18 Փետրվար 2026 - 07:51 AMT
Եվրոպական միության խորհուրդը Սատու Կոյվուին նշանակել է Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավար։ Նա իր պարտականությունները ստանձնելու է 2026 թվականի փետրվարի 20-ին՝ փոխարինելով Մարկուս Ռիտերին։
Սատու Կոյվուն ֆինն ավագ ոստիկան է, որն ունի ավելի քան 35 տարվա ազգային և միջազգային մասնագիտական փորձ։ Նշանակումից առաջ նա զբաղեցրել է Ֆինլանդիայի Ազգային ոստիկանության վարչությունում մարդկային ռեսուրսների ղեկավարի պաշտոնը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նրա նշանակման որոշումը կայացվել է ԵՄ Քաղաքական և անվտանգության կոմիտեի կողմից՝ 2026 թվականի փետրվարի 17-ին։
Աառաքելության մանդատն ընդգրկում է տեղում իրավիճակի դիտարկումն ու դրա վերաբերյալ զեկուցումը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանագծի հայկական հատվածում։ Առաքելության մանդատը սահմանված է մինչև 2027 թվականի փետրվարի 19-ը։
Առաքելությունը կազմված է ավելի քան 200 միջազգային և տեղական աշխատակիցներից։ Դիտորդներն ու քաղաքացիական փորձագետները ներկայացնում են ԵՄ անդամ 25 պետություն և մեկ երրորդ ներդրող երկիր՝ Կանադան։

18 Февраль 2026 - 09:00 AMT
Совет Европейского союза назначил Сату Койву руководителем Наблюдательной миссии Европейского союза в Армении. Она вступит в должность 20 февраля 2026 года, сменив Маркуса Риттера.
Сату Койву — финский старший офицер полиции с более чем 35-летним национальным и международным профессиональным опытом. До назначения она занимала пост руководителя по человеческим ресурсам в Национальном полицейском управлении Финляндии, сообщает «1lurer.am ».
Решение о ее назначении было принято Комитетом по политике и безопасности ЕС 17 февраля 2026 года.
Мандат миссии предусматривает наблюдение за ситуацией на месте и подготовку отчетов по армянскому участку границы между Арменией и Азербайджаном. Срок действия мандата определен до 19 февраля 2027 года.
Миссия насчитывает более 200 международных и местных сотрудников. Наблюдатели и гражданские эксперты представляют 25 государств — членов ЕС и одну третью страну-контрибьютора — Канаду.