17 Փետրվար 2026 - 12:11 AMT
Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման և արևելյան հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրինության ղեկավար Գերտ Յան Կուպմանը պայմանավորվել են շարունակել աշխատանքները համագործակցության ուղղությամբ ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի այցին և ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովին ընդառաջ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրինության Արևելյան հարևանության և ինստիտուտների հզորացման հարցերով տնօրեն Ադրիեն Կիրալին և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի իրականացմանն առնչվող հարցեր, և առանձնակի ընդգծվել է ՀԸԳՀ լիարժեք կիրարկման կարևորությունը։
Մհեր Գրիգորյանը և Գերտ Յան Կուպմանը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային կապակցվածության ծրագրերի վերաբերյալ՝ անդրադառնալով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը։ Զրուցակիցները քննարկել են նաև Տնտեսական և ներդրումային պլանի շրջանակում համատեղ իրականացված աշխատանքները։

17 February 2026 - 13:03 AMT
Mher Grigoryan and Gert Jan Koopman, Director-General for Enlargement and Eastern Neighbourhood at the European Commission, agreed to continue joint efforts to strengthen cooperation in preparation for the visit of EU Commissioner for Enlargement Marta Kos and the Armenia-EU summit.
The meeting was also attended by Adrien Kiraly, Director for Eastern Neighbourhood and Institution Building at the Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations, and Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Vassilis Maragos.
The sides discussed issues related to the implementation of the strategic agenda of the Armenia-EU partnership, placing particular emphasis on the full implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
Grigoryan and Koopman also exchanged views on regional connectivity initiatives, referring to the “Crossroads of Peace” project. They further reviewed joint work carried out within the framework of the Economic and Investment Plan.