ՀՀ կառավարությունը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու հայրենական «Հայասաթ 2» արբանյակի ստեղծման գործընթացին՝ մասնավորապես հարկային արտոնությունների տրամադրման ձևաչափով։ Այդ մասին մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Հայկական «Հայասաթ» արբանյակի մասին շատ նոր տեղեկություն չեմ կարող հայտնել։ Այն իր առաքելությունն ավարտեց 2025 թ. վերջին ամիսներին, և արդեն իսկ մենք հանդես ենք եկել հայտարարությամբ, որ Հայաստանը լրջորեն մտածում է նոր արբանյակ կամ արբանյակներ ձեռք բերելու մասին՝ Երկրի հեռավար դիտարկման տեսակի կամ տիեզերալուսանկարահանող արբանյակ ձեռքբերելու մասին»,– հայտարարել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ կարևոր է ֆունկցիոնալ առումով ընդգծել, որ «Հայասաթ» տիպի արբանյակները մեծ նշանակություն են ունեցել Հայաստանի համար։
«Այս արբանյակները մեր երկրի համար բացառիկ կարևորություն ունեցող նախագիծ են և անգնահատելի արժեք ունեն գիտության, հետազոտության և նորարարության իմաստով Հայաստանի ներսում սեփական կարողություններով, գիտելիքներով արբանյակ նախագծելու և գործարկելու իմաստով, սակայն ֆունկցիոնալ առումով հասկանալի է, որ դեռևս ոլորտը զարգացման երկար ճանապարհ պետք է անցնի առավել մեծ ամբիցիաներ իր առջև դնելու համար»,– ասել է Հայրապետյանը։
Նախարարի ներկայացմամբ՝ հենց այդ պատճառով «Հայասաթ 2» արբանյակի ստեղծման աշխատանքների շրջանակում կառավարությունը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու «Բազունքի» գործընկերներին՝ հատկապես հարկային արտոնությունների տրամադրման ուղղությամբ։
Հայաստանի առաջին հայրենական արբանյակ «Հայասաթ–1»-ը իր առաքելությունն ավարտել է 2025 թվականի ապրիլի 28-ին։ Այն Հայաստանում ստեղծված առաջին արբանյակն է, քանի որ «ArmSat»-ը, որը գործարկվել է 2022 թվականի մայիսին, արտադրվել է Իսպանիայում, թեև իրականացվել է Հայաստանի կառավարության պատվերով։
«Հայասաթ-1»-ը 2023 թվականի դեկտեմբերին հաջողությամբ դուրս է բերվել ուղեծիր՝ մոտ 550 կմ բարձրության վրա, հնգամյա ծառայության նախատեսված ժամկետով, սակայն առաքելությունն ավարտվել է 2025 թվականի ապրիլին։

16 Февраль 2026 - 13:58 AMT
Правительство Армении выразило готовность поддержать процесс создания отечественного спутника «Айасат 2», в частности в формате предоставления налоговых льгот. Об этом на пресс-конференции заявил министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян, сообщает «Sputnik Армения».
«О спутнике “Айасат” я не могу сообщить много новой информации. Он завершил свою миссию в последние месяцы 2025 года, и мы уже выступали с заявлением о том, что Армения всерьез рассматривает возможность приобретения нового спутника или спутников типа дистанционного зондирования Земли или космической съемки», — отметил министр.
По его словам, важно подчеркнуть функциональное значение спутников типа «Айасат» для страны.
«Эти спутники являются проектами исключительной важности для нашей страны и имеют неоценимое значение с точки зрения науки, исследований и инноваций — в части проектирования и запуска спутника собственными силами и знаниями внутри Армении. Однако в функциональном плане очевидно, что отрасли предстоит пройти еще долгий путь развития, прежде чем ставить перед собой более амбициозные задачи», — заявил Айрапетян.
Министр добавил, что именно поэтому в рамках работ по созданию спутника «Айасат 2» правительство выразило готовность поддержать партнеров компании «Базунк», прежде всего в направлении предоставления налоговых льгот.
Первый отечественный спутник Армении «Айасат-1» завершил свою миссию 28 апреля 2025 года. Он стал первым спутником, созданным в Армении, поскольку «ArmSat», запущенный в мае 2022 года, был произведен в Испании, хотя и по заказу правительства Армении.
«Айасат-1» был успешно выведен на орбиту в декабре 2023 года на высоте около 550 км с запланированным сроком службы в пять лет, однако его миссия завершилась в апреле 2025 года.