18 Փետրվար 2026 - 10:21 AMT
Պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը դատարանի նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ շատ բարձր է գնահատել գնդերեցների ծառայութունը պատերազմի, ճգնաժամի ընթացքում:
«Պաշտպանության նախարարությունում իմ պաշտոնավարման ընթացքում, երբ եղել եմ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, որպես միջազգային համագործակցության վարչության պետ, ամեն ինչ արել եմ, որ գնդերեցների ծառայությունը լինի նախարարությունում ավելի բարվոք»,-հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով՝ աջակցությունը դրսևորվել է ինչպես նրանց ծախսերի ապահովման, այնպես էլ զինված ուժերում փոխհարաբերությունների կարգավորման և այլ հարցերի լուծման ուղղությամբ։
«Ես շատ բարձր եմ գնահատել գնդերեցների ծառայութունը պատերազմի, ճգնաժամի ընթացքում։ Շատ բարձր։ Մեզ նաև հաջողվեց նստավայր ընտրել, դա եղել է իմ պաշտոնավարման ժամանակ»,-ասել է նա։
Անդրադառնալով զինված ուժերում հոգևորականների թվաքանակի կրճատմանն ու նրանց գործունեության սահմանափակմանը՝ Տոնոյանը շեշտել է, որ նման քայլերը բարոյահոգեբանական առումով դրական հետևանք չեն ունենալու։
«Մեր զինծառայողների 90 տոկոսը Հայ առաքելական եկեղեցու հետևոդներ են։ Ես արդեն ասացի, թե 44-օրյա պատերազմում, թե ճգնաժամային փուլերում շատ բարձր եմ գնահատել նրանց ծառայությունները»,-ընդգծել է նախկին նախարարը;
Փետրվարի 1-ից պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Սուրեն Պապիկյանի հրամանով լուծարվել է ՀՀ զինված ուժերի հոգևոր առաջնորդությունը։
Տեր Պսակ քահանա Մկրտչյանը ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ պաշտպանության նախարարություն են հրավիրվել գնդերեց-սարկավագները, և ոչ ուղղակի ձևաչափով՝ հարցախույզի միջոցով, փորձ է արվել պարզել նրանց դիրքորոշումը եկեղեցու դեմ ծավալված արշավի վերաբերյալ։ Ըստ քահանայի՝ նրանք տվել են ուխտապահ եկեղեցականին վայել պատասխան։

Бывший министр обороны Давид Тоноян в беседе с журналистами перед судебным заседанием заявил, что очень высоко оценивал службу военных священнослужителей в период войны и кризисов.
Как сообщает «Panorama.am », Тоноян отметил, что во время своей работы в Министерстве обороны — в том числе на должности первого заместителя министра и начальника управления международного сотрудничества — он делал все возможное для того, чтобы их служба в ведомстве была организована на более благоприятных условиях.
По его словам, поддержка выражалась как в обеспечении их расходов, так и в урегулировании взаимоотношений в вооруженных силах и решении других вопросов.
«Я очень высоко оценивал службу капелланов в период войны и кризиса. Очень высоко. Нам также удалось выбрать резиденцию, и это произошло в период моего пребывания в должности», — сказал он.
Комментируя сокращение численности духовенства в вооруженных силах и ограничение их деятельности, Тоноян подчеркнул, что такие шаги не будут иметь положительных морально-психологических последствий.
«90 процентов наших военнослужащих являются последователями Армянской апостольской церкви. Я уже говорил, что как в ходе 44-дневной войны, так и в кризисные этапы я очень высоко оценивал их службу», — отметил бывший министр.
С 1 февраля приказом министра обороны Сурена Папикяна было упразднено Духовное управление Вооруженных сил Армении.
Ранее священник Псак Мкртчян сообщил, что капелланы и диаконы были приглашены в Министерство обороны, и в непрямом формате — посредством опросника — предпринималась попытка выяснить их позицию относительно развернутой против церкви кампании. По словам священника, они дали ответ, достойный верных своему обету служителей церкви.