18 Փետրվար 2026 - 07:08 AMT
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման և արևելյան հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրեն Խերտ Յան Կոպմանը մտքեր են փոխանակել նաև առաջիկա բարձր մակարդակի միջոցառումների և փոխայցերի օրակարգերի շուրջ՝ կարևորելով գործընկերության խորացման նպատակով նոր շոշափելի արդյունքների ապահովման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։
Քննարկման ընթացքում կողմերը անդրադարձել են տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի զարգացմանը միտված նախաձեռնություններին, ինչպես նաև այդ ոլորտում Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հարցերին։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ժողովրդավարական դիմակայունության հետևողական ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնություններին։
Արարատ Միրզոյանն ու Խերտ Յան Կոպմանը քննարկել են նաև տարածաշրջանային զարգացումները, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում արձանագրված դինամիկան ու առկա հնարավորությունները, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաներ։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и генеральный директор Европейской комиссии по вопросам расширения и восточного соседства Герт Ян Купман обменялись мнениями по повесткам предстоящих мероприятий высокого уровня и взаимных визитов, подчеркнув важность шагов по обеспечению новых ощутимых результатов в целях углубления партнерства.
В ходе обсуждения стороны затронули инициативы, направленные на развитие экономических и транспортных связей в регионе, а также вопросы сотрудничества Армения-ЕС в данной сфере.
Отдельно была отмечена реализация инициатив по последовательному укреплению демократической устойчивости.
Арарат Мирзоян и Герт Ян Купман также обсудили региональные развития, динамику, зафиксированную в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, существующие возможности, а также другие темы, представляющие взаимный интерес.