«Հայաքվե» նախաձեռնությունն ընտրություններին կմասնակցի այլ գաղափարակից ուժերի հետ։ Այդ մասին հայտարարել են նախաձեռնության անդամները։
«Հաշվի առնելով առկա իրողությունները՝ մենք մեր ուժերը կհամադրենք գաղափարակից այլ կառույցների, կազմակերպությունների հետ։ Միասնական ճակատով պետք է հանդես գանք, որպեսզի այլևս թույլ չտանք ընտրողների ձայների փոշաիցում, կարողանանք պարտության մատնել այս վարչախմբին, կարողանանք իրական իշխանափոխություն իրականացնել»,-ասել է նախաձեռնության համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Թե կոնկրետ որ քաղաքական ուժերի հետ են մասնակցելու ընտրություններին, Չալաբյանը չի բացահայտել՝ նշելով, որ այդ մասին կհայտարարի ավելի ուշ, երբ գործընթացում ներգրավված լինեն բոլոր կողմերը, հակառակ դեպքում դա կարող է դիտվել որպես բանակցային էթիկայի խախտում։ Նա լրագրողներին հորդորել է համբերատար լինել։
«Հայաքվեն», ընտրվելու պարագայում, խոստացել է հանրակրթությունը դարձնել 11-ամյա, բարձրացնել կենսաթոշակների չափը, մեծացնել պաշտպանական հատկացումները, զինվորական ծառայությունը դարձնել գրավիչ և պատվաբեր, ինչպես նաև վերացնել հասարակության մեջ առկա բաժանարար գծերը։
Ավետիք Չալաբյանը նշել է, որ տարածաշրջանային բարդ իրավիճակում պետականության պահպանումը պահանջում է ուժերի բազմապատկում և երկրի պաշտպանություն սեփական իրական ներուժով։
«Այդ նպատակով մենք կհամախմբենք մեր հասարակությանն արտաքին վտանգի դեմ պայքարում, կմեղմենք կամ կվերացնենք այն բաժանարար գծերը, որ ստեղծել է այս վարչախումբը։ Մենք հետևողականորեն կուժեղացնենք մեր բանակը»,-ասել է նա։
Նախաձեռնությունը հայտարարել է, որ կրթության և գիտության զարգացման ուղղությամբ մշակել է ծրագիր, որն ունի հայկական ուղղվածություն։ Նախաձեռնության անդամ Մենուա Սողոմոնյանը նշել է, որ ժամանակակից աշխարհում անվտանգությունը սկիզբ է առնում ոչ թե խրամատից, այլ դասասենյակից և լաբորատորիայից։
«Սահմանամերձ գյուղերի դպրոցների լույսերը չենք թողնելու, որ մարեն, սահմանամերձ գյուղերում դպրոցներ չեն փակվելու։ Մենք հանրակրթությունը կդարձնենք 11-ամյա, աշակերտներին ու նրանց ընտանիքներին կազատենք կրկնուսույցների գերությունից։ 12-ամյա կրթությունն իրեն չի արդարացրել»,-հայտարարել է նախաձեռնության անդամը։
Անվտանգության ոլորտին վերաբերող ծրագրերը ներկայացնելիս՝ Ավետիք Քերոբյանը նշել է. «Մեր նպատակն է լինելու արտաքին ագրեսիայի դեպքում թշնամուն հասցնել ոչ վերականգնելի կորուստներ։ Մեր երկրի վրա հարձակվելուց առաջ թշնամիները պետք է երկար մտածեն ու հրաժարվեն այդ մտքից։ Մենք պետք է լինենք այն ոզնին, որն ունի սուր ու երկար փշեր, և որի հետ պետք է միայն խաղաղություն ուզենալ»։
Տնտեսագետ Հրայր Կամենդատյանը նշել է, որ ներկայումս թոշակառուներին տրամադրվող 36 հազար դրամը բավարար է միայն սովամահությունից խուսափելու համար։
«Մենք իրականացնում ենք արշավ թոշակառուների հետ կապված, հայտարարում ենք, որ իշխանության մաս կազմելու հենց հաջորդ օրը սկսկելու ենք աշխատանք, որ հաջորդ երկու տարում թոշակը բարձրանա 50 տոկոսով, ամեն տարի տեղի է ունենալու թոշակի ինդեքսավորում»,-ասել է Կամենդատյանը։

Инициатива «Айакве» объявила, что примет участие в предстоящих выборах совместно с другими единомышленными силами.
«Учитывая существующие реалии, мы объединим усилия с другими структурами и организациями, разделяющими наши взгляды. Мы должны выступить единым фронтом, чтобы не допустить распыления голосов избирателей, суметь победить этот режим и осуществить реальную смену власти», — заявил соучредитель инициативы Аветик Чалабян, сообщает «Panorama.am ».
Какие именно политические силы войдут в объединение, Чалабян не уточнил, отметив, что об этом будет объявлено позже, когда все стороны будут вовлечены в процесс, поскольку преждевременное раскрытие может быть расценено как нарушение переговорной этики. Он призвал журналистов проявить терпение.
В случае избрания «Айакве» пообещала сделать общее образование 11-летним, повысить пенсии, увеличить оборонные расходы, сделать военную службу привлекательной и почетной, а также устранить существующие в обществе разделительные линии.
Чалабян подчеркнул, что в сложной региональной ситуации сохранение государственности требует консолидации усилий и защиты страны за счет собственного реального потенциала.
«С этой целью мы сплотим общество в борьбе с внешней угрозой, смягчим или устраним разделительные линии, созданные этим режимом. Мы последовательно укрепим нашу армию», — сказал он.
Инициатива также сообщила, что разработала программу развития образования и науки с национальной направленностью. Член инициативы Менуа Согомонян отметил, что в современном мире безопасность начинается не в окопе, а в классе и лаборатории.
«Мы не допустим, чтобы погас свет в школах приграничных сел, школы там закрываться не будут. Мы сделаем общее образование 11-летним, освободим учеников и их семьи от зависимости от репетиторов. Двенадцатилетнее образование себя не оправдало», — заявил он.
Представляя программу в сфере безопасности, Аветик Керобян отметил: «Наша цель — в случае внешней агрессии нанести противнику невосполнимые потери. Прежде чем нападать на нашу страну, враги должны долго подумать и отказаться от таких намерений. Мы должны быть тем ежом с острыми и длинными иглами, с которым следует стремиться только к миру».
Экономист Грайр Камендатян отметил, что нынешняя пенсия в размере 36 тысяч драмов достаточна лишь для того, чтобы избежать голода.
«Мы проводим кампанию по вопросам пенсионеров и заявляем, что уже на следующий день после вхождения во власть начнем работу, чтобы в течение ближайших двух лет пенсии выросли на 50 процентов, при этом ежегодно будет проводиться индексация», — сказал Камендатян.