17 Փետրվար 2026 - 12:11 AMT
Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման և արևելյան հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրինության ղեկավար Գերտ Յան Կուպմանը պայմանավորվել են շարունակել աշխատանքները համագործակցության ուղղությամբ ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի այցին և ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովին ընդառաջ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրինության Արևելյան հարևանության և ինստիտուտների հզորացման հարցերով տնօրեն Ադրիեն Կիրալին և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի իրականացմանն առնչվող հարցեր, և առանձնակի ընդգծվել է ՀԸԳՀ լիարժեք կիրարկման կարևորությունը։
Մհեր Գրիգորյանը և Գերտ Յան Կուպմանը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային կապակցվածության ծրագրերի վերաբերյալ՝ անդրադառնալով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը։ Զրուցակիցները քննարկել են նաև Տնտեսական և ներդրումային պլանի շրջանակում համատեղ իրականացված աշխատանքները։

Вице-премьер Армении Мгер Григорян и генеральный директор по вопросам расширения и восточного соседства Европейской комиссии Герт Ян Купман договорились продолжить работу по укреплению сотрудничества в преддверии визита комиссара ЕС по вопросам расширения Марты Кос и саммита Армения–ЕС.
Во встрече также приняли участие директор по Восточному соседству и укреплению институтов Генерального директората по вопросам соседства и переговоров о расширении Адриен Кирали и глава делегации ЕС в Армении, посол Василис Марагос.
Стороны обсудили вопросы реализации стратегической повестки партнерства Армения–ЕС, особо подчеркнув важность полноценного выполнения Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
Мгер Григорян и Герт Ян Купман обменялись мнениями по программам региональной связанности, затронув инициативу «Перекресток мира». Также были рассмотрены совместные работы в рамках Экономического и инвестиционного плана.