16 Փետրվար 2026 - 07:24 AMT
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը «Դոժդ» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում բացառել է Ռուսաստանում հետապնդվող անձանց կալանավորման կամ արտահանձնման հնարավորությունը, եթե հետապնդումն ունի քաղաքական հիմք։
«Հայաստանից զրո մարդ է արտաքսվել։ Եթե մարդը չի խախտում մեր օրենքները, նրա նկատմամբ քրեական գործ չի հարուցվում։ Եղել են իրավիճակներ, երբ մարդկանց ձերբակալել են, բայց հանգամանքները պարզելուց հետո այդ եզակի դեպքերն ավարտվել են նրանով, որ մենք նրանց ազատ ենք արձակել»,- ասել է Սիմոնյանը, հայտնում է Auroranews.am-ը:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանում հետախուզվող բազմաթիվ անձինք՝ «նախկին քաղաքական գործիչներ, որոնք մեղադրվում են բռնության, սպանությունների, կոռուպցիայի մեջ, այժմ թաքնվում են հենց Ռուսաստանի Դաշնությունում»։
«Ես Ձեզ երաշխավորում եմ՝ քաղաքական դրդապատճառներով ոչ մի մարդ չի ձերբակալվի և չի արտաքսվի որևէ այլ՝ երրորդ երկիր։ Ես Ձեզ դա պաշտոնապես երաշխավորում եմ։ Մեզ մոտ շատ մարդիկ են գալիս, շատ արտիստներ, շատ հայտնի մարդիկ, որոնք հայտարարված են օտարերկրյա գործակալներ և այլն։ Նրանք այստեղ համերգներ են ունենում»,- ասել է Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը։

16 Февраль 2026 - 07:43 AMT
Председатель Национального собрания РА Ален Симонян в интервью телеканалу «Дождь» исключил возможность задержания или экстрадиции лиц, преследуемых в России, если преследование носит политический характер, сообщает «Auroranews.am».
«Ни один человек не был депортирован из Армении. Если человек не нарушает наши законы, в отношении него не возбуждается уголовное дело. Были ситуации, когда людей задерживали, но после выяснения обстоятельств эти единичные случаи завершались тем, что мы их освобождали», — заявил Симонян.
Он подчеркнул, что многие разыскиваемые в Армении лица — «бывшие политические деятели, обвиняемые в насилии, убийствах, коррупции, — сейчас скрываются именно в Российской Федерации».
«Я гарантирую вам: по политическим мотивам ни один человек не будет задержан и не будет депортирован в какую-либо третью страну. Я официально это гарантирую. К нам приезжает много людей, много артистов, много известных лиц, объявленных иностранными агентами и так далее. Они проводят здесь концерты», — сказал спикер парламента Армении.