ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի պաշտպանական խումբը հայտարարել է, որ ՄԻԵԴ-ը վարույթ է ընդունել նրա գործով գանգատը:
«Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) ընդունել է քննության ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունքների խախտման մասին փաստաբան Իրինա Դանիելյանի կողմից ներկայացված գանգատն և այն պաշտոնապես հաղորդել է ՀՀ կառավարությանը՝ պահանջելով ներկայացնել դիրքորոշում։
Դիմումը քննության է ընդունվել «well-established case-law» ընթացակարգով, ինչը նշանակում է, որ դրանում բարձրացված հարցերը վերաբերում են այնպիսի իրավախախտումների, որոնց առնչությամբ Եվրոպական դատարանն արդեն ձևավորել է կայուն և հաստատված նախադեպային իրավունքի շրջանակ։ Այլ կերպ ասած՝ նմանատիպ իրավիճակներում խախտումները նախկինում բազմիցս արձանագրվել են դատարանի կողմից, և առկա է ձևավորված իրավական գնահատական։
Գանգատը վերաբերում է՝
կալանքի` իրավաչափությանը, տևողության հիմնավորվածությանը,
դատարանների որոշումների պատճառաբանվածությանը,
իրավական որոշակիության և կողմերի հավասարության սկզբունքների պահպանմանը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Դավիթ Տոնոյանը մոտ երեք տարի գտնվել է կալանքի տակ։
«Սույն փուլում քննությունը վերաբերում է բացառապես Կոնվենցիայի ենթադրյալ խախտումներին և չի առնչվում մեղավորության հարցին, ինչպես նաև չի կանխորոշում դատավարության արդյունքը։
Ի դեպ, հարկ ենք համարում հատուկ շեշտադրել նաև այն, որ ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը նույնպես վարույթ է ընդունել ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի վերաբերյալ գործով նույնաբնույթ հարցի վերաբերյալ վճռաբեկ բողոք, սակայն արդեն մեկ տարուց ավելի է, ինչ հիշյալ վճռաբեկ բողոքի վերաբերյալ որոշում չի կայացվել: Դատական գործընթացը Հայաստանում շարունակվում է»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
2021-ի սեպտեմբերին հայտնի դարձավ, որ Դավիթ Տոնոյանն ու զենքի մատակարարմամբ զբաղվող Դավիթ Գալստյանը կալանավորվել են առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու կասկածանքով։ Այս գործով մեղադրանք է առաջադրվել նաև ԳՇ նախկին պետ Արտակ Դավթյանին, ԳՇ պետի նախկին տեղակալ Ստեփան Գալստյանին, ՀՀ ՊՆ ավիացիայի վարչության ավիացիոն տեխնիկական ունեցվածքի ծառայության պետ Արտյոմ Համբարյանին և ավիացիայի վարչության գլխավոր ինժեներ Վլադիմիր Բաբայանին:
Ստեփան Գալստյանը 25 մլն դրամ գրավի դիմաց ազատ է արձակվել 2023-ի դեկտեմբերին, իսկ Դավիթ Տոնոյանը 15 մլն դրամ գրավի դիմաց՝ օգոստոսի 15–ին։

16 Февраль 2026 - 12:06 AMT
Защитники бывшего министра обороны Армении Давида Тонояна заявили, что Европейский суд по правам человека принял к производству жалобу по его делу.
«Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) принял к рассмотрению жалобу, представленную адвокатом Ириной Даниелян относительно нарушения прав бывшего министра обороны Армении Давида Тонояна на свободу и личную неприкосновенность, и официально направил ее правительству Армении с требованием представить позицию.
Заявление принято к рассмотрению по процедуре “well-established case-law”, что означает, что поднятые в нем вопросы касаются таких нарушений, по которым Европейский суд уже сформировал устойчивую и закрепленную прецедентную практику. Иными словами, в аналогичных ситуациях нарушения неоднократно фиксировались судом, и существует сформированная правовая оценка.
Жалоба касается:
• законности избрания меры пресечения в виде ареста и обоснованности его срока,
• мотивированности судебных решений,
• соблюдения принципов правовой определенности и равенства сторон», — говорится в заявлении.
Давид Тоноян находился под стражей около трех лет.
«На данном этапе рассмотрение касается исключительно предполагаемых нарушений Конвенции и не затрагивает вопрос виновности, а также не предопределяет исход судебного разбирательства.
Считаем необходимым особо подчеркнуть, что Кассационный суд Армении также принял к производству кассационную жалобу по аналогичному вопросу в деле бывшего министра обороны Давида Тонояна. Однако уже более года по указанной кассационной жалобе решение не принято. Судебный процесс в Армении продолжается», — отмечается в сообщении.
В сентябре 2021 года стало известно, что Давид Тоноян и занимающийся поставками оружия Давид Галстян были арестованы по подозрению в хищении в особо крупном размере. Обвинения по этому делу также предъявлены бывшему начальнику Генерального штаба Артаку Давтяну, бывшему заместителю начальника Генерального штаба Степану Галстяну, начальнику службы авиационно-технического имущества управления авиации Министерства обороны Армении Артему Амбаряну и главному инженеру управления авиации Владимиру Бабаяну.
Степан Галстян был освобожден в декабре 2023 года под залог в размере 25 млн драмов, а Давид Тоноян — 15 августа под залог в размере 15 млн драмов.