16 Փետրվար 2026 - 10:31 AMT
Մոտ երեք օր շարունակված ներկուսակցական ընտրությունների արդյունքների համաձայն իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 274 անդամից կազմված նախընտրական ցուցակը գլխավորել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որը ստացել է ամենաշատ քվեները։
Անցած շաբաթավերջին անցկացված քվեարկությանը մասնակցել է 1028 կուսակցական։ Վավեր ճանաչված 932 քվեաթերթիկից 894-ը տրվել է Նիկոլ Փաշինյանի օգտին։ Այսպիսով, մոտ հազար մասնակցից 38-ը չի քվեարկել նրա օգտին, հայտնում է «Ազատությունը»:
ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում նշել է, որ իրենց քաղաքական ուժը ժողովրդավարական է, և բնական է, որ որոշ անդամներ չեն աջակցել Նիկոլ Փաշինյանին։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ առաջին փուլից հետո նախատեսվել է ևս մեկ քվեարկություն՝ մոտ մեկ ամիս անց։ Ամենաշատ ձայներ ստացած առաջին 50 թեկնածուները կրկին կռեյտինգավորվեն, և այդ փուլում էլ կվճռվի ՔՊ վարչապետի թեկնածուի հարցը։

16 Февраль 2026 - 11:28 AMT
По итогам почти трехдневных внутрипартийных выборов предвыборный список правящей партии «Гражданский договор», состоящий из 274 человек, возглавил премьер-министр Никол Пашинян, набравший наибольшее количество голосов.
В голосовании, состоявшемся в минувшие выходные, приняли участие 1028 партийцев. Из 932 признанных действительными бюллетеней 894 были поданы за Пашиняна. Таким образом, из примерно тысячи участников 38 не проголосовали за него, сообщает «Азатутюн».
Секретарь фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян в ходе парламентских брифингов отметил, что их политическая сила является демократичной, и естественно, что часть членов не поддержала кандидатуру Пашиняна.
Он также сообщил, что после первого этапа примерно через месяц запланировано еще одно голосование. Пятьдесят кандидатов, набравших наибольшее количество голосов, будут вновь ранжированы, и на этом этапе будет решен вопрос о кандидате партии на пост премьер-министра.