18 Փետրվար 2026 - 06:37 AMT
Բաքվում հարուցված շինծու քրեական գործով դատապարտված Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի պաշտպանական թիմը անհիմն ու ապօրինի է որակել նրա նկատմամբ կայացված դատավճիռը։ Այդ մասին ասվում է թիմի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է Վարդանյանի ֆեյսբուքյան էջում։
«Այս վճիռն անկախ և անաչառ դատական գործընթացի արդյունք չէ, այլ քաղաքական նկատառումներով պայմանավորված վարույթի կանխատեսելի հետևանք՝ ամբողջությամբ անհամատեղելի արդար դատաքննության երաշխիքների հետ։
Որպես նրա իրավաբանական թիմի ներկայացուցիչներ՝ մենք հայտարարում ենք, որ այս դատավճիռն իրավաբանորեն անհիմն է։ Դատավարությունն ի սկզբանե ընթացել է և՛ Ադրբեջանի ներքին օրենսդրության, և՛ այդ երկրի միջազգային պարտավորությունների լուրջ և համակարգային խախտումներով: Դատարանը չի բավարարել Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրով և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված անկախության և անկողմնակալության պահանջներին: Մեղադրանքների ձևակերպումը և էությունը խաթարել են անմեղության կանխավարկածը։
Պաշտպանական կողմը զրկված է եղել գործի նյութերին պատշաճ ծանոթանալու հնարավորությունից՝ ունենալով խիստ անբավարար ժամանակ նյութերի ուսումնասիրման համար։ Բազմիցս խոչընդոտվել են միջնորդություններ անելու և արդարացնող ապացույցներ ներկայացնելու փորձերը։ Պարոն Վարդանյանին չի տրամադրվել իր կողմից ընտրված փաստաբանի հետ լիարժեք աշխատելու հնարավորություն։ Սրանք ընթացակարգային խախտումներ չեն և ուղղակիորեն զրկել են Վարդանյանին արդյունավետ պաշտպանություն իրակականացնելու հիմնարար իրավունքից։
Դատավարության կողմերի հավասարության սկզբունքը չի գործել։ Պարոն Վարդանյանին չի տրվել իրեն առաջադրված մեղադրանքներն իրավասու, անկախ ու անաչառ դատարանում վիճարկելու իրական հնարավորություն: Նման հանգամանքներում դատավճիռն անկողմնակալ լինել չի կարող։Մեղադրանքների բնույթն ավելի է ընդգծում մեղադրանքի քաղաքական էությունը։
Պարոն Վարդանյանը քրեական պատասխանատվության է ենթարկվել ոչ թե ապացուցված անհատական արարքների, այլ Արցախի/Լեռնային Ղարաբաղի ինստիտուտների հետ քաղաքական ներգրավվածության ու հանրային ծառայության համար: Ժամանակակից քրեական օրենսդրությունը, և՛ ներպետական, և՛ միջազգային, թույլ չի տալիս քրեականացնել ինքնությունը, քաղաքական պատկանելությունը կամ կառավարման հաստատությունների հետ առնչությունը՝ առանց կոնկրետ և ապացուցված հանցավոր գործողությունների։
Այս բոլոր խախտումների ամբողջությունը հանգեցնում է անխուսափելի եզրահանգման. Ռուբեն Վարդանյանին զրկել են արդար դատաքննության իրավունքից՝ բոլոր ասպեկտներով: Նրա դատապարտումն արտահայտում է Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի նկատմամբ իրականացվող քաղաքականության օրինաչափությունը և խորը մտահոգություններ է առաջ բերում իրավունքի գերակայության վերաբերյալ։ Հետևաբար այս դատավարությունը ևս, ինչպես մյուս տասնհինգ հայերի նկատմամբ վերջերս ավարտված դատավարությունը, ապօրինի է:
Կոչ ենք անում միջազգային կազմակերպություններին, մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմներին և պատասխանատու կառավարություններին` անհապաղ և կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել պարոն Վարդանյանի և Բաքվում պահվող և ապօրինի դատապարտված մյուս հայերի իրավունքները պաշտպանելու և նրանց ազատ արձակումն ապահովելու համար: Քաղաքական դրդապատճառներով հետապնդումների նորմալիզացումը սպառնում է ոչ միայն շահագրգիռ անձանց, այլև միջազգային իրավակարգի հեղինակությանը»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Հայտարարությունը ստորագրել են «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի» ղեկավար, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը, «Equity Law Partners» իրավաբանական ընկերության կառավարող գործընկեր Եղիշե Կիրակոսյանը և «ELL PARTNERSHIP» իրավաբանական ընկերության հիմնադիր գործընկեր Տարոն Սիմոյանը։
Փետրվարի 17-ին Բաքվի ռազմական դատարանը մեղադրական որոշում է կայացրել Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ՝ նրան դատապարտելով քսան տարվա ազատազրկման:

Юридическая команда бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна, осужденного по возбужденному в Баку сфабрикованному уголовному делу, назвала вынесенный в его отношении приговор необоснованным и незаконным. Соответствующее заявление опубликовано на странице Варданяна в Facebook.
«Этот приговор не является результатом независимого и беспристрастного судебного процесса, а представляет собой предсказуемый итог разбирательства, обусловленного политическими соображениями и полностью несовместимого с гарантиями справедливого судебного разбирательства.
Как представители его юридической команды, мы заявляем, что данный приговор юридически необоснован. Судебный процесс с самого начала сопровождался серьезными и системными нарушениями как внутреннего законодательства Азербайджана, так и международных обязательств этой страны. Суд не соответствовал требованиям независимости и беспристрастности, закрепленным Международным пактом о гражданских и политических правах и Европейской конвенцией о защите прав человека. Формулировка и сущность обвинений подорвали презумпцию невиновности.
Сторона защиты была лишена возможности надлежащим образом ознакомиться с материалами дела, имея крайне недостаточное время для их изучения. Неоднократно препятствовались попытки заявлять ходатайства и представлять оправдывающие доказательства. Господину Варданяну не была предоставлена полноценная возможность работать с выбранным им адвокатом. Речь идет не о формальных процессуальных нарушениях — они напрямую лишили его основополагающего права на эффективную защиту.
Принцип равенства сторон в процессе не соблюдался. Господину Варданяну не была предоставлена реальная возможность оспорить предъявленные обвинения в компетентном, независимом и беспристрастном суде. В таких условиях приговор не может считаться объективным. Характер обвинений дополнительно подчеркивает их политическую природу.
Господин Варданян привлечен к уголовной ответственности не за доказанные индивидуальные деяния, а за его политическую вовлеченность и публичную деятельность в институтах Арцаха/Нагорного Карабаха. Современное уголовное право — как национальное, так и международное — не допускает криминализации идентичности, политической принадлежности или связи с органами управления без конкретных и доказанных преступных действий.
Совокупность всех этих нарушений приводит к неизбежному выводу: Рубен Варданян был лишен права на справедливое судебное разбирательство во всех аспектах. Его осуждение отражает политику в отношении этнических армян Нагорного Карабаха и вызывает серьезные опасения относительно верховенства права. Следовательно, данный процесс, как и недавно завершенные процессы в отношении пятнадцати других армян, является незаконным.
Мы призываем международные организации, механизмы защиты прав человека и ответственные правительства незамедлительно предпринять конкретные шаги для защиты прав господина Варданяна и обеспечения его освобождения, а также освобождения других незаконно осужденных и удерживаемых в Баку армян. Нормализация политически мотивированных преследований угрожает не только заинтересованным лицам, но и авторитету международного правопорядка», — говорится в заявлении.
Заявление подписали руководитель «Центра международного и сравнительного права», представитель интересов армянских пленных в Европейском суде по правам человека Сирануш Саакян, управляющий партнер юридической компании «Equity Law Partners» Егише Киракосян и основатель партнер юридической компании «ELL Partnership» Тарон Симонян.
17 февраля Бакинский военный суд вынес обвинительный приговор в отношении Рубена Варданяна, назначив ему наказание в виде 20 лет лишения свободы.