«Հայաքվե» նախաձեռնությունն ընտրություններին կմասնակցի այլ գաղափարակից ուժերի հետ։ Այդ մասին հայտարարել են նախաձեռնության անդամները։
«Հաշվի առնելով առկա իրողությունները՝ մենք մեր ուժերը կհամադրենք գաղափարակից այլ կառույցների, կազմակերպությունների հետ։ Միասնական ճակատով պետք է հանդես գանք, որպեսզի այլևս թույլ չտանք ընտրողների ձայների փոշաիցում, կարողանանք պարտության մատնել այս վարչախմբին, կարողանանք իրական իշխանափոխություն իրականացնել»,-ասել է նախաձեռնության համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Թե կոնկրետ որ քաղաքական ուժերի հետ են մասնակցելու ընտրություններին, Չալաբյանը չի բացահայտել՝ նշելով, որ այդ մասին կհայտարարի ավելի ուշ, երբ գործընթացում ներգրավված լինեն բոլոր կողմերը, հակառակ դեպքում դա կարող է դիտվել որպես բանակցային էթիկայի խախտում։ Նա լրագրողներին հորդորել է համբերատար լինել։
«Հայաքվեն», ընտրվելու պարագայում, խոստացել է հանրակրթությունը դարձնել 11-ամյա, բարձրացնել կենսաթոշակների չափը, մեծացնել պաշտպանական հատկացումները, զինվորական ծառայությունը դարձնել գրավիչ և պատվաբեր, ինչպես նաև վերացնել հասարակության մեջ առկա բաժանարար գծերը։
Ավետիք Չալաբյանը նշել է, որ տարածաշրջանային բարդ իրավիճակում պետականության պահպանումը պահանջում է ուժերի բազմապատկում և երկրի պաշտպանություն սեփական իրական ներուժով։
«Այդ նպատակով մենք կհամախմբենք մեր հասարակությանն արտաքին վտանգի դեմ պայքարում, կմեղմենք կամ կվերացնենք այն բաժանարար գծերը, որ ստեղծել է այս վարչախումբը։ Մենք հետևողականորեն կուժեղացնենք մեր բանակը»,-ասել է նա։
Նախաձեռնությունը հայտարարել է, որ կրթության և գիտության զարգացման ուղղությամբ մշակել է ծրագիր, որն ունի հայկական ուղղվածություն։ Նախաձեռնության անդամ Մենուա Սողոմոնյանը նշել է, որ ժամանակակից աշխարհում անվտանգությունը սկիզբ է առնում ոչ թե խրամատից, այլ դասասենյակից և լաբորատորիայից։
«Սահմանամերձ գյուղերի դպրոցների լույսերը չենք թողնելու, որ մարեն, սահմանամերձ գյուղերում դպրոցներ չեն փակվելու։ Մենք հանրակրթությունը կդարձնենք 11-ամյա, աշակերտներին ու նրանց ընտանիքներին կազատենք կրկնուսույցների գերությունից։ 12-ամյա կրթությունն իրեն չի արդարացրել»,-հայտարարել է նախաձեռնության անդամը։
Անվտանգության ոլորտին վերաբերող ծրագրերը ներկայացնելիս՝ Ավետիք Քերոբյանը նշել է. «Մեր նպատակն է լինելու արտաքին ագրեսիայի դեպքում թշնամուն հասցնել ոչ վերականգնելի կորուստներ։ Մեր երկրի վրա հարձակվելուց առաջ թշնամիները պետք է երկար մտածեն ու հրաժարվեն այդ մտքից։ Մենք պետք է լինենք այն ոզնին, որն ունի սուր ու երկար փշեր, և որի հետ պետք է միայն խաղաղություն ուզենալ»։
Տնտեսագետ Հրայր Կամենդատյանը նշել է, որ ներկայումս թոշակառուներին տրամադրվող 36 հազար դրամը բավարար է միայն սովամահությունից խուսափելու համար։
«Մենք իրականացնում ենք արշավ թոշակառուների հետ կապված, հայտարարում ենք, որ իշխանության մաս կազմելու հենց հաջորդ օրը սկսկելու ենք աշխատանք, որ հաջորդ երկու տարում թոշակը բարձրանա 50 տոկոսով, ամեն տարի տեղի է ունենալու թոշակի ինդեքսավորում»,-ասել է Կամենդատյանը։

The Hayakve initiative has announced that it will participate in the upcoming elections together with other like-minded forces.
“Taking into account the current realities, we will combine our efforts with other organizations and structures that share our views. We must act as a united front to prevent the dispersion of voters’ ballots, defeat this regime and achieve a genuine change of power,” said Avetik Chalabyan, co-founder of the initiative, Panorama.am reports.
Chalabyan did not specify which political forces would join them, noting that this would be announced later once all sides involved in the process are confirmed, as premature disclosure could be viewed as a breach of negotiating ethics. He urged journalists to be patient.
If elected, Hayakve has pledged to make general education 11 years long, raise pensions, increase defense spending, make military service attractive and honorable, and eliminate divisions within society.
Chalabyan said that in a complex regional environment, preserving statehood requires multiplying efforts and defending the country through its own real potential.
“To that end, we will consolidate our society in confronting external threats and mitigate or eliminate the divisions created by this regime. We will consistently strengthen our army,” he said.
The initiative also stated that it has developed a program for the development of education and science with a national orientation. Member Menua Soghomonyan said that in the modern world security begins not in the trenches but in classrooms and laboratories.
“We will not allow the lights of schools in border communities to go out, and no schools in border villages will be closed. We will make general education 11 years long and free students and their families from dependence on private tutors. Twelve-year education has not justified itself,” he said.
Presenting the security agenda, Avetik Kerobyan stated: “Our goal will be to inflict irreparable losses on the enemy in the event of external aggression. Before attacking our country, our adversaries must think long and abandon such intentions. We must be the hedgehog with sharp, long spines, with whom one should seek only peace.”
Economist Hrayr Kamendatyan noted that the current pension of 36,000 drams is sufficient only to avoid starvation.
“We are conducting a campaign regarding pensioners and declare that the very next day after becoming part of the government we will begin work so that over the next two years pensions increase by 50 percent, with annual indexation,” Kamendatyan said.