17 Փետրվար 2026 - 13:36 AMT
Բաքվում դատապարտված հայ գերիներն ու պատանդները ՄԻԵԴ կդիմեն՝ առանց վերադաս ատյանների հնարավորությունը սպառելու: Այդ մասին Եվրոպական դատարանում հայ գերիների և պատանդների շահերի պաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը։
Նա անդրադարձել է այն հարցին, որ հիմա, երբ արդեն հայտնի են Բաքվի բանտերում պահվող հայ գործիչների վերաբերյալ դատարանների վճիռները, իրավական ինչ մեխանիզմներ կան դրանց բողոքարկման համար, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Այո, խնդիրն ունի նաև իրավական լուծում։ Այն առաջնահերթորեն քաղաքական հարց է, սակայն հաշվի առնելով, որ իրավական գործընթացներն են նախ և առաջ չարաշահվել քաղաքական նպատակներով, այստեղ իրավական շարունակականության հնարավորություն կա»,- ասել է Սահակյանը։
Նրա խոսքով՝ ձևականորեն հնարավոր է դիմել վերադաս ատյաններ, սակայն դրանք չեն հանդիսանում արդյունավետ միջոց արդարադատության հասնելու համար։ Միաժամանակ ադրբեջանական իշխանությունները ճանաչել են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավասությունը, և արդար դատաքննության իրավունքի խախտումները կարող են արդյունավետ կերպով ներկայացվել ՄԻԵԴ գանգատում։
«Նշեմ, որ ադրբեջանական հիմնական քաղբանտարկյալները, ակտիվիստները, լրագրողները, որոնք բռնաճնշումների զոհ են եղել, կարողացել են իրենց իրավունքների վերականգնումն իրականացնել հենց այս ատյանի միջոցով։ Իհարկե, ՄԱԿ-ի մեխանիզմը ևս կա, սակայն այն առավելապես քաղաքական ու բարոյական ճնշում է գործածում, իսկ իրավաբանորեն պարտադիր կատարման ակտեր կարող են ձեռք բերվել հենց ՄԻԵԴ գործունեության շնորհիվ»,- ընդգծել է Սահակյանը։
Փաստաբանի գնահատմամբ՝ ՄԻԵԴ դիմելու համար պարտադիր չէ դիմել Ադրբեջանի վերադաս ատյաններ՝ Վերաքննիչ կամ Վճռաբեկ դատարաններ, քանի որ Եվրոպական կոնվենցիան պահանջում է սպառել միայն համարժեք և արդյունավետ պաշտպանության միջոցները։
«Եթե պաշտպանության միջոցը տեսականորեն գոյություն ունի, սակայն ձևական է և չի կարող իրականում արդյունավետ գործել տարաբնույթ խնդիրների պատճառով, դիմումատուները կարող են ազատվել այդ պարտականությունից, ուղղակի ապացուցման բեռն է փոխվում։ Եթե դիմումատուները չեն սպառում վերադաս ատյանների հնարավորությունները, ապա իրենք պետք է հիմնավորումներ ներկայացնեն, թե ինչու տեսականորեն գոյություն ունեցող մեխանիզմները համարում են անարդյունավետ»,- ընդգծել է Սահակյանը։
Նա հավելել է, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում առկա է նախադեպ, երբ ադրբեջանական դատարանները չեն ապահովել արդյունավետ պաշտպանություն։ Որպես օրինակ նա հիշեցրել է Գուրգեն Մարգարյանի գործը, երբ Իլհամ Ալիևի կողմից Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու հրամանագիրը չի վիճարկվել ներպետական դատարաններում, թեև նման ակտերը ենթակա են դատական վերանայման։
«Ադրբեջանի վերադաս ատյաններն անարդյունավետ են հայերի դեպքում։ Նման նախադեպեր ունենք այլ զոհերի մասով՝ Խոջոյան, Սարիբեկյան, Բադալյան և այլն։ Նախադեպ ունենք նաև սեփականության իրավունքի գործերով, այսինքն չփոփոխված, միատեսակ դատական որոշում, ինչը փաստում է, որ հայերը արդյունավետ պաշտպանության իրավական միջոցներ չունեն Ադրբեջանում»,- ասել է նա։
Հարցին՝ արդեն նախաձեռնվե՞լ են կամ նախաձեռնվո՞ւմ են ՄԻԵԴ դիմելու գործընթացներ, Սիրանուշ Սահակյանը պատասխանել է, որ Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբանական խումբը շուտով հանդես կգա հայտարարությամբ։
Ինչ վերաբերում է Արցախի ռազմաքաղաքական նախկին ղեկավարներին, ապա նա նշել է, որ գտնվում է նրանց ընտանիքների անդամների հետ խորհրդակցությունների փուլում, իսկ մանրամասները կհայտնի ավելի ուշ։
«Բնականաբար, այս գործընթացները իրավական շարունակականություն ունենալու են։ Ուղղակի մանրամասները կկարողանան հայտնել ավելի ուշ»,- ասել է փաստաբանը։
Ադրբեջանի իշխանությունները 20 տարվա ազատազրկման դատապարտեցին օկուպացված Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար, հայտնի բարերար Ռուբեն Վարդանյանին։

17 Февраль 2026 - 14:11 AMT
Осужденные в Баку армянские пленные и заложники намерены обратиться в Европейский суд по правам человека, не исчерпывая возможности обращения в вышестоящие инстанции Азербайджана, заявила их представитель в ЕСПЧ Сирануш Саакян.
Комментируя возможные правовые механизмы обжалования приговоров, вынесенных в отношении армянских деятелей, содержащихся в бакинских тюрьмах, Саакян отметила, что проблема имеет и юридическое измерение.
«Да, проблема имеет и правовое решение. Это прежде всего политический вопрос, однако с учетом того, что юридические процессы были изначально использованы в политических целях, существует возможность правового продолжения», — сказала она.
По ее словам, формально можно обратиться в апелляционные и кассационные инстанции Азербайджана, однако они не являются эффективным средством защиты. При этом Азербайджан признал юрисдикцию Европейского суда по правам человека, и нарушения права на справедливое судебное разбирательство могут быть эффективно представлены в жалобе в ЕСПЧ.
«Основные азербайджанские политзаключенные, активисты и журналисты, ставшие жертвами репрессий, смогли восстановить свои права именно через этот суд. Механизм ООН также существует, однако он в большей степени оказывает политическое и моральное давление, тогда как юридически обязательные решения можно получить благодаря деятельности ЕСПЧ», — подчеркнула Саакян.
Она отметила, что обращение в вышестоящие суды Азербайджана не является обязательным условием, поскольку Европейская конвенция требует исчерпания лишь адекватных и эффективных средств правовой защиты.
«Если средство защиты теоретически существует, но носит формальный характер и не может эффективно функционировать по различным причинам, заявители могут быть освобождены от этой обязанности, однако бремя доказывания меняется. В таком случае необходимо обосновать, почему существующие механизмы считаются неэффективными», — заявила адвокат.
Саакян добавила, что в армяно-азербайджанских отношениях уже есть прецеденты, когда азербайджанские суды не обеспечивали эффективную защиту. В качестве примера она привела дело Гургена Маргаряна, когда указ Ильхама Алиева о помиловании Рамиля Сафарова не был оспорен в национальных судах, несмотря на возможность судебного пересмотра.
«Вышестоящие инстанции Азербайджана неэффективны в делах армян. У нас есть аналогичные прецеденты по делам Ходжояна, Сарибекяна, Бадаляна и других. Есть прецеденты и по делам о праве собственности, что свидетельствует об отсутствии эффективных средств правовой защиты для армян в Азербайджане», — сказала она.
Отвечая на вопрос о том, инициированы ли уже обращения в ЕСПЧ, Саакян отметила, что команда адвокатов Рубена Варданяна вскоре выступит с заявлением.
Что касается бывших военно-политических руководителей Арцаха, она сообщила, что находится на стадии консультаций с их родственниками и подробности будут представлены позднее.
«Разумеется, эти процессы будут иметь правовое продолжение. Подробности сможем сообщить позже», — подчеркнула Саакян.
Власти Азербайджана приговорили бывшего госминистра Арцаха и мецената Рубена Варданяна к 20 годам лишения свободы. Бывший президент Нагорно-Карабахской Республики Араик Арутюнян приговорен к пожизненному заключению. Пожизненные сроки также назначены бывшему командующему Армией обороны Левону Мнацаканяну, его бывшему заместителю Давиду Манукяну, экс-министру иностранных дел Арцаха Давиду Бабаяну и председателю парламента Давиду Ишханяну. Бывшие президенты Арцаха Аркадий Гукасян и Бако Саакян получили по 20 лет лишения свободы.
Мадат Бабаян и Меликсет Пашаян приговорены к 19 годам, Гарик Мартиросян — к 18, Давид Алавердян и Левон Балаян — к 16, Эрик Казарян, Гурген Степанян и Васил Бегларян — к 15 годам лишения свободы.