«Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնությանհամակարգող Արեգ Քոչինյանը Ծաղկաձորում նախաձեռնության երրորդ համաժողովի ամփոփիչ ասուլիսի ընթացքում, անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունների ներկայացուցիչների հանդիպումներին, անդրադարձել է նաև քննադատություններին:
Նա նշել է, որ հաճախ իրենց մեղադրում են անցյալը ջնջելու կամ ցավը մոռացության մատնելու փորձերի մեջ, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Շատ հաճախ ասում են՝ դուք փորձում եք ջնջել անցյալը, մոռացնել ցավը, խմբագրել պատմությունը։ Կարևոր է արձանագրել, որ մենք երբևէ մեր առջև նման նպատակ չենք դրել։ Մենք չենք փորձում մոռացության մատնել մեր պատմությունը, տարաձայնությունները կամ այն ցավը, որը կա թե՛ մեր հասարակությունում, թե՛ նրանց հասարակությունում։ Այս ֆորմատի նպատակը այդ ամբողջ բեռին զուգահեռ նաև խաղաղության օրակարգը սպասարկող նախագծերի ձևավորումն է՝ քննարկումների, դրական օրակարգի և առկա խնդիրների լուծման փորձերի միջոցով»։
Նրա խոսքով՝ ցամաքային անցման ճանապարհով հանդիպում կազմակերպելու գաղափարը ձևավորվել է հենց նախաձեռնության ձևաչափում։ Նա պարզաբանել է, որ այն ծագել է փորձագիտական քննարկումների ընթացքում։
«Հենց քննարկման ժամանակ էր ծնվել միտքը, որ հաջորդ հանդիպումը տեղի ունենա սահմանը հատելու ճանապարհով, և երկու երկրների ներկայացուցիչներն այն ողջունեցին ու իրականություն դարձրին»,– ասել է նա՝ ընդգծելով, որ միջոցառումները կազմակերպվել են երկու երկրների կառավարությունների անմիջական, ներառյալ ֆինանսական աջակցությամբ։
Փետրվարի 13-14-ը Հայաստանում «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության շրջանակում անցկացվում է երկկողմ կլոր սեղան, որի ընթացքում հանդիպում են Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունների ներկայացուցիչները։ Բացի նախաձեռնության հիմնական մասնակիցներից, քննարկմանը ներգրավվելու է նաև երկու կողմերից ավելի ընդլայնված կազմ։
Ադրբեջանական պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել սահմանազատված և սահմանագծված հատվածով՝ անցնելով բոլոր սահմանված ընթացակարգերը։ Այս քայլը գնահատվել է որպես երկու երկրների միջև փոխվստահության ամրապնդմանն ուղղված կարևոր գործնական առաջընթաց։

Координатор инициативы «Мост мира» Арег Кочинян на итоговой пресс-конференции третьего форума в Цахкадзоре, говоря о встречах представителей гражданских обществ Армении и Азербайджана, прокомментировал также критику, сообщает «Aysor.am».
Он отметил, что инициаторов часто обвиняют в попытке стереть прошлое или предать забвению боль.
«Очень часто говорят, что вы пытаетесь стереть прошлое, заставить забыть боль, отредактировать историю. Важно зафиксировать, что мы никогда не ставили перед собой подобной цели. Мы не пытаемся предать забвению нашу историю, разногласия или ту боль, которая существует как в нашем обществе, так и в их обществе. Цель данного формата — параллельно с этим грузом формировать проекты, обслуживающие повестку мира, посредством обсуждений, позитивной повестки и попыток решения существующих проблем», — заявил он.
По его словам, идея проведения встречи с пересечением сухопутной границы возникла именно в рамках формата инициативы во время экспертных обсуждений.
«Именно в ходе обсуждения родилась мысль о том, чтобы следующая встреча состоялась с пересечением границы по суше, и представители двух стран приветствовали ее и воплотили в жизнь», — сказал он, подчеркнув, что мероприятия были организованы при непосредственной поддержке правительств обеих стран, в том числе финансовой.
13–14 февраля в Армении в рамках инициативы «Мост мира» прошел двусторонний круглый стол, в ходе которого встретились представители гражданских обществ Армении и Азербайджана. Помимо основных участников, к обсуждениям был привлечен расширенный состав с обеих сторон.
Азербайджанская делегация прибыла в Армению через делимитированный и демаркированный участок границы, пройдя все установленные процедуры. Этот шаг был оценен как важный практический прогресс, направленный на укрепление взаимного доверия между двумя странами.