18 Փետրվար 2026 - 10:55 AMT
ԱԺ պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանին և նրա ընտանիքի անդամներին պատկանող գույքերի նկատմամբ կիրառվել է 267 միլիոն 431 հազար դրամի չափով արգելանք։
Դատավոր Աշխեն Ղարսլյանը, որը նախկինում բավարարել է դատախազության միջնորդությունը 258 միլիոն 146 հազար դրամի չափով արգելանք կիրառելու վերաբերյալ, փետրվարի 4-ին ընդունել է ևս 9 միլիոն 284 հազար դրամի չափով արգելանք սահմանելու որոշում, հայտնում է Factor.am-ը:
Հունվարի 30-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է մուտքագրվել Գլխավոր դատախազության անունից ներկայացված հայցադիմումը ընդդեմ Իշխան Սաղաթելյանի, նրա կնոջ՝ Լիանա Խաչատրյանի, Վաչիկ Սաղաթելյանի, Բալասան Սաղաթելյանի, Նաիրի Սաղաթելյանի, Մեդեա Սաղաթելյանի և «ՆԱՐՎԵՍՏ» գյուղատնտեսական կոոպերատիվի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջով։ Հայցադիմումին կից ներկայացվել է նաև հայցի ապահովման միջոց կիրառելու միջնորդություն։
Հայցվորը միջնորդել է 9 միլիոն 284 հազար դրամի չափով արգելանք կիրառել Իշխան Սաղաթելյանին և նրա կնոջը պատկանող գույքի նկատմամբ։
«․․․Տվյալ իրավիճակում, բացի արդեն իսկ կիրառված հայցի նախնական ապահովման միջոցներից, որոնք հայցը վարույթ ընդունելուց հետո գործելու են որպես հայցի ապահովման միջոցներ, անհրաժեշտություն է առաջացել հայցի ապահովման միջոցներ կիրառել նաև այն գույքերի վրա, որոնք գնահատվել են ապօրինի ծագում ունեցող գույքեր հայցադիմումում կատարված հաշվարկի արդյունքում (ձեռք են բերվել Բալասան և Թագուհի Սաղաթելյաններին վճարված աշխատավարձերի չափերի մասին տեղեկություններ, ստացվել են այն տրանսպորտային միջոցների ձեռքբերման արժեքների վերաբերյալ տվյալներ, որոնք բացակայել են, ինչպես նաև հաշվարկում ներառվել է ապօրինի եկամտից սպառողական զամբյուղի ապահովմանն ուղղված ծախսի վերաբերյալ տվյալները)»,-հայտնել են դատախազությունից:
Նշվել է, որ հայցի նախնական ապահովման միջոցների կիրառմամբ արդեն իսկ 258 միլիոն 146 հազար դրամի չափով արգելանք է դրվել պատգամավորին և նրա կնոջը պատկանող գույքի վրա, միաժամանակ ներկայացվել է 267 միլիոն 431 հազար դրամի բռնագանձման պահանջ։
«․․․Առկա է անհրաժեշտություն հայցի ապահովման միջոցներ կիրառել Իշխան Սաղաթելյանին և Լիանա Խաչատրյանին պատկանող և ապօրինի չդիտարկված նաև այլ գույքերի նկատմամբ՝ 9,284,408 ՀՀ դրամի չափով»։
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը դատարանին ներկայացրել է պահանջ՝ Իշխան Սաղաթելյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ ՀՀ-ի բռնագանձել՝ հինգ անշարժ գույք, հինգ տրանսպորտային միջոց, երեք իրավաբանական անձանցում մասնակցություն, 264 միլիոն 516 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ, ինչպես նաև 2 միլիոն 914 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել։

18 February 2026 - 11:31 AMT
Assets belonging to National Assembly deputy Ishkhan Saghatelyan and his family members have been placed under seizure totaling 267,431,000 drams.
Judge Ashkhen Gharslyan, who had previously granted the Prosecutor’s Office motion to impose a freeze of 258,146,000 drams, on February 4 also approved an additional 9,284,000 drams in asset seizure, Factor.am reports.
On January 30, the Anti-Corruption Court received a claim filed on behalf of the Prosecutor General’s Office against Ishkhan Saghatelyan, his wife Liana Khachatryan, Vachik Saghatelyan, Balasan Saghatelyan, Nairi Saghatelyan, Medea Saghatelyan and the agricultural cooperative “Narvest,” seeking confiscation of property of alleged illicit origin. A motion to apply interim measures to secure the claim was attached.
The claimant requested that assets worth 9,284,000 drams belonging to Ishkhan Saghatelyan and his wife be frozen.
“In the present situation, in addition to the previously applied interim measures, which will continue to operate as measures to secure the claim after it is accepted for proceedings, there is a need to apply such measures also to property assessed as being of illicit origin based on calculations in the claim (information was obtained on salaries paid to Balasan and Taguhi Saghatelyan, data were received on the acquisition value of vehicles previously lacking documentation, and expenses related to the consumer basket funded from unlawful income were included in the calculation),” the Prosecutor’s Office said.
It was noted that under the initial interim measures, assets worth 258,146,000 drams belonging to the MP and his wife had already been frozen, while a confiscation claim totaling 267,431,000 drams has been filed.
“There is a necessity to apply interim measures to other assets belonging to Ishkhan Saghatelyan and Liana Khachatryan, not previously assessed as illicit, in the amount of 9,284,408 drams.”
The Department for the Confiscation of Property of Illicit Origin at the Prosecutor General’s Office has asked the court to confiscate in favor of the Republic of Armenia five immovable properties, five vehicles, shares in three legal entities, 264,516,000 drams as the remainder of illicit funds, and 2,914,000 drams not substantiated by lawful income, allegedly of illicit origin, transferred to a bona fide acquirer or otherwise unidentifiable and unrecoverable.