ՀԱԵ Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը դուրս է գրվել «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնից։ Նրան ուղեկցել է բժշկական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Չարչյանը։ Արքեպիսկոպոսը նշել է, որ իր առողջական վիճակն այժմ ավելի լավ է, քան նախկինում էր։
Լրագրողները փորձել են հարց ուղղել նաև նրա հոգևոր ծառայակից ընկերների վերաբերյալ, սակայն արքեպիսկոպոսը թույլ չի տվել հարցն ամբողջությամբ ձևակերպել, հայտնում է Factor.am-ը:
«Իմ ծառայակիցներին բան չունեմ ասելու, իրենք գիտեն իրենց անելիքը»,- ասել է Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը և նստել մեքենան։
Նրան պետք է ուղեկցեն Շիրակի թեմի առաջնորդարան, որտեղ նա պետք է կրի տնային կալանքը։
Լրագրողի հարցին պատասխանելով՝ Աջապահյանը նշել է, որ կարոտել է Գյումրին։
2025 թվականի հունիսից կալանքի տակ գտնվող Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի խափանման միջոցը փետրվարի 6-ին փոխվել է տնային կալանքով։
Կալանքի ընթացքում առաջացել է նրան վիրահատելու անհրաժեշտություն, և բժշկական միջամտությունը իրականացվել է «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնում։ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին մեղադրել են 2024 թվականին արված հայտարարության համար՝ իշխանությունը զավթելու կոչեր հնչեցնելու մեջ։

Глава Ширакской епархии Армянской апостольской церкви Микаел архиепископ Аджапахян выписан из медицинского центра «Измирлян». Его сопровождал директор медцентра Армен Чарчян. Архиепископ отметил, что его состояние здоровья сейчас лучше, чем ранее.
Журналисты попытались задать вопрос и о его духовных соратниках, однако архиепископ не позволил полностью сформулировать вопрос, сообщает Factor.am .
«Мне нечего сказать моим сослужителям, они знают, что им делать», — сказал Микаел архиепископ Аджапахян и сел в автомобиль.
Его должны сопроводить в резиденцию Ширакской епархии, где он будет отбывать домашний арест.
Отвечая на вопрос журналиста, Аджапахян отметил, что соскучился по Гюмри.
С июня 2025 года Микаел архиепископ Аджапахян находился под стражей, а 6 февраля мера пресечения была изменена на домашний арест.
Во время содержания под стражей возникла необходимость в проведении операции, которая была осуществлена в медицинском центре «Измирлян». Аджапахян обвиняется в связи с заявлением, сделанным в 2024 году, в котором, по версии следствия, содержались призывы к захвату власти.