18 Փետրվար 2026 - 10:55 AMT
ԱԺ պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանին և նրա ընտանիքի անդամներին պատկանող գույքերի նկատմամբ կիրառվել է 267 միլիոն 431 հազար դրամի չափով արգելանք։
Դատավոր Աշխեն Ղարսլյանը, որը նախկինում բավարարել է դատախազության միջնորդությունը 258 միլիոն 146 հազար դրամի չափով արգելանք կիրառելու վերաբերյալ, փետրվարի 4-ին ընդունել է ևս 9 միլիոն 284 հազար դրամի չափով արգելանք սահմանելու որոշում, հայտնում է Factor.am-ը:
Հունվարի 30-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է մուտքագրվել Գլխավոր դատախազության անունից ներկայացված հայցադիմումը ընդդեմ Իշխան Սաղաթելյանի, նրա կնոջ՝ Լիանա Խաչատրյանի, Վաչիկ Սաղաթելյանի, Բալասան Սաղաթելյանի, Նաիրի Սաղաթելյանի, Մեդեա Սաղաթելյանի և «ՆԱՐՎԵՍՏ» գյուղատնտեսական կոոպերատիվի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջով։ Հայցադիմումին կից ներկայացվել է նաև հայցի ապահովման միջոց կիրառելու միջնորդություն։
Հայցվորը միջնորդել է 9 միլիոն 284 հազար դրամի չափով արգելանք կիրառել Իշխան Սաղաթելյանին և նրա կնոջը պատկանող գույքի նկատմամբ։
«․․․Տվյալ իրավիճակում, բացի արդեն իսկ կիրառված հայցի նախնական ապահովման միջոցներից, որոնք հայցը վարույթ ընդունելուց հետո գործելու են որպես հայցի ապահովման միջոցներ, անհրաժեշտություն է առաջացել հայցի ապահովման միջոցներ կիրառել նաև այն գույքերի վրա, որոնք գնահատվել են ապօրինի ծագում ունեցող գույքեր հայցադիմումում կատարված հաշվարկի արդյունքում (ձեռք են բերվել Բալասան և Թագուհի Սաղաթելյաններին վճարված աշխատավարձերի չափերի մասին տեղեկություններ, ստացվել են այն տրանսպորտային միջոցների ձեռքբերման արժեքների վերաբերյալ տվյալներ, որոնք բացակայել են, ինչպես նաև հաշվարկում ներառվել է ապօրինի եկամտից սպառողական զամբյուղի ապահովմանն ուղղված ծախսի վերաբերյալ տվյալները)»,-հայտնել են դատախազությունից:
Նշվել է, որ հայցի նախնական ապահովման միջոցների կիրառմամբ արդեն իսկ 258 միլիոն 146 հազար դրամի չափով արգելանք է դրվել պատգամավորին և նրա կնոջը պատկանող գույքի վրա, միաժամանակ ներկայացվել է 267 միլիոն 431 հազար դրամի բռնագանձման պահանջ։
«․․․Առկա է անհրաժեշտություն հայցի ապահովման միջոցներ կիրառել Իշխան Սաղաթելյանին և Լիանա Խաչատրյանին պատկանող և ապօրինի չդիտարկված նաև այլ գույքերի նկատմամբ՝ 9,284,408 ՀՀ դրամի չափով»։
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը դատարանին ներկայացրել է պահանջ՝ Իշխան Սաղաթելյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ ՀՀ-ի բռնագանձել՝ հինգ անշարժ գույք, հինգ տրանսպորտային միջոց, երեք իրավաբանական անձանցում մասնակցություն, 264 միլիոն 516 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ, ինչպես նաև 2 միլիոն 914 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել։

На имущество депутата Национального собрания Ишхана Сагателяна и членов его семьи наложен арест в размере 267 431 000 драмов.
Судья Ашхен Гарслян, ранее удовлетворившая ходатайство прокуратуры о наложении ареста на сумму 258 146 000 драмов, 4 февраля приняла решение о дополнительном аресте на сумму 9 284 000 драмов, сообщает «Factor.am ».
30 января в Антикоррупционный суд поступило исковое заявление, представленное от имени Генеральной прокуратуры, против Ишхана Сагателяна, его супруги Лианы Хачатрян, Вачика Сагателяна, Баласана Сагателяна, Наири Сагателяна, Медеа Сагателяна и сельскохозяйственного кооператива «НАРВЕСТ» с требованием конфискации имущества незаконного происхождения. К иску было приложено ходатайство о применении обеспечительных мер.
Истец ходатайствовал о наложении ареста на имущество Ишхана Сагателяна и его супруги на сумму 9 284 000 драмов.
«…В сложившейся ситуации, помимо уже примененных предварительных обеспечительных мер, которые после принятия иска к производству будут действовать как меры по обеспечению иска, возникла необходимость применить обеспечительные меры также к имуществу, оцененному как имеющее незаконное происхождение на основании расчетов, приведенных в исковом заявлении (получены сведения о размере заработной платы, выплаченной Баласану и Тагуи Сагателян, данные о стоимости приобретения транспортных средств, отсутствовавшие ранее, а также в расчет включены расходы из незаконных доходов на обеспечение потребительской корзины)», — сообщили в прокуратуре.
Отмечается, что в рамках предварительных обеспечительных мер уже наложен арест на имущество депутата и его супруги на сумму 258 146 000 драмов, при этом заявлено требование о взыскании 267 431 000 драмов.
«…Имеется необходимость применить обеспечительные меры в отношении других принадлежащих Ишхану Сагателяну и Лиане Хачатрян активов, не признанных ранее незаконными, на сумму 9 284 408 драмов».
Управление Генеральной прокуратуры по делам о конфискации имущества незаконного происхождения представило в суд требование о взыскании в пользу Республики Армения пяти объектов недвижимости, пяти транспортных средств, долей участия в трех юридических лицах, 264 516 000 драмов как остатка незаконных денежных средств, а также 2 914 000 драмов, не подтвержденных законными доходами, имеющих незаконное происхождение, переданных добросовестному приобретателю либо не подлежащих идентификации и взысканию.