17 Փետրվար 2026 - 14:25 AMT
Իրանն ու ԱՄՆ-ն կաշխատեն ատոմի շուրջ հնարավոր պայմանավորվածությունների տեքստի վրա, հետո կորոշեն բանակցությունների հաջորդ փուլի օրը: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին Ժնևում ԱՄՆ հետ բանակցություններից հետո:
«Ժամկետները դեռ որոշված չեն: Պայմանավորվել ենք, որ կողմերը կաշխատեն տեքստի վրա, հետո կփոխանակենք այդ տեքստերը, այն ժամանակ էլ կորոշենք բանակցությունների 3-րդ փուլի օրը»,-ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին ավելի վաղ կոչ է արել չշտապել եզրակացություններ անել Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև միջուկային թեմայով բանակցությունների հնարավոր արդյունքների վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ նման մոտեցումը սխալ է։
«Ասում են՝ եկեք բանակցություններ վարենք ձեր միջուկային էներգիայի շուրջ, իսկ բանակցությունների արդյունքը կլինի այն, որ դուք այդ էներգիան… Բանակցությունների արդյունքների մասին նախապես խոսելը անիմաստ բան է։ Ենթադրենք՝ ասում ես՝ եկեք խոսենք այս կամ այն հարցի շուրջ, հասնենք համաձայնության, (բայց – խմբ.) ինչու՞ ես դու նախապես որոշում արդյունքները, որ մենք պարտադիր պետք է գործարքի հասնենք, դա հիմարություն է», – ասել է Խամենեին, որի խոսքերը հրապարակել է նրա մամուլի ծառայությունը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը փետրվարի 12-ին հայտարարել էր, որ ակնկալում է առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում համաձայնության հասնել Իրանի հետ՝ շեշտելով արագ կարգավորման անհրաժեշտությունը։
Ժնևում Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցություններն անցել են Օմանի միջնորդությամբ։ Կողմերը փորձում են փոխզիջում գտնել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ. Թեհրանը պահանջում է պատժամիջոցների վերացում՝ իր ծրագրի խաղաղ բնույթը երաշխավորելու պատրաստակամության դիմաց, մինչդեռ Վաշինգտոնը ձգտում է կանխել Իրանի կողմից միջուկային զենքի հնարավոր ստեղծումը։ Թեհրանը բազմիցս հերքել է նման մտադրությունները։
Ավելի վաղ Դոնալդ Թրամփը հայտնել էր, որ Մերձավոր Արևելք է ուղարկելու ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի երկրորդ ավիակիր հարվածային խումբը՝ այն դեպքում, եթե Թեհրանի հետ համաձայնություն չկնքվի։
Բանակցությունների նախորդ փուլը տեղի է ունեցել փետրվարի 6-ին Օմանի մայրաքաղաք Մասկատում՝ այդ երկրի միջնորդությամբ։ Այն դարձել է առաջին հանդիպումը կողմերի միջև բազմամսյա դադարից հետո, որը առաջացել է 2025 թվականի հունիսին իրանա-իսրայելական հակամարտության բաց փուլից հետո։

Иран и Соединенные Штаты будут работать над текстом потенциального соглашения по ядерной программе Тегерана, а затем определят дату следующего раунда переговоров, заявил министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи по итогам переговоров в Женеве.
«Сроки пока не определены. Мы договорились, что стороны поработают над текстом, затем обменяются этими текстами, и тогда решим дату третьего раунда переговоров», — сказал он, сообщает РИА Новости.
Ранее верховный лидер Ирана Али Хаменеи призвал не спешить с выводами о возможных результатах переговоров между Тегераном и Вашингтоном по ядерной теме, подчеркнув, что предопределять их исход ошибочно.
«Говорят — давайте вести переговоры по вашей ядерной энергии, а результатом переговоров будет то, что вы… Говорить заранее о результатах переговоров бессмысленно. Допустим, вы предлагаете обсудить тот или иной вопрос и прийти к соглашению, но почему вы заранее определяете результат, что мы обязательно должны заключить сделку? Это глупость», — заявил Хаменеи, слова которого распространила его пресс-служба.
Президент США Дональд Трамп 12 февраля заявил, что рассчитывает достичь соглашения с Ираном в течение ближайшего месяца, подчеркнув необходимость быстрого урегулирования.
Переговоры в Женеве проходили при посредничестве Омана. Стороны пытаются найти компромисс по иранской ядерной программе: Тегеран требует снятия санкций в обмен на гарантии мирного характера программы, тогда как Вашингтон стремится предотвратить возможное создание Ираном ядерного оружия. Тегеран неоднократно отвергал такие намерения.
Ранее Трамп сообщил о намерении направить на Ближний Восток вторую авианосную ударную группу ВМС США в случае отсутствия соглашения с Тегераном.
Предыдущий раунд переговоров состоялся 6 февраля в столице Омана Маскате при посредничестве этой страны. Это была первая встреча сторон после многомесячной паузы, возникшей после открытой фазы иранско-израильского конфликта в июне 2025 года.