17 Փետրվար 2026 - 08:03 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսն իր անվերապահ աջակցությունն է հայտնել Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցուն և «խստորեն դատապարտել է վերջինիս նկատմամբ իրականացվող ապօրինի քայլերն ու Վեհափառ հայրապետի, ինչպես նաև մյուս բարձրաստիճան հոգևորականների նկատմամբ կիրառվող ճնշումները»։
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, իր ապօրինի գործողությունների մեջ ներգրավելով դատական համակարգը և իրավապահ մարմիններն, ըստ էության, խարխլում է Հայոց պետականության հիմքերը և սահմանադրական կարգը։ Պետական հաստատությունները քաղաքացիների իրավունքները պաշտպանելու փոխարեն լծվել են Նիկոլ Փաշինյանի անձնական շահերը սպասարկելու անպատվաբեր գործին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
ՀԱԿ-ը կոչ է արել միջազգային կառույցներին՝ գնահատական տալ Մարդու իրավունքների բնագավառում «Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների աղաղակող խախտումների վերաբերյալ»։
«Հայաստանի պատմության մեջ տեղի է ունեցել աղաղակող աննախադեպ սահմանազանցություն. Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի նկատմամբ, խափանման միջոց ընտրելով երկրից բացակայելու արգելքը։
Դրա պատրվակ է հանդիսացել դատարանի իբր օրինական որոշման պահանջները չկատարելը։ Սա բացահայտ ծաղր է արդարադատության, օրինականության եւ բանականության նկատմամբ։ Դատարանը անթաքույց ոտնակոխ անելով Սահմանադրությունն ու օրինականությունը, վարույթ է ընդունել և հայցի ապահովման միջոց է ընտրել մի հայցադիմումի վերաբերյալ, որի առարկան գտնվում է ՀԱԵ բացառիկ իրավասության ներքո։
Սահմանադրութունը աներկբա արգելում է պետությանը միջամտել կրոնական կազմակերպության ինքնակառավարմանը։ Այս անհեթեթությունը կատարելության հասցնելու մոլուցքով, Քննչական կոմիտեն քրեական վարույթ է նախաձեռնել այդ ապօրինի որոշումը չհարգելու առիթով։ Մերկապարանոց չհնչելու համար մեջբերենք դեռ 1991թ. ընդունված «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» օրենքի համապատասխան հոդվածները.
Հոդված 17. Հայաստանի Հանրապետությունում եկեղեցին անջատված է պետությունից: Սույն հիմնադրույթի համաձայն պետությունը`
ա) իրավունք չունի քաղաքացուն հարկադրել դավանելու այս կամ այն կրոնը.
բ) չի միջամտում եկեղեցու և կրոնական կազմակերպությունների` օրենքին համապատասխանող գարծունեությանը և ներքին կյանքին, արգելում է եկեղեցիների և կրոնական կազմակերպությունների կառուցվածքում որևէ պետական մարմնի կամ նրա հանձնարարությունները կատարող անձի գործունեություն.
գ) արգելում է եկեղեցու մասնակցությունը պետական կառավարմանը, եկեղեցու և կրոնական կազմակերպությունների վրա չի դնում որևէ պետական ֆունկցիա:
Պետությունը չի խոչընդոտում ազգային եկեղեցու մենաշնորհ հանդիսացող հետևյալ առաքելությունների իրագործմանը.
• ազատ քարոզել ու տարածել իր դավանանքը Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքով.
• վերստեղծել իր պատմական ավանդույթները, կառուցվածքը, կազմակերպությունները, թեմերն ու համայնքները.
• կառուցել նոր եկեղեցիներ, գործող դարձնել իրեն պատկանող պատմական հուշարձան-եկեղեցիները՝ ինչպես հավատացյալների խնդրանքով, այնպես էլ սեփական նախաձեռնությամբ.
• նպաստել հայ ժողովրդի հոգևոր կրթությանը, օրենքով սահմանված կարգով նաև պետական կրթական հաստատություններում.
• գործնականորեն աջակցել հայ ժողովրդի բարոյական կատարելագործմանը.
• ծավալել բարեգործական և բարեխնամ գործունեություն:
Միևնույն ժամանակ Հայաստանյաց Առաքելական եկեղեցին որպես ազգային եկեղեցի, որը գործում է նաևւ հանրապետության տարածքից դուրս, ենթակա է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությանը՝ միջազգային իրավական նորմերի սահմաններում:
Հոդված 18. Պետությունը չի ֆինանսավորում ինչպես կրոնական կազմակերպությունների գործունեությունը, այնպես էլ աթեիզմի քարոզչությունը, միևնույն ժամանակ կրոնական կազմակերպությունների անդամներին և սպասավորներին վերապահում է հասարակական և քաղաքական կյանքին մասնակցելու իրավունք՝ այլ քաղաքացիների հետ համահավասար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Հայաստանի վարչապետՆիկոլ Փաշինյանըհամոզմունք է հայտնել, որ Ավստրիայում Հայ եկեղեցուԵպիսկոպոսաց ժողովկազմակերպելու նպատակըկաթողիկոսությունն ու Էջմիածնի գանձերը Հայաստանից դուրս տանելն է:
«Գնալով ավելի ու ավելի է լրջանում այն տեղեկությունը, որ, իրականում, Հայաստանից դուրս եպիսկոպոսաց ժողով հրավիրելու և այս պրոցեսների խորքային նախաձեռնությունը Հայաստանյաց առաքելական Սուրբ եկեղեցու կաթողիկոսությունը և Էջմիածնի գանձերը Հայաստանից դուրս հանելն է և որոշ ուժերի ձեռքում մարիոնետային կաթողիկոսության հանգամանքն ուժեղացնելն է և, որպես Հայաստանի դեմ գործիք օգտագործելը։Ես դա թույլ չեմ տալու։ Հայաստանը չի պատրաստվում դիտորդի նման հետևել, հակազդեցություն է լինելու շատ կոշտ, բարերարների դիմակի տակ թաքնված` Էջմիածնի գանձերի վրա աչք դրածների հայացքներն ուղղելու ենք բոլորովին ուրիշ կողմ։ Եթե դրա համար պետք լինի լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել,կձեռնարկվեն լրացուցիչ միջոցներ»,- ասել է նա:

Армянский национальный конгресс выразил безусловную поддержку Армянской апостольской Святой церкви и «решительно осудил незаконные шаги, предпринимаемые в ее отношении, а также давление на Верховного Патриарха и других высокопоставленных священнослужителей».
«Премьер-министр Никол Пашинян, вовлекая судебную систему и правоохранительные органы в свои незаконные действия, по сути подрывает основы армянской государственности и конституционный строй. Вместо защиты прав граждан государственные институты заняты позорным обслуживанием личных интересов Никола Пашиняна», — говорится в заявлении.
АНК призвал международные структуры дать оценку «вопиющим нарушениям обязательств Армении в сфере прав человека».
«В истории Армении произошел беспрецедентный случай грубого превышения полномочий: по указанию Никола Пашиняна возбуждено уголовное производство в отношении Католикоса всех армян Гарегина Второго с избранием меры пресечения в виде запрета на выезд из страны.
Поводом послужило якобы неисполнение требований судебного акта. Это откровенная насмешка над правосудием, законностью и здравым смыслом. Суд, открыто попирая Конституцию и закон, принял к производству и избрал меру обеспечения по иску, предмет которого находится в исключительной компетенции Армянской апостольской церкви.
Конституция однозначно запрещает государству вмешиваться в самоуправление религиозной организации. Стремясь довести эту абсурдность до совершенства, Следственный комитет возбудил уголовное производство по факту неисполнения этого незаконного решения. Во избежание голословности приводим соответствующие статьи закона 1991 года «О свободе совести и религиозных организациях»:
Статья 17. В Республике Армения церковь отделена от государства. В соответствии с данным принципом государство:
а) не вправе принуждать гражданина исповедовать ту или иную религию;
б) не вмешивается в законную деятельность и внутреннюю жизнь церкви и религиозных организаций и запрещает деятельность любых государственных органов или лиц, действующих по их поручению, в структурах церкви и религиозных организаций;
в) запрещает участие церкви в государственном управлении и не возлагает на церковь и религиозные организации какие-либо государственные функции.
Государство не препятствует осуществлению следующих миссий, являющихся исключительной прерогативой национальной церкви:
— свободно проповедовать и распространять свое вероучение на всей территории Республики Армения;
— восстанавливать свои исторические традиции, структуру, организации, епархии и общины;
— строить новые церкви и вводить в действие принадлежащие ей исторические памятники-церкви как по просьбе верующих, так и по собственной инициативе;
— содействовать духовному образованию армянского народа, в установленном законом порядке также в государственных образовательных учреждениях;
— практически способствовать нравственному совершенствованию армянского народа;
— осуществлять благотворительную и попечительскую деятельность.
В то же время Армянская апостольская церковь как национальная церковь, действующая также за пределами республики, подлежит защите Республики Армения в пределах норм международного права.
Статья 18. Государство не финансирует ни деятельность религиозных организаций, ни пропаганду атеизма, при этом предоставляет членам и служителям религиозных организаций право участвовать в общественной и политической жизни наравне с другими гражданами», — говорится в заявлении.
14 февраля стало известно, что прокуратура Армении возбудила уголовное преследование в отношении Католикоса всех армян Гарегина II по обвинению в неисполнении судебного акта по делу бывшего предстоятеля Масиацотнской епархии и запретила ему выезд из страны.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что целью организации Епископского собрания Армянской церкви в Австрии является вывоз католикосата и сокровищ Эчмиадзина из Армении.
«Все более серьезной становится информация о том, что в действительности глубинной инициативой созыва епископского собрания за пределами Армении является вывоз католикосата Армянской апостольской Святой церкви и сокровищ Эчмиадзина из Армении и усиление марионеточного католикосата в руках определенных сил с последующим использованием его как инструмента против Армении. Я этого не позволю. Армения не намерена выступать сторонним наблюдателем — реакция будет очень жесткой. Мы направим взгляды тех, кто под маской благотворителей положил глаз на сокровища Эчмиадзина, в совершенно иную сторону. Если потребуется принять дополнительные меры, такие меры будут приняты», — сказал он.