Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի անձնական կյանքի գաղտնիության հնարավոր խախտման առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեում ընթացող քրեական վարույթով նշանակվել և արդեն ստացվել է դատատեսաձայնագրային և դատադիմանկարային փորձաքննության եզրակացություն, որով հաստատվել է, որ տեսանյութերում պատկերված է հենց նա, հայտնում է Արմենպրեսը Քննչական կոմիտեի վրա հղումով։
Անդրադառնալով շրջանառվող երեք տարբեր փորձագիտական եզրակացությունների մասին փաստաբանի հայտարարությանը՝ ՔԿ-ն նշել է, որ այդ եզրակացությունները չեն կարող դիտարկվել որպես ապացույց, քանի որ ստացվել են քրեական վարույթի շրջանակից դուրս և չեն նշանակվել վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից՝ քրեական դատավարության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։
«Ավելին, կամայական կերպով ձեռք բերված նման եզրակացությունները չեն կարող ունենալ որևէ ապացուցողական ուժ, քանի որ փորձագետի եզրակացությունը քրեական վարույթում իրավական արժեք է ստանում բացառապես այն դեպքում, երբ այն հիմնված է վարույթի նյութերի ամբողջական ուսումնասիրության վրա և իրականացվում է համապատասխան դատավարական երաշխիքների պահպանմամբ։ Ուստի վարույթից դուրս, առանց պատշաճ դատավարական հիմքի և նյութերի լիարժեք ուսումնասիրության ստացված ցանկացած գնահատական չի կարող դիտարկվել ոչ որպես ապացույց, ոչ որպես փորձագետի իրավաչափ կարծիք և չի կարող հիմք հանդիսանալ որևէ իրավական հետևության համար»,-ասվում է հաղորդագրության տեքստում։
Ավելի վաղ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի պաշտպան Արսեն Բաբայանը տեղեկացրել է, որ երեք տարբեր երկրներից ստացել է իր նախաձեռնությամբ պատվիրված փորձաքննությունների արդյունքները, որոնք, նրա փոխանցմամբ, հաստատել են Խաչատրյանի այն պնդումները, որ ինքն առնչություն չունի իրեն վերագրվող տեսանյութի բովանդակության հետ։

В рамках уголовного производства, возбужденного в Следственном комитете Армении по факту возможного нарушения неприкосновенности личной жизни архиепископа Аршака Хачатряна, была назначена и уже получена судебная видеотехническая и портретная экспертиза. Согласно ее заключению, на видеозаписях изображен именно он, сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Следственный комитет.
Комментируя заявление адвоката о трех различных экспертных заключениях, распространяемых в публичном пространстве, в СК отметили, что эти выводы не могут рассматриваться в качестве доказательств, поскольку получены вне рамок уголовного производства и не назначались органом, осуществляющим расследование, в порядке, установленном уголовно-процессуальным законодательством.
«Более того, подобные заключения, полученные произвольным образом, не могут обладать какой-либо доказательной силой, поскольку заключение эксперта в уголовном производстве приобретает юридическое значение исключительно в том случае, если оно основано на всестороннем изучении материалов дела и выполнено с соблюдением соответствующих процессуальных гарантий. Следовательно, любая оценка, полученная вне рамок производства, без надлежащего процессуального основания и без полного исследования материалов, не может рассматриваться ни как доказательство, ни как правомерное экспертное мнение и не может служить основанием для каких-либо правовых выводов», — говорится в тексте сообщения.
Ранее защитник архиепископа Аршака Хачатряна Арсен Бабаян сообщил, что получил результаты экспертиз, заказанных по его инициативе в трех различных странах, которые, по его словам, подтвердили утверждения Хачатряна о том, что он не имеет отношения к содержанию приписываемого ему видеоматериала.