18 Փետրվար 2026 - 09:53 AMT
Դիմումով վիճարկվել է ՀՀ օրենսդրությամբ ամրագրված այն կարգավորումը, ըստ որի՝ եթե կենսաթոշակի վճարումը դադարեցվել է, ապա չվճարված կենսաթոշակի գումարը ենթակա է վճարման միայն դիմելու կամ կենսաթոշակի վճարումը վերսկսելու (կենսաթոշակ ստանալու իրավունքը վերականգնելու) համար հիմք հանդիսացող տեղեկատվությունը ստանալու ամսվան նախորդող մեկ տարվա այն ժամանակահատվածի համար, որի ընթացքում անձը կենսաթոշակ ստանալու իրավունք է ունեցել, հայտնում է ՄԻՊ գրասենյակը:
Պաշտպանը խնդրահարույց է գնահատել այն հանգամանքը, որ անձի կենսաթոշակ ստանալու իրավունքի առկայության պայմաններում չվճարված գումարի հատուցումը սահմանափակվել է միայն մեկ տարվա ժամանակահատվածով, ինչը, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գնահատմամբ, հակասում է Սահմանադրությամբ երաշխավորված սեփականության իրավունքին։
«Պետության ցանկացած միջամտություն սեփականության իրավունքին, այդ թվում՝ կենսաթոշակի վճարման իրավունքի սահմանափակումը, պետք է լինի օրինական, կանխատեսելի, համաչափ և ուղղված ընդհանուր շահին, իսկ սեփականությունից զրկումը՝ որպես առավել խիստ միջամտություն, կարող է կիրառվել միայն բացառիկ դեպքերում և օրենքով հստակ ամրագրված պայմաններով»,- ընդգծում է Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի ձևավորված կայուն իրավական դիրքորոշումներով ևս հաստատվել է, որ սեփականության իրավունքը հանդիսանում է սահմանադրական հիմնարար իրավունքներից մեկը, որի սահմանափակումը, ինչպես նաև սեփականությունից զրկումը հնարավոր է եղել բացառապես օրենքով սահմանված կարգով և պայմաններով։
Այսպիսով, Մարդու իրավունքների պաշտպանը եզրահանգել է, որ թեև անձն օրենսդրորեն ձեռք է բերում կենսաթոշակի և կենսաթոշակ ստանալու իրավունք, սակայն գործող օրենսդրության կարգավորումները հակասում են ՀՀ Սահմանադրությանը` ստեղծելով իրավիճակներ, երբ անձը ունի կենսաթոշակ ստանալու իրավունք, բայց կոնկրետ ժամանակահատվածի համար զրկվում է իրեն հասանելիք կենսաթոշակից:
Խնդրին բախվում են բազմաթիվ քաղաքացիներին, որոնցից շատերը` հարցին լուծում գտնելու նպատակով, դիմել են Մարդու իրավունքների պաշտպանին:

Конституционный суд принял к рассмотрению обращение, представленное Защитником прав человека.
В заявлении оспаривается закрепленное законодательством Армении положение, согласно которому при прекращении выплаты пенсии невыплаченные суммы подлежат возмещению только за один год, предшествующий дате обращения либо получению информации, являющейся основанием для возобновления выплаты пенсии или восстановления права на ее получение, сообщает офис омбудсмена.
Защитник считает проблемным то обстоятельство, что при наличии у лица права на получение пенсии компенсация невыплаченных сумм ограничена лишь одним годом, что, по оценке омбудсмена, противоречит гарантированному Конституцией праву собственности.
«Любое вмешательство государства в право собственности, включая ограничение права на получение пенсии, должно быть законным, предсказуемым, соразмерным и направленным на достижение общественного интереса. Лишение собственности как более строгая мера может применяться лишь в исключительных случаях и при четко установленных законом условиях», — подчеркнула Защитник прав человека Анаит Манасян.
Сформированная устойчивая правовая позиция Европейского суда по правам человека также подтверждает, что право собственности является одним из фундаментальных конституционных прав, ограничение либо лишение которого возможно исключительно в порядке и на условиях, установленных законом.
Таким образом, Защитник прав человека пришла к выводу, что, несмотря на законодательное приобретение права на пенсию и ее получение, действующие нормы противоречат Конституции, создавая ситуации, при которых лицо, имея право на пенсию, лишается причитающихся выплат за определенный период.
С данной проблемой сталкиваются многие граждане, многие из которых обратились к Защитнику прав человека в поисках решения.