Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, անդրադառնալով նախորդ շաբաթ ՀՀ օդային պաշտպանությունը ամերիկյան գերժամանակակից հետախուզական V-BAT անօդաչուներով համալրելու գործարքին, ասել է, որ Shield AI ընկերության արտադրած V-BAT տեսակի անօդաչու թռչող սարքերը ներառված են աշխարհում լավագույնների ցանկում։
Նախարարը նշել է, որ ՀՀ ռազմարդյունաբերական ընկերությունները նման տեսակի ԱԹՍ-ներ չեն արտադրել։ Նրա խոսքով՝ եթե տեղական արտադրությամբ նմանատիպ տեխնոլոգիական լուծումներ առկա լինեին, ապա ներմուծման հարց ընդհանրապես չէր ծագի։ Նա ընդգծել է, որ նման արտադրանքի առաջին շահառուն և շահագրգիռ կողմը հենց ԲՏԱ նախարարությունն է, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Ըստ նրա, առհասարակ խրախուսվել է տեղական արտադրանքի սպառումը և պետության կողմից ռազմարդյունաբերական ընկերություններին պատվերների տրամադրումը։ Միևնույն ժամանակ, նախարարի գնահատմամբ, անհրաժեշտ է «ադեկվատ» գնահատել առկա հնարավորությունները և ընդունել, որ միջազգային շուկայում մրցունակ արտադրանք ստեղծելու համար դեռևս երկար ճանապարհ կա անցնելու։
«Shield AI ընկերության կողմից արտադրվածն աշխարհում լավագույնների ցանկում է, և այժմ կարևոր մի նոր էջ է բացվում հենց Shield AI ընկերության հետ արդեն ոչ թե ՊՆ-ի, այլ հենց ԲՏԱՆ-ի համար հնարավորության սահմանների շրջանակում գիտելիքների փոխանցման, տեխնոլոգիաների փոխանցման շուրջ երկխոսություն զարգացնելու, ինչպես նաև համատեղ գիտահետազոտական աշխատանքներ կատարելու կամ մշակումներ իրականացնելու առումով:
Ահա սա արդեն տվյալ գործակցության շրջանակում հավելյալ կարողություններ ՀՀ ներմուծելու մասին է արտադրության, հետազոտության համատեքստում:
Ամփոփելով միտքս՝ պիտի ասեմ, որ նման որոշումը, որը կարևորագույն որոշում էր մեր ԶՈւ-ի համար, ինչպես նաև ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական համագործակցության [համար] հենց պաշտպանական ոլորտում, կարևորագույն ձեռքբերում էր: Ըստ էության, ներքին արտադրությամբ այդ կարիքը համալրել ուղղակի տեխնիկապես հնարավոր չէր»,- ասել է նախարարը։
ԱՄՆ փոխնախագահը Երևան այցի ժամանակ հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն 11 մլն դոլարի հետախուզական V-BAT տեսակի անօդաչուներ կվաճառի ՀՀ-ին:

Министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян, комментируя заключенную на прошлой неделе сделку по оснащению системы противовоздушной обороны Армении американскими современными разведывательными беспилотниками V-BAT, заявил, что аппараты производства компании Shield AI входят в число лучших в мире.
Министр отметил, что армянские предприятия оборонной промышленности не производили беспилотные летательные аппараты подобного типа. По его словам, если бы аналогичные технологические решения существовали в рамках местного производства, вопрос импорта вообще бы не возник. Он подчеркнул, что первым бенефициаром и заинтересованной стороной в выпуске такой продукции является само Министерство высокотехнологичной промышленности, сообщает «1lurer.am ».
По его словам, в целом поощряется потребление местной продукции и размещение государственных заказов на предприятиях оборонной промышленности. Вместе с тем, по оценке министра, необходимо «адекватно» оценивать имеющиеся возможности и признать, что для создания конкурентоспособной продукции на международном рынке предстоит пройти еще долгий путь.
«Продукция компании Shield AI входит в число лучших в мире, и сейчас открывается новая важная страница сотрудничества уже не только для Министерства обороны, но и для Министерства высокотехнологичной промышленности — в части развития диалога о передаче знаний и технологий, а также проведения совместных научно-исследовательских работ или разработок.
Речь идет о привлечении в Армению дополнительных возможностей в рамках данного сотрудничества в сфере производства и исследований.
Подводя итог, должен сказать, что это решение, имевшее важнейшее значение для наших Вооруженных сил, а также для стратегического сотрудничества Армения–США в оборонной сфере, стало серьезным достижением. По сути, восполнить эту потребность за счет внутреннего производства технически было невозможно», — заявил министр.
Во время визита в Ереван вице-президент США объявил, что Соединенные Штаты продадут Армении разведывательные беспилотники V-BAT на сумму 11 млн долларов.