Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Սիմո Աբովյանը վարույթ է ընդունել կարգալույծ հռչակված Տեր Արամ քահանա Ասատրյանի՝ ընդդեմ Հայ Առաքելական եկեղեցու ներկայացրած հայցադիմումը։ Վարույթ է ընդունվել նաև Տեր Թադե քահանա Թախմազյանի՝ Արամայիս Թախմազյանի հայցը, որի վերաբերյալ որոշումը կայացրել է դատավոր Հովհաննես Մելքոնյանը։
Դատարանը եկեղեցուն պարտավորեցրել է ապահովել կարգալույծ քահանաների պաշտոնավարումը, հայտնում է Factor.am-ը:
Դատարան դիմած Ստեփան Ասատրյանը պահանջել է անվավեր ճանաչել Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հայրապետական տնօրինությունը, որով ինքը կարգալույծ է հռչակվել Սուրբ Հովհաննավանքի հոգևոր հովվի պաշտոնից, և որպես հետևանք վերականգնել իրեն նույն պաշտոնում։ Հայցվոր Արամայիս Թախմազյանը պահանջել է անվավեր ճանաչել իրեն Թալինի տարածաշրջանի հոգևոր հովվի պաշտոնից կարգալույծ հռչակելու հայրապետական տնօրինությունն ու վերականգնել իրեն նույն պաշտոնում։
Հայցադիմումներին կից ներկայացվել են նաև հայցի ապահովման միջոց կիրառելու միջնորդություններ։
Մասնավորապես՝ Տեր Արամ քահանա Ասատրյանը՝ Ստեփան Ասատրյանը պահանջել է․ 1․ պարտավորեցնել պատասխանողին և այլ անձանց ամբողջությամբ և առանց խոչընդոտ ապահովել իր պաշտոնավարումը Սուրբ Հովհաննավանքի հոգևոր հովվի պաշտոնում,
2․ արգելել պատասխանողին և ցանկացած այլ անձի իրականացնել որևէ գործողություն, որը կարող է որևէ կերպ խոչընդոտել իրեն՝ որպես Սուրբ Հովհաննավանքի հոգևոր հովվի, իրականացնել Հայաստանյաց Առաքելական եկեղեցու կանոնադրությամբ և այլ կիրառելի կանոններով թեմի առաջնորդի համար սահմանված իրավասություններն ու պարտականությունները։
Դատարանը միջնորդությունը բավարարել է մասնակիորեն՝ պարտավորեցնելով «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն» և այլ անձանց ամբողջությամբ և առանց խոչընդոտ ապահովել Ստեփան Արտակի Ասատրյանի՝ Տեր Արամ քահանա Ասատրյանի պաշտոնավարումը Սուրբ Հովհաննավանքի հոգևոր հովվի պաշտոնում մինչև քաղաքացիական գործով վերջնական դատական ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելը։
Արամայիս Թախմազյանը՝ Տեր Թադե քահանա Թախմազյանը ևս պահանջել է պարտավորեցնել պատասխանողին և այլ անձանց ամբողջությամբ և առանց խոչընդոտ ապահովել իր պաշտոնավարումը Թալինի տարածաշրջանի հոգևոր հովվի պաշտոնում։

17 Февраль 2026 - 13:02 AMT
14 февраля стало известно, что прокуратура Армении возбудила уголовное преследование в отношении Католикоса всех армян.
Судья суда общей юрисдикции Армавирской области Симa Абовян принялa к производству иск лишенного сана Степана (Арама) Асатряна против Армянской апостольской церкви. Также принято к производству заявление Таде (Арамаиса) Тахмазяна, решение по которому вынес судья Ованнес Мелконян, сообщает Factor.am .
Степан Асатрян (отец Арам Асатрян) потребовал признать недействительным патриаршее распоряжение Католикоса всех армян Гарегина II, которым он был объявлен лишенным сана и освобожден от должности духовного пастыря монастыря Ованаванк, а также восстановить его в этой должности. Истец Арамаис Тахмазян потребовал признать недействительным распоряжение о лишении его сана и освобождении от должности духовного пастыря Талинского района и восстановить его в прежней должности.
К искам были приложены ходатайства о применении обеспечительных мер.
В частности, Степан (Арам) Асатрян просил:
1. Обязать ответчика и иных лиц полностью и без препятствий обеспечить его исполнение обязанностей духовного пастыря монастыря Ованаванк;
2. Запретить ответчику и любым другим лицам совершать действия, которые могут каким-либо образом препятствовать ему в осуществлении прав и обязанностей, предусмотренных Уставом Армянской апостольской церкви и иными нормами.
Суд частично удовлетворил ходатайство, обязав Армянскую Апостольскую церковь и иных лиц полностью и без препятствий обеспечить исполнение обязанностей Степаном Асатряном (отец Арам Асатрян) до вступления в законную силу окончательного судебного акта по гражданскому делу.
Арамаис Тахмазян (отец Таде Тахмазян) также потребовал обязать ответчика и иных лиц обеспечить его служение в должности духовного пастыря Талинского района.
14 февраля стало известно, что прокуратура Армении возбудила уголовное преследование в отношении Католикоса всех армян Гарегина II по обвинению в неисполнении судебного акта по делу бывшего предстоятеля Масисской епархии и запретила ему выезд из страны.