ՀՀ կառավարությունը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու հայրենական «Հայասաթ 2» արբանյակի ստեղծման գործընթացին՝ մասնավորապես հարկային արտոնությունների տրամադրման ձևաչափով։ Այդ մասին մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Հայկական «Հայասաթ» արբանյակի մասին շատ նոր տեղեկություն չեմ կարող հայտնել։ Այն իր առաքելությունն ավարտեց 2025 թ. վերջին ամիսներին, և արդեն իսկ մենք հանդես ենք եկել հայտարարությամբ, որ Հայաստանը լրջորեն մտածում է նոր արբանյակ կամ արբանյակներ ձեռք բերելու մասին՝ Երկրի հեռավար դիտարկման տեսակի կամ տիեզերալուսանկարահանող արբանյակ ձեռքբերելու մասին»,– հայտարարել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ կարևոր է ֆունկցիոնալ առումով ընդգծել, որ «Հայասաթ» տիպի արբանյակները մեծ նշանակություն են ունեցել Հայաստանի համար։
«Այս արբանյակները մեր երկրի համար բացառիկ կարևորություն ունեցող նախագիծ են և անգնահատելի արժեք ունեն գիտության, հետազոտության և նորարարության իմաստով Հայաստանի ներսում սեփական կարողություններով, գիտելիքներով արբանյակ նախագծելու և գործարկելու իմաստով, սակայն ֆունկցիոնալ առումով հասկանալի է, որ դեռևս ոլորտը զարգացման երկար ճանապարհ պետք է անցնի առավել մեծ ամբիցիաներ իր առջև դնելու համար»,– ասել է Հայրապետյանը։
Նախարարի ներկայացմամբ՝ հենց այդ պատճառով «Հայասաթ 2» արբանյակի ստեղծման աշխատանքների շրջանակում կառավարությունը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու «Բազունքի» գործընկերներին՝ հատկապես հարկային արտոնությունների տրամադրման ուղղությամբ։
Հայաստանի առաջին հայրենական արբանյակ «Հայասաթ–1»-ը իր առաքելությունն ավարտել է 2025 թվականի ապրիլի 28-ին։ Այն Հայաստանում ստեղծված առաջին արբանյակն է, քանի որ «ArmSat»-ը, որը գործարկվել է 2022 թվականի մայիսին, արտադրվել է Իսպանիայում, թեև իրականացվել է Հայաստանի կառավարության պատվերով։
«Հայասաթ-1»-ը 2023 թվականի դեկտեմբերին հաջողությամբ դուրս է բերվել ուղեծիր՝ մոտ 550 կմ բարձրության վրա, հնգամյա ծառայության նախատեսված ժամկետով, սակայն առաքելությունն ավարտվել է 2025 թվականի ապրիլին։

16 February 2026 - 13:58 AMT
The Armenian government has expressed its readiness to support the development of the domestic “Hayasat 2” satellite, particularly through the provision of tax incentives. High-Tech Industry Minister Mkhitar Hayrapetyan announced this at a press conference, Sputnik Armenia reports.
“I cannot provide much new information about the Armenian ‘Hayasat’ satellite. It completed its mission in the final months of 2025, and we have already stated that Armenia is seriously considering acquiring a new satellite or satellites, specifically, Earth remote sensing or space imaging satellites,” the minister said.
According to him, it is important to emphasize the functional significance of satellites of the “Hayasat” type for Armenia.
“These satellites are projects of exceptional importance for our country and hold invaluable value in terms of science, research and innovation — particularly in designing and launching a satellite with our own capabilities and expertise within Armenia. However, functionally, it is clear that the sector still has a long path of development ahead before setting more ambitious goals,” Hayrapetyan noted.
He added that for this reason, within the framework of work on the creation of the “Hayasat 2” satellite, the government has expressed willingness to support Bazunq’s partners, especially by granting tax incentives.
Armenia’s first domestically developed satellite, “Hayasat-1,” completed its mission on April 28, 2025. It was the first satellite created in Armenia, as “ArmSat,” launched in May 2022, was manufactured in Spain, although commissioned by the Armenian government.
“Hayasat-1” was successfully placed into orbit in December 2023 at an altitude of about 550 kilometers, with a planned service life of five years, but its mission concluded in April 2025.