17 Փետրվար 2026 - 07:02 AMT
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի քահանա Արթենյանը, պատասխանելով եկեղեցուն անվանարկող հայտարարությունների մասին հարցին, որը ԱԺ նախագահը հնչեցրել է ռուսական լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում, հորդորել է «հիմնազուրկ հայտարարություններ անող անձանց ընդունել մեղքը», հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Հորդորում ենք հիմնազուրկ հայտարարություններ անող անձանց ընդունել մեղքը և անպատասխանատու հայտարարություններ չանել։ Պահքի շրջանում սա առավել քան կարևոր է։ Այդկերպ մտացածին ու անհասցե մեղադրանքների համար դատական ատյաններ դիմելու անհրաժեշտություն էլ չի առաջանա»,-ասել է նա:
Տեր Եսային ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ հարցազրույցից հետո տվյալ անձը գրառում է արել, թե ռուսերենի չիմացության հարց կա քննադատողների մոտ։
Ռուսական ընդդիմադիր «Դոժդ» հեռուստաալիքին Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի տված հարցազրույցում հոգևորականներին վերաբերող հատվածը քննադատության ալիք է առաջացրել: Արձագանքելով իր հասցեին հնչած գնահատականներին՝ Սիմոնյանը հորդորել է «ընդունել անգրագիտությունը կամ դիմել դատարան»:
Հարցազրույցի ընթացքում լրագրող Եկատերինա Կոտրիկաձեն ԱԺ նախագահին հարցրել է. «Գիտեք, որ Ռուսաստանում Ձեզ շատ ակտիվ քննադատում են եկեղեցու հետ դիմակայության համար։ Ինչպե՞ս եք պատասխանում»։ Ի պատասխան՝ Սիմոնյանը նշել է, որ եկեղեցու հետ առճակատում չկա, այլ կա հակազդեցություն այն անձանց նկատմամբ, «որոնք սպասարկում են շահեր, որոնք հաճախ գտնվում են Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս, և առավել ևս սպասարկում են իրենց անձնական, ֆինանսական, ինչպես նաև ինտիմ շահերը»:
«Ուզում եմ մի օրինակ բերել։ Ենթադրենք, որևէ երկրում, եթե պարզվի, որ X անձը, որը բարձր պաշտոն է զբաղեցնում եկեղեցում, մանկապիղծ է, և եթե դրան արձագանքեն իրավապահ մարմինները կամ որևէ քաղաքական գործիչ հանդես գան մանկապղծության կամ նմանատիպ բանի քննադատությամբ, դա հարձակո՞ւմ կլինի եկեղեցու վրա։ Չի՛ կարելի թաքնվել այս սև փարաջայի տակ և մտածել, որ դա ինդուլգենցիա է, և կարելի է անել այն, ինչ ուզում ես, իսկ երբ քո հետևից գան, դու կասես, որ դա հարձակում է եկեղեցու վրա»,-ասել է Սիմոնյանը:

Директор Информационной системы Святого Эчмиадзина отец Есаи Артенян, отвечая на вопрос о заявлениях, порочащих Церковь, озвученных председателем Национального собрания в интервью российскому СМИ, призвал «лиц, делающих необоснованные заявления, признать свою вину», сообщает «Пастинфо».
«Призываем лиц, выступающих с безосновательными заявлениями, признать вину и не делать безответственных высказываний. В период Великого поста это более чем важно. В таком случае не возникнет необходимости обращаться в судебные инстанции из-за надуманных и безадресных обвинений», — отметил он.
Отец Есаи обратил внимание на то, что после интервью упомянутое лицо сделало запись, заявив, что у критиков имеется проблема со знанием русского языка.
Фрагмент, касающийся духовенства, в интервью председателя Национального собрания Алена Симоняна российскому оппозиционному телеканалу «Дождь» вызвал волну критики. Отвечая на прозвучавшие в его адрес оценки, Симонян призвал «признать безграмотность или обратиться в суд».
В ходе интервью журналист Екатерина Котрикадзе задала спикеру вопрос: «Вы знаете, что в России Вас активно критикуют за противостояние с Церковью. Как Вы отвечаете?» В ответ Симонян заявил, что противостояния с Церковью нет, а есть противодействие лицам, «которые обслуживают интересы, зачастую находящиеся за пределами Республики Армения, и более того — обслуживают свои личные, финансовые, а также интимные интересы».
«Хочу привести пример. Допустим, в какой-либо стране выясняется, что лицо X, занимающее высокий пост в Церкви, является педофилом, и если на это реагируют правоохранительные органы либо какой-либо политик выступает с критикой педофилии или чего-то подобного, будет ли это считаться нападением на Церковь? Нельзя прятаться под этой черной рясой и думать, что это индульгенция, позволяющая делать все что угодно, а когда за тобой приходят, утверждать, что это нападение на Церковь», — сказал Симонян.