Հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը, որը կայացվել է Բաքվի դատարանում, նման է դատավճռի հայ ժողովրդի դեմ՝ որպես ամբողջություն, ասվում է նրա ընտանիքի հայտարարության մեջ:
Կոչ է արվում միջազգային առաջնորդներին, միջազգային իրավունքին համահունչ, ձեռնարկել համապատասխան բոլոր միջոցները Վարդանյանի և մյուս հայ դատապարտյալների ազատությունն ապահովելու և իրավունքները պաշտպանելու համար:
«Ադրբեջանի ռազմական դատարանի վճիռը սրասափեցնող է, թեև՝ ոչ անսպասելի։ Դեռևս 874 օր առաջ՝ նրա ապօրինի ձերբակալությունից սկսած, ակնհայտ էր, որ այս գործընթացի արդյունքը կանխորոշված էր։ Այս ընթացքում նրա դեմ առաջադրված մեղադրանքներից և ոչ մեկը հիմնավորող որևէ ապացույց այդպես էլ չի ներկայացվել։
Ռուբենը զրկված է եղել արդար դատաքննության հիմնարար երաշխիքներից, այդ թվում՝ իրավական պաշտպանության, միջազգային փաստաբանի հետ կապվելու հնարավորությունից, դատավարությանն անկախ լրատվամիջոցների մասնակցությունից: Լսումներն անցկացվել են փակ դռների հետևում և այնպիսի պայմաններում, որոնք անհամատեղելի են միջազգային իրավունքով և, նույնիսկ ադրբեջանական օրենքներով, արդար դատաքննության չափանիշների հետ։
Չնայած Ռուբենի՝ որպես հումանիստի, բարեգործի և սոցիալական ձեռներեցի հեղինակությունը վարկաբեկելու փորձերին, կառավարությունների, քաղաքացիական հասարակության առաջնորդների և միջազգային մասնագետների աջակցությունն ուժ և հույս են հաղորդում մեր ընտանիքին։
Բոլոր նրանք, ովքեր անձամբ ճանաչում են Ռուբենին կամ նրա հետ առնչություն են ունեցել, հասկանում են նրա դեմ առաջադրված մեղադրանքների անհեթեթությունն ու անհիմն լինելը։
Սա պարզապես Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայ բանտարկյալների դատավարություն չէ. սա նման է դատավճռի հայ ժողովրդի դեմ՝ որպես ամբողջություն։
Մենք շարունակելու ենք նրա և մյուս հայ բանտարկյալների ազատ արձակմանն ուղղված մեր ջանքերը», ասվում է Վարդանյանի ընտանիքի հայտարարության մեջ:
Բաքվի ռազմական դատարանը 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտել շինծու գործերով անցնող հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին:

17 Февраль 2026 - 12:49 AMT
Семья известного предпринимателя и мецената, бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна заявила, что вынесенный в Баку приговор похож на «приговор армянскому народу в целом».
В заявлении содержится призыв к международным лидерам предпринять все необходимые меры в соответствии с международным правом для обеспечения освобождения Варданяна и других армянских заключенных, а также защиты их прав.
«Решение военного суда Азербайджана шокирует, хотя и не является неожиданным. С момента его незаконного задержания 874 дня назад было очевидно, что исход процесса предопределен. За все это время не было представлено ни одного доказательства, подтверждающего выдвинутые против него обвинения.
Рубен был лишен фундаментальных гарантий справедливого судебного разбирательства, включая право на защиту, возможность связаться с международным адвокатом, участие независимых СМИ в процессе. Слушания проходили за закрытыми дверями и в условиях, несовместимых с нормами международного права и даже с требованиями азербайджанского законодательства к справедливому суду.
Несмотря на попытки дискредитировать Рубена как гуманиста, мецената и социального предпринимателя, поддержка правительств, лидеров гражданского общества и международных экспертов придает нашей семье силы и надежду.
Все, кто лично знает Рубена или взаимодействовал с ним, понимают абсурдность и необоснованность предъявленных ему обвинений.
Это не просто суд над Рубеном Варданяном и другими армянскими заключенными — это похоже на приговор армянскому народу в целом.
Мы продолжим наши усилия, направленные на его освобождение и освобождение других армянских заключенных», — говорится в заявлении семьи.
Бакинский военный суд приговорил Рубена Варданяна к 20 годам лишения свободы по делам, которые его сторонники считают сфабрикованными.