Մոսկվայի Գոլովինյան շրջանային դատարանը հեռակա կարգով դատապարտել է «Դոժդ» հեռուստաալիքի լրագրող Եկատերինա Կոտրիկաձեին 8 տարվա ազատազրկման Ռուսաստանի բանակի մասին «կեղծ լուրեր» տարածելու գործով:
Պետական մեղադրողը պահանջել էր ինը տարվա ազատազրկում։
Քրեական գործի հարուցման հիմք են դարձել, մասնավորապես, Կոտրիկաձեի 2022 թվականի ապրիլի 4-ի գրառումներն իր տելեգրամյան ալիքում, որտեղ նա գրել է Բուչայում խաղաղ բնակիչների սպանությունների մասին և կոչ արել հավաքել Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայում «ռազմական հանցագործությունների մասին փաստեր», հայտնում է «Էխո Կավկազա»-ն:
Հետապնդման առիթ են դարձել նաև նրա հայտարարությունները Օդեսայի վրա իրականացված հրթիռային հարվածի զոհերի մասին, որոնց թվում եղել է երեք ամսական Կիրա անունով աղջիկն ու նրա մայրը, ինչպես նաև Human Rights Watch կազմակերպության տնօրեն Քենեթ Ռոթի խոսքի մեջբերումը, որը հնչել է «Դոժդի» եթերում։
Իրավապահ մարմինները այդ հրապարակումները որակել են որպես «հանցավոր գործողություններ», կատարված «քաղաքական և ազգային ատելության» շարժառիթներով։
Բացի «կեղծ լուրերի» մեղադրանքից, Կոտրիկաձեի նկատմամբ Ռուսաստանում հարուցվել է նաև քրեական գործ՝ «օտարերկրյա գործակալների» նկատմամբ սահմանված պահանջները չկատարելու վերաբերյալ։ Հոկտեմբերին դատարանը նրան հեռակա կալանավորել է և հետախուզում հայտարարել:
«Դոժդ» հեռուստաալիքի մեկ այլ լրագրող՝ Դենիս Կատաևը, փետրվարի 13-ին Մոսկվայի դատարանի կողմից հեռակա դատապարտվել է մեկ տարի և չորս ամիս ազատազրկման՝ «օտարերկրյա գործակալի» պարտականությունները չկատարելու հոդվածով։
ԱԺ նախագահ Սիմոնյանը Կոտրիկաձեին էր հարցազրույց տվել, որի հոգևորականներին վերաբերող հատվածը քննադատության ալիք է առաջացրել:

17 Февраль 2026 - 09:20 AMT
Головинский районный суд Москвы заочно приговорил журналистку телеканала «Дождь» Екатерину Котрикадзе к восьми годам лишения свободы по делу о распространении «ложной информации» о российской армии.
Государственный обвинитель требовал назначить наказание в виде девяти лет лишения свободы.
Основанием для возбуждения уголовного дела, в частности, стали публикации Котрикадзе от 4 апреля 2022 года в ее телеграм-канале, где она писала об убийствах мирных жителей в Буче и призывала собирать факты о «военных преступлениях» России в Украине, сообщает «Эхо Кавказа».
Поводом для преследования также стали ее заявления о жертвах ракетного удара по Одессе, среди которых была трехмесячная девочка по имени Кира и ее мать, а также цитирование в эфире «Дождя» слов исполнительного директора Human Rights Watch Кеннета Рота.
Правоохранительные органы квалифицировали эти публикации как «преступные действия», совершенные по мотивам «политической и национальной ненависти».
Помимо обвинения в «фейках», в отношении Котрикадзе в России возбуждено еще одно уголовное дело — о невыполнении требований, предъявляемых к «иностранным агентам». В октябре суд заочно арестовал ее и объявил в розыск.
Другой журналист «Дождя» Денис Катаев 13 февраля был заочно приговорен московским судом к одному году и четырем месяцам лишения свободы по статье о неисполнении обязанностей «иностранного агента».
Председатель Национального собрания Ален Симонян ранее дал Котрикадзе интервью, фрагмент которого, касающийся духовенства, вызвал волну критики.