«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը ԱԺ-ում պատգամավորների հետ ճեպազրույցում անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը՝ Մայր Աթոռը ՀՀ-ից տեղափոխելու վերաբերյալ տեղեկությունների մասին։
Նրա խոսքով՝ իշխանության, մասնավորապես վարչապետի կողմից արված որևէ հայտարարություն չի կարող անհիմն լինել, հայտնում է Factor.am-ը:
«Եթե մեր կողմից հնչել է հայտարարություն, որ Վեհարանի, Վեհարանի հոգևոր բարձրաստիճան ներկայացուցիչների մի շրջանակ փորձում է kաթողիկոսությունը տեղափոխել Հայաստանի Հանրապետությունից, Էջմիածնի գանձերն էլ հետը, ուրեմն մենք դրա վերաբերյալ ունենք շատ հիմնավոր տեղեկություններ։ Այդ տեղեկություններն արդյոք այնքան են հասունացել, որ պետք է վերածվեն քրեական գործի կամ իրավական հետապնդման, այդ հարցի պատասխանը ես այս պահին չունեմ, այդ հարցի պատասխանը մենք բոլորս կստանանք, երբ որ իրականության մեջ նման բան տեղի կունենա։ Բայց հարցին, թե արդյոք կան հիմնավորումներ, որ դուք նման բան եք հայտարարում՝ կան հիմնավորումներ, էն էլ ինչ հիմնավորումներ կան, և դրա մասին պատեհ պահին բոլորդ կիմանաք»,- նշել է նա։
Նա հիշեցրել է նախկինում հնչած այլ աղմկահարույց հայտարարությունների օրինակը։
«Ես հիշում եմ՝ երբ հոգևոր բարձրաստիճան որոշ շրջանակի վերաբերյալ խոսակցությունները սկսվեցին, էս նույն հետաքրքրությամբ հարցադրումներ էին հնչում, թե արդյո՞ք կան փաստեր, այս ինչ եք ասում, սենց շոկի էինք ենթարկվել… Որոշ ժամանակ անց բոլոր փաստերը երևան եկան»,- նշել է Հովհաննիսյանը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ Ավստրիայում Հայ եկեղեցու Եպիսկոպոսաց ժողով կազմակերպելու նպատակը կաթողիկոսությունն ու Էջմիածնի գանձերը Հայաստանից դուրս տանելն է:
Փետրվարի 14-ին հայտնի դարձավ, որ ՀՀ դատախազությունը քրեական հետապնդում է հարուցել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի նկատմամբ Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդի գործով դատական ակտը չկատարելու մեղադրանքով ու արգելել է նրա ելքը Հայաստանից:

Speaking to reporters in parliament, Hovhannisyan addressed Pashinyan’s remarks regarding information about moving the Mother See out of Armenia, Factor.am reports.
According to him, any statement made by the authorities, especially by the prime minister, cannot lack justification.
“If we have stated that a certain circle within the Mother See and among senior clergy is attempting to relocate the Catholicosate from the Republic of Armenia, along with the treasures of Etchmiadzin, then we possess very substantial information on the matter. Whether that information has matured enough to turn into a criminal case or legal proceedings, I do not have an answer to that at this moment. We will all receive that answer if such a thing actually happens. But as to whether there are grounds for making such a statement — there are grounds, and quite serious ones, and you will learn about them in due time,” he said.
He recalled earlier controversial statements that were initially met with skepticism.
“I remember when discussions began about certain senior clergy. The same questions were raised — whether there were facts, what are you saying, people were shocked… After some time, all the facts came to light,” Hovhannisyan noted.
Earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan expressed the view that the purpose of organizing a Bishops’ Assembly of the Armenian Church in Austria was to move the Catholicosate and the treasures of Etchmiadzin out of Armenia.
On February 14, it became known that Armenia’s Prosecutor’s Office had initiated criminal proceedings against Catholicos of All Armenians Karekin II on charges of failing to execute a judicial act in the case of the former head of the Masis Diocese and had imposed a travel ban on him.