18 Փետրվար 2026 - 11:15 AMT
Հայաստանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին սառեցված է, սակայն երկիրը պաշտոնապես դուրս չի եկել կառույցից, և իրավական կարգավիճակը փոփոխության չի ենթարկվել, ասել է ՊՆ նախկին ղեկավար Դավիթ Տոնոյանը` անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն պնդմանը, թե ՀԱՊԿ-ը խոչընդոտել է այլ երկրներից զենք գնելուն։
«Հռետորական հարց եմ տալիս՝ իսկ մենք ՀԱՊԿ-ից դո՞ւրս ենք եկել, որ հիմա ձեռբերումները կատարվում են»,- ասել է նա լրագրողների հետ զրույցում դատական նիստի մեկնարկից առաջ, հայտնում է Panorama.am-ը:
Տոնոյանը նշել է, որ ավելի շատ դա եղել է Արցախի հակամարտության հետ կապված խնդիր:
«ՀԱՊԿ անդամ ենք և ոնց որ ես տեսնում եմ, դա չի խոչընդոտում․․․Ավելի շատ դա եղել է Արցախի հակամարտության հետ կապված խնդիր։ Նույն Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն եղել են Մինսկի խմբի համանախագահներ, այն ժամանակ իրենց թույլ չէին տալիս մատակարարումներ կատարել ոչ Հայաստան, ոչ Ադրբեջան։ Դա է եղել հիմնական խնդիրը»,- ասել է Տոնոյանը։
Փաշինյանն ավելի վաղ ասել էր․ «Պարզվեց, որ շատ դեպքերում կարիք չկա, որ մենք գնանք ու դռներ ծեծենք: Պաշտպանական սպառազինության ամբողջ գլոբալ շուկան Հայաստանի Հանրապետության առաջ բացվեց: Չեմ ուզում թաքցնել, այդտեղ կա նյուանս՝ կապված ՀԱՊԿ-ի հետ:ՀԱՊԿ-ի մեր մասնակցությունը լրջագույն խոչընդոտ էր միջազգային շուկային հասանելիություն ունենալու համար»:

Членство Армении в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) заморожено, однако страна официально не вышла из организации, и ее правовой статус не изменился, заявил бывший министр обороны Давид Тоноян, комментируя утверждение премьер-министра Никола Пашиняна о том, что ОДКБ препятствовала закупкам вооружений в других странах.
«Задаю риторический вопрос — а мы вышли из ОДКБ, что сейчас осуществляются закупки?» — сказал он в беседе с журналистами перед началом судебного заседания, сообщает «Panorama.am ».
По словам Тонояна, проблема в большей степени была связана с конфликтом вокруг Арцаха.
«Мы являемся членом ОДКБ, и, как я вижу, это не препятствует… Это было больше связано с конфликтом вокруг Арцаха. Та же Франция, США были сопредседателями Минской группы и тогда им не позволяли осуществлять поставки ни Армении, ни Азербайджану. Это и было основной проблемой», — отметил Тоноян.
Ранее Пашинян заявил: «Выяснилось, что во многих случаях нет необходимости ходить и стучаться в двери. Весь глобальный рынок оборонных вооружений открылся для Республики Армения. Не хочу скрывать, там есть нюанс, связанный с ОДКБ. Наше участие в ОДКБ было серьезнейшим препятствием для доступа к международному рынку».