18 Փետրվար 2026 - 06:22 AMT
Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի եղբոր՝ Գևորգ Ներսիսյանի և եղբոր որդու՝ Համբարձում Ներսիսյանի խափանման միջոցները փոխարինվել են տնային կալանքով: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը։
«Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի դատարանն Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի եղբոր՝ Գևորգ Ներսիսյանի և եղբոր որդու՝ Համբարձում Ներսիսյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը վերացրել է և կիրառել այլընտրանքային խափանման միջոցներ՝ տնային կալանք, 1 մլն. դրամ գրավ և բացակայելու արգելք:
Հիշեցնեմ, որ Գևորգ և Համբարձում Ներսիսյանների նկատմամբ ակնհայտ անհիմն և ապօրինի քրեական հետպնդում է իրականացվում»,- գրել է նա։
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը մերժել է Արագածոտնի թեմի գլխավոր հաշվապահ Նաիրա Ալավերդյանի նկատմամբ կիրառված տնային կալանքի երկարաձգման միջնորդությունը։ Այդ մասին հայտնել է փաստաբան Արմինե Ֆայանը:
«Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը, դատավոր Մ.Շահվերդյանի նախագահությամբ այսօր որոշում է կայացրել Արագածոտնի թեմի գլխավոր հաշվապահ Նաիրա Ալավերդյանի նկատմամբ տնային կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ քննիչ Նազելի Սարգսյանի միջնորդությունը մերժելու մասին:
Դատարանն արձանագրել է, որ բացակայում է Նաիրա Ալավերդյանին տնային կալանքի տակ պահելու հիմքը, հետևաբար՝ կիրառված խափանման միջոց տնային կալանքը ենթակա է վերացման:
Նաիրա Ալավերդյանի պաշտպաններ են հանդիսանում փաստաբաններ Մարինե Ֆարմանյանը և Վահագն Քեշիշյանը»,-ասվում է գրառման մեջ:
Գևորգ Ներսիսյանն ու նրա որդին՝ Համբարձում Ներսիսյանը, ձերբակալվել էին նոյեմբերի 2-ին։ Նրանց մեղադրում են խուլիգանության և նախընտրական քարոզչությունը խոչընդոտելու մեջ։

18 Февраль 2026 - 07:07 AMT
Мера пресечения в виде заключения под стражу в отношении брата Католикоса всех армян Геворга Нерсисяна и его племянника Амбарцума Нерсисяна заменена на домашний арест. Об этом на своей странице в Facebook сообщил их адвокат Ара Зограбян.
По его словам, суд первой инстанции Армавирской области отменил арест, примененный к Геворгу и Амбарцуму Нерсисянам, и избрал альтернативные меры пресечения — домашний арест, залог в размере 1 млн драмов и запрет на отсутствие.
«Напомню, что в отношении Геворга и Амбарцума Нерсисянов осуществляется очевидно необоснованное и незаконное уголовное преследование», — написал он.
В то же время Уголовный суд общей юрисдикции города Еревана отказал в удовлетворении ходатайства о продлении срока домашнего ареста главного бухгалтера Арагацотнской епархии Наиры Алавердян. Об этом сообщила адвокат Армине Фаян.
«Сегодня Уголовный суд общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи М. Шахвердяна вынес решение об отказе в удовлетворении ходатайства следователя Назели Саргсян о продлении срока домашнего ареста главного бухгалтера Арагацотнской епархии Наиры Алавердян.
Суд констатировал отсутствие оснований для содержания Наиры Алавердян под домашним арестом, следовательно, примененная мера пресечения подлежит отмене.
Защиту Наиры Алавердян осуществляют адвокаты Марине Фарманян и Ваагн Кешишян», — говорится в сообщении.
Геворг Нерсисян и его сын Амбарцум Нерсисян были задержаны 2 ноября. Им предъявлены обвинения в хулиганстве и воспрепятствовании предвыборной агитации.