16 Փետրվար 2026 - 09:56 AMT
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը խորհրդարանում ճեպազրույցի ժամանակ խոսել է Բաքվում ապօրինի դատապարտված հայ գերիների թեմային՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարություններին։
«Բաքվում ապօրինի դատապարված հայ գերիների վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններն ԱՄՆ փոխնախագահի հետ հանդիպումից հետո շատ ավելի հարցեր առաջացրեցին»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Պատգամավորը նշել է, որ Ալիևի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ փոխնախագահի հետ անդրադարձ է կատարվել գերիների հարցին, ադրբեջանական կողմը ներկայացրել է իր դիրքորոշումը, և թեման դրանով ավարտվել է։ Տիգրան Աբրահամյանի դիտարկմամբ՝ այս հանգամանքը կարող է վկայել երկու տարբեր սցենարի մասին:
«Կամ այս թեման չի եղել լուրջ քննարկումների առարկա, ԱՄՆ փոխնախագահն ուղղակի զուտ ֆորմալ առումով թեման բարձրաձայնել է՝ հաշվի առնելով Հայաստանում առկա տրամադրությունները, երկրորդ՝ կա կամ եղել է որոշակի պայմանավորվածություն տարբեր պաշտոնյաների միջև, որպեսզի այդ թեման խնամքով շրջացվի»,-ասել է պատգամավորը:
Նա նաև ընդգծել է, որ Ալիևի հայտարարությունները որոշ չափով զարմանալի են եղել, քանի որ Ադրբեջանի ղեկավարը փաստացի ցույց է տվել, թե հարցը առաջնային քննարկման առարկա չի հանդիսացել։
«Ալիևի հայտարարությունները որոշակի առումով զարմանալի էին այն տեսանկյունից, որ Ադրբեջանի ղեկավարը, ըստ էության, ցույց տվեց, որ այդ թեման առաջնային քննարկման առարկա չի եղել, որովհետև հենց այնպես շրջանցել կամ փակել թեման ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյանի հետ հարաբերությունների ֆոնին, որպես այդպիսն չի կարող լինել»,- ասել է ընա:
Տիգրան Աբրահամյանի համոզմամբ՝ սա ևս մեկ անգամ արձանագրել է, որ Հայաստանի իշխանությունների համար գերիների հարցը առաջնային օրակարգային խնդիր չի համարվել և Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային գործընթացում հրատապ թեմա չի դիտարկվել, ինչի հետևանքով դրա շուրջ կենտրոնացում չի եղել։
«Ըստ էության, սա ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանն իր համար կարևոր հարցերը բերում, դրանց վերաբերյալ լուծումներ է ստանում, ինչ վերաբերում է Հայաստանի համար կարևորություն ներկայացնող դրույթներին, դրանց մասով բովանդակային քննարկումներ տեղի չեն ունենում»,- ասել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորը։
Նա հաստատել է, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը բարձրացրել է հայ գերիների հարցը Բաքու այցի ժամանակ՝ հավելելով, որ ինքը շարադրել է Բաքվի դիրքորոշումն այդ հարցում, և դրանով քննարկումն ավարտվել է:

16 Февраль 2026 - 11:18 AMT
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян в ходе парламентского брифинга затронул тему незаконно осужденных в Баку армянских пленных, прокомментировав последние заявления президента Азербайджана, сообщает «Panorama.am».
«Заявления президента Азербайджана по поводу незаконно осужденных в Баку армянских пленных, прозвучавшие после встречи с вице-президентом США, вызвали гораздо больше вопросов», — отметил он.
По словам депутата, Алиев сообщил, что в ходе встречи с вице-президентом США был затронут вопрос пленных, азербайджанская сторона изложила свою позицию, и на этом обсуждение завершилось. По мнению Абрамяна, это может свидетельствовать о двух сценариях.
«Либо эта тема не была предметом серьезных обсуждений и вице-президент США поднял ее формально, учитывая настроения в Армении, либо существует или существовала определенная договоренность между различными должностными лицами о том, чтобы аккуратно обойти эту тему», — заявил он.
Он подчеркнул, что заявления Алиева в определенной степени стали неожиданными, поскольку глава Азербайджана фактически показал, что этот вопрос не являлся приоритетным предметом обсуждения.
«В определенном смысле слова Алиева были удивительными, поскольку он продемонстрировал, что тема не была первоочередной. Просто так обойти или закрыть этот вопрос на фоне общения с высокопоставленным представителем США вряд ли возможно», — сказал депутат.
По убеждению Абрамяна, это в очередной раз подтверждает, что для властей Армении вопрос пленных не являлся приоритетным пунктом повестки и не рассматривался как срочный в рамках армяно-азербайджанского переговорного процесса, вследствие чего не получил должной концентрации внимания.
«По сути, это показывает, что Азербайджан выносит на повестку важные для себя вопросы и добивается по ним решений, тогда как положения, имеющие значение для Армении, не становятся предметом содержательных обсуждений», — заявил депутат фракции «Честь имею».
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев в Мюнхене, отвечая на вопросы телеканала «France 24», отверг возможность «помилования» руководителей Арцаха.
Он подтвердил, что вице-президент США Джей Ди Вэнс поднимал вопрос армянских пленных во время визита в Баку, добавив, что изложил позицию Баку по этому вопросу, после чего обсуждение было завершено.