16 Փետրվար 2026 - 07:24 AMT
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը «Դոժդ» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում բացառել է Ռուսաստանում հետապնդվող անձանց կալանավորման կամ արտահանձնման հնարավորությունը, եթե հետապնդումն ունի քաղաքական հիմք։
«Հայաստանից զրո մարդ է արտաքսվել։ Եթե մարդը չի խախտում մեր օրենքները, նրա նկատմամբ քրեական գործ չի հարուցվում։ Եղել են իրավիճակներ, երբ մարդկանց ձերբակալել են, բայց հանգամանքները պարզելուց հետո այդ եզակի դեպքերն ավարտվել են նրանով, որ մենք նրանց ազատ ենք արձակել»,- ասել է Սիմոնյանը, հայտնում է Auroranews.am-ը:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանում հետախուզվող բազմաթիվ անձինք՝ «նախկին քաղաքական գործիչներ, որոնք մեղադրվում են բռնության, սպանությունների, կոռուպցիայի մեջ, այժմ թաքնվում են հենց Ռուսաստանի Դաշնությունում»։
«Ես Ձեզ երաշխավորում եմ՝ քաղաքական դրդապատճառներով ոչ մի մարդ չի ձերբակալվի և չի արտաքսվի որևէ այլ՝ երրորդ երկիր։ Ես Ձեզ դա պաշտոնապես երաշխավորում եմ։ Մեզ մոտ շատ մարդիկ են գալիս, շատ արտիստներ, շատ հայտնի մարդիկ, որոնք հայտարարված են օտարերկրյա գործակալներ և այլն։ Նրանք այստեղ համերգներ են ունենում»,- ասել է Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը։

National Assembly Speaker Alen Simonyan said Armenia will not detain or extradite individuals wanted in Russia if their prosecution is politically motivated.
In an interview with the TV Rain channel, RA National Assembly Speaker Alen Simonyan ruled out the possibility of detaining or extraditing individuals persecuted in Russia if the charges against them are politically driven, Auroranews.am reports.
“No one has been deported from Armenia. If a person does not violate our laws, no criminal case is initiated against them. There have been situations when individuals were detained, but after clarifying the circumstances, those rare cases ended with their release,” Simonyan said.
He said that many individuals wanted in Armenia — “former political figures accused of violence, murders and corruption — are now hiding in the Russian Federation.”
“I guarantee to you that not a single person will be detained or extradited to any other, third country on political grounds. I officially guarantee this. Many people come to us, many artists, many well-known individuals who have been labeled as foreign agents and so on. They hold concerts here,” the Armenian parliament speaker said.