ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Ղազախստանի դեսպան Բոլատ Իմանբաևի հետ քննարկել է Հայաստան–Ղազախստան երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերը՝ ընդգծելով համագործակցության ընդլայնման և խորացման նոր հնարավորություններն ու ուղղությունները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան–Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանային տրանսպորտային կապուղիների ապաշրջափակմանը, ինչպես նաև «Թրամփի ուղի հանուն միջազգային խաղաղության և բարեկեցության» նախաձեռնության իրականացման արդյունքում ձևավորվելիք տնտեսական հնարավորություններին։
Իմանբաևը բարձր է գնահատել Հայաստան–Ադրբեջան հարաբերություններում արձանագրված դրական դինամիկան և ողջունել քաղաքացիական հասարակությունների փոխայցելությունները։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով երկաթուղու հարցին, հայտարարել է, որ, իր կարծիքով, լուծումն այն է, որ որևէ երրորդ երկիր, որը ջերմ հարաբերություններ ունի, և՛ Հայաստանի, և՛ Ռուսաստանի հետ, ՌԴ-ից գնի երկաթուղու կոնցեսիոն կառավարման իրավունքը: Որպես հնարավոր գնորդ նա, ԱՄԷ-ից և Քաթարից բացի, նշել էր նաև Ղազախստանը:

17 Февраль 2026 - 13:12 AMT
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян и посол Казахстана Болат Иманбаев обсудили вопросы повестки двусторонних отношений Армения–Казахстан, подчеркнув новые возможности и направления для расширения и углубления сотрудничества.
В ходе встречи стороны также коснулись процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, разблокирования региональных транспортных коммуникаций, а также экономических возможностей, которые могут сформироваться в результате реализации инициативы «Путь Трампа во имя международного мира и процветания».
Иманбаев высоко оценил позитивную динамику в армяно-азербайджанских отношениях и приветствовал взаимные визиты представителей гражданских обществ.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян, говоря о железнодорожном вопросе, заявил, что, по его мнению, решением могло бы стать приобретение третьей страной, имеющей теплые отношения как с Арменией, так и с Россией, права концессионного управления железной дорогой у Российской Федерации. В качестве возможных покупателей, помимо ОАЭ и Катара, он назвал также Казахстан.