ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ դատավճիռը Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանն անփոփոխ է թողել, և այն մտել է օրինական ուժի մեջ։
«Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի հոկտեմբերի 6-ին տեղեկացրել էր, որ Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանն անփոփոխ է թողել ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը՝ մեղավոր ճանաչելով նրան 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանքների կատարման մեջ. մեղսագրված արարքները վերաբերել են Հրայր Թովմասյանի կողմից ՀՀ արդարադատության նախարար աշխատած ժամանակահատվածում պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն:
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2024 թվականի սեպտեմբերի 20-ի դատավճռով՝ մեղավոր էր ճանաչել Հրայր Թովմասյանին՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանքների կատարման մեջ (երկու դրվագ) և նրան ազատել քրեական պատասխանատվությունից՝ վաղեմության ժամկետները 2019 թվականին անցած լինելու պատճառաբանությամբ։
Դատավճռի դեմ՝ դատախազի կողմից ներկայացվել էր վերաքննիչ բողոք՝ արարքների վերաորակման և վաղեմության ժամկետի կիրառման մասով, իսկ պաշտպանների կողմից ներկայացվել էին վերաքննիչ բողոքներ՝ խնդրելով ճանաչել Հրայր Թովմասյանի անմեղությունը:
Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ին որոշում էր կայացրել բողոքները մերժելու և դատավճիռն անփոփոխ թողնելու մասին:
Հակակոռուպցիոն վերաքննիչ քրեական դատարանի՝ 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ի որոշման դեմ ՀՀ գլխավոր դատախազը, մեղադրյալը և նրա պաշտպանը ներկայացրել էին վճռաբեկ բողոքներ: Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատը 2026 թվականի փետրվարի 12-ին որոշում է կայացրել ներկայացված բողոքները վարույթ ընդունելը մերժելու մասին, ինչը նշանակում է, որ Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը 2026 թվականի փետրվարից 12-ից մտել է օրինական ուժի մեջ»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Обвинительный приговор в отношении бывшего министра юстиции Республики Армения Грайра Товмасяна вступил в законную силу после того, как Кассационный суд отказался принять поданные жалобы к производству.
6 октября 2025 года Генеральная прокуратура сообщила, что Апелляционный антикоррупционный суд оставил без изменения приговор суда первой инстанции города Еревана, признав Грайра Товмасяна виновным по части 1 статьи 308 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года. Инкриминируемые деяния касались злоупотребления должностными полномочиями в период его работы министром юстиции.
Приговором от 20 сентября 2024 года суд первой инстанции признал Товмасяна виновным по двум эпизодам, предусмотренным частью 1 статьи 308 Уголовного кодекса 2003 года, однако освободил его от уголовной ответственности в связи с истечением сроков давности в 2019 году.
Прокурор подал апелляционную жалобу в части переквалификации деяний и применения срока давности, а защитники — с требованием признать Товмасяна невиновным.
30 сентября 2025 года Апелляционный антикоррупционный суд принял решение об отказе в удовлетворении жалоб и оставил приговор без изменения.
Генеральный прокурор Республики Армения, обвиняемый и его защитник подали кассационные жалобы на это решение. 12 февраля 2026 года Антикоррупционная палата Кассационного суда постановила отказать в принятии жалоб к производству, что означает вступление обвинительного приговора в отношении Грайра Товмасяна в законную силу с 12 февраля 2026 года, говорится в сообщении.