Հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը, որը կայացվել է Բաքվի դատարանում, նման է դատավճռի հայ ժողովրդի դեմ՝ որպես ամբողջություն, ասվում է նրա ընտանիքի հայտարարության մեջ:
Կոչ է արվում միջազգային առաջնորդներին, միջազգային իրավունքին համահունչ, ձեռնարկել համապատասխան բոլոր միջոցները Վարդանյանի և մյուս հայ դատապարտյալների ազատությունն ապահովելու և իրավունքները պաշտպանելու համար:
«Ադրբեջանի ռազմական դատարանի վճիռը սրասափեցնող է, թեև՝ ոչ անսպասելի։ Դեռևս 874 օր առաջ՝ նրա ապօրինի ձերբակալությունից սկսած, ակնհայտ էր, որ այս գործընթացի արդյունքը կանխորոշված էր։ Այս ընթացքում նրա դեմ առաջադրված մեղադրանքներից և ոչ մեկը հիմնավորող որևէ ապացույց այդպես էլ չի ներկայացվել։
Ռուբենը զրկված է եղել արդար դատաքննության հիմնարար երաշխիքներից, այդ թվում՝ իրավական պաշտպանության, միջազգային փաստաբանի հետ կապվելու հնարավորությունից, դատավարությանն անկախ լրատվամիջոցների մասնակցությունից: Լսումներն անցկացվել են փակ դռների հետևում և այնպիսի պայմաններում, որոնք անհամատեղելի են միջազգային իրավունքով և, նույնիսկ ադրբեջանական օրենքներով, արդար դատաքննության չափանիշների հետ։
Չնայած Ռուբենի՝ որպես հումանիստի, բարեգործի և սոցիալական ձեռներեցի հեղինակությունը վարկաբեկելու փորձերին, կառավարությունների, քաղաքացիական հասարակության առաջնորդների և միջազգային մասնագետների աջակցությունն ուժ և հույս են հաղորդում մեր ընտանիքին։
Բոլոր նրանք, ովքեր անձամբ ճանաչում են Ռուբենին կամ նրա հետ առնչություն են ունեցել, հասկանում են նրա դեմ առաջադրված մեղադրանքների անհեթեթությունն ու անհիմն լինելը։
Սա պարզապես Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայ բանտարկյալների դատավարություն չէ. սա նման է դատավճռի հայ ժողովրդի դեմ՝ որպես ամբողջություն։
Մենք շարունակելու ենք նրա և մյուս հայ բանտարկյալների ազատ արձակմանն ուղղված մեր ջանքերը», ասվում է Վարդանյանի ընտանիքի հայտարարության մեջ:
Բաքվի ռազմական դատարանը 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտել շինծու գործերով անցնող հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին:

The family of businessman and philanthropist, former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan, said the verdict delivered by a Baku court resembles “a sentence against the Armenian people as a whole.”
In a statement, the family called on international leaders to take all appropriate measures, in line with international law, to ensure the release and protection of the rights of Vardanyan and other Armenian detainees.
“The decision of Azerbaijan’s military court is appalling, though not unexpected. From the moment of his unlawful arrest 874 days ago, it was clear that the outcome of this process had been predetermined. Throughout this time, no evidence substantiating any of the charges brought against him has been presented.
Ruben was deprived of the fundamental guarantees of a fair trial, including access to legal defense, the opportunity to communicate with an international lawyer, and the participation of independent media in the proceedings. The hearings were held behind closed doors and under conditions incompatible with international law and, even under Azerbaijani legislation, with standards of a fair trial.
Despite attempts to discredit Ruben’s reputation as a humanitarian, philanthropist and social entrepreneur, the support of governments, civil society leaders and international experts gives strength and hope to our family.
All those who personally know Ruben or have interacted with him understand the absurdity and groundlessness of the accusations against him.
This is not merely the trial of Ruben Vardanyan and other Armenian prisoners; it resembles a verdict against the Armenian people as a whole.
We will continue our efforts to secure his release and the release of other Armenian prisoners,” the statement reads.
The Baku Military Court sentenced Ruben Vardanyan to 20 years in prison on charges his supporters describe as fabricated.