիճակը։ Այն դառնում է եպիսկոպոսաց հավաք, որտեղ մեր եպիսկոպոսները միևնույն է հավաքվելու են և քննարկելու են զանազան հարցեր՝ հուզող մեր եկեղեցուն, և հատկապես այսօրվա իրավիճակների հետ։ Որևէ մեկը չի կարող արգելք լինել մեր եպիսկոպոսներին որևէ տեղ հավաքվելու, և ոչ միայն հավաք, այլև Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի գլխավորությամբ եպիսկոպոսաց ժողով անելու։
Այդ մտացածին, այդ ցնորամիտ բաները, որ եպիսկոպոսաց ժողով Հայաստանից դուրս չի կարող լինել, դրանք պարզապես օդի մեջ գցած խոսքեր են։ Եվ զարմանում եմ, որ ամեն անգամ, չգիտես ինչու, մի խումբ ապիկարներ ուզում են մեր ժողովրդին պարզապես տկարամիտի և հիմարի տեղ դնել։ Բայց մեր ժողովուրդը շատ լավ հասկանում է այդ ամենը»,-ասել է նա։
Անդրադարձել է վարչապետի հայտարարություններին՝ նա ասել է, որ այն պահից ի վեր, երբ Մայր Աթոռը վերադարձավ Հայաստան, 700 տարի է Հայաստանում է, և հավիտենաբար լինելու է Հայաստանում:
«Էջմիածնի գանձերը մեզ հետ են եղել միշտ։ Եվ եթե Էջմիածնի գանձերը մենք կարող ենք Հայաստանից դուրս հանել, ուրեմն Հայաստանում պետություն չկա։ Չի կարող հսկել ո՛չ իր սահմանները, ո՛չ իր մաքսատները»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանն ավելի վաղ հայտարարել է, որ Ավստրիայում Հայ Եկեղեցու եպիսկոպոսաց ժողով հրավիրելու նպատակը Հայ առաքելական եկեղեցու կաթողիկոսությունն ու Էջմիածնի գանձերը Հայաստանից դուրս տեղափոխելն է:
Անդրադառնալով պատմական իրողություններին՝ Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանն ընդգծել է․ «Շատ լավ գիտեք պատմությունից, որ 1441-ից, երբ վերստին Մայր Աթոռը վերադարձավ Հայաստան, 700 տարի է՝ Հայաստանում է, և հավիտենաբար Մայր Աթոռը լինելու է Հայաստանում, եթե նույնիսկ ոմանց պատճառով Հայաստանի Հանրապետությունը չլինի։ Երբևէ Մայր Աթոռը, հայ հոգևորականը, և հատկապես Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Հայաստանը չի լքի»։
Գարեգին Երկրորդ կաթողիկոսի՝ Հայաստանից ելքի արգելքի որոշումն պայմանավորված է նրա նկատմամբ հարուցված քրեական վարույթով, որի շրջանակում որպես խափանման միջոց կիրառվել է բացակայելու արգելքը։
«Դատական ակտը չկատարելու կամ դրա կատարմանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում եւս 1 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 507-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելը): Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է բացակայելու արգելքը»,- հայտնել են Քննչական կոմիտեից։
Վերոնշյալ գործով 2026 թվականի հունվարի 31-ին Քննչական կոմիտեն ևս մեկ հայտարարություն է տարածել, որտեղ կրկին արձանագրվել է, որ Հայ Առաքելական եկեղեցու 7 հոգևորականի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել դատական ակտը չկատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված վարույթի շրջանակում, նրանցից 6-ը եպիսկոպոսներ են։

16 Февраль 2026 - 07:10 AMT
Директор отдела внешних связей и протокола Святого Эчмиадзина архиепископ Натан Ованнисян после воскресной литургии, комментируя запрет на выезд Католикоса всех армян Гарегина II, заявил, что Собрание епископов в Австрии состоится, однако в ином статусе, сообщает «Factor.am ».
«Епископы соберутся в Австрии. Естественно, в отсутствие Католикоса всех армян статус Собрания епископов несколько меняется. Оно становится собранием епископов, где наши архиереи все равно встретятся и обсудят различные вопросы, волнующие нашу Церковь, особенно в нынешней ситуации. Никто не может воспрепятствовать нашим епископам собираться где бы то ни было, и не только для встречи, но и для проведения Собрания епископов под председательством Католикоса всех армян.
Эти надуманные, эти бредовые утверждения о том, что Собрание епископов не может проходить за пределами Армении, — всего лишь слова, брошенные в воздух. Удивляюсь, что каждый раз некая группа некомпетентных лиц пытается представить наш народ наивным и глупым. Однако наш народ все прекрасно понимает», — сказал он.
Касаясь заявлений премьер-министра, он отметил, что с момента возвращения Святого Престола в Армению он уже 700 лет находится в стране и будет находиться здесь вечно.
«Сокровища Эчмиадзина всегда были с нами. И если мы можем вывезти сокровища Эчмиадзина из Армении, значит, в Армении нет государства. Оно не способно контролировать ни свои границы, ни свои таможни», — подчеркнул он.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявил, что цель созыва Собрания епископов Армянской апостольской церкви в Австрии — перемещение католикосата Армянской апостольской церкви и сокровищ Эчмиадзина за пределы Армении.
Обращаясь к историческим реалиям, архиепископ Натан Ованнисян подчеркнул: «Вы прекрасно знаете из истории, что с 1441 года, когда Святой Престол вновь вернулся в Армению, он уже 700 лет находится здесь и навсегда останется в Армении, даже если по чьей-то вине Республика Армения перестанет существовать. Никогда Святой Престол, армянское духовенство и особенно Католикос всех армян не покинут Армению».
Решение о запрете на выезд Католикоса Гарегина II из Армении связано с возбужденным в отношении него уголовным производством, в рамках которого в качестве меры пресечения применен запрет на выезд.
«В ходе предварительного следствия по уголовному производству, возбужденному по факту неисполнения судебного акта либо воспрепятствования его исполнению, в отношении еще одного лица инициировано публичное уголовное преследование по части 2 статьи 507 Уголовного кодекса (воспрепятствование исполнению судебного акта). В отношении него в качестве меры пресечения применен запрет на выезд», — сообщили в Следственном комитете.
31 января 2026 года Следственный комитет распространил еще одно заявление по указанному делу, вновь отметив, что в рамках производства по факту неисполнения судебного акта уголовное преследование возбуждено в отношении семи священнослужителей Армянской апостольской церкви, шестеро из которых — епископы.