18 Փետրվար 2026 - 11:42 AMT
Ժնևում Ուկրաինայի, ՌԴ և ԱՄՆ բանակցությունները «ծանր էին, բայց գործնական»․ Առաջիկայում կլինի նոր հանդիպում
Ժնևում տեղի են ունեցել Ուկրաինայի, Ռուսաստանի և ԱՄՆ ներկայացուցիչների բանակցությունները ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման շուրջ: Դրանք անցել են «ծանր, բայց գործնական» մթնոլորտում: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ պատվիրակության ղեկավար, ՌԴ նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա նաև հայտարարել է, որ մոտ ապագայում տեղի կունենա հաջորդ հանդիպումը:
ՏԱՍՍ-ը, հղում անելով աղբյուրին, նշել է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «խոշոր թեմաներ և խոշոր փոխզիջումներ»։ ՌԲԿ-ի բանակցային խմբի աղբյուրն իր հերթին հայտնել է, որ քննարկումները եղել են լարված, իսկ հանդիպումները անցկացվել են ինչպես եռակողմ, այնպես էլ երկկողմ ձևաչափերով։
Նման գնահատական է տվել նաև Reuters-ի աղբյուրը։
Բանակցություններն անցկացվել են փակ ձևաչափով՝ առանց մամուլի մասնակցության:
Ուկրաինական պատվիրակության ղեկավար Ռուստեմ Ումերովը հայտարարել է, որ օրակարգում եղել են անվտանգության և հումանիտար հարցերը, հայտնում է Current time-ը:
«Մենք ունենք Ուկրաինայի նախագահի կողմից համաձայնեցված աշխատանքի շրջանակներ և հստակ մանդատ ։ Մենք աշխատում ենք կառուցողական, կենտրոնացած և առանց ավելորդ սպասումների։ Մեր խնդիրն է՝ առավելագույնս առաջ մղել այն լուծումները, որոնք կարող են մոտեցնել կայուն խաղաղությունը», – հայտնել է նա։
ՌԻԱ Նովոստին հաղորդել է, որ Ժնևի Intercontinental հյուրանոց է ժամանել նաև բրիտանական պատվիրակությունը՝ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոնաթան Փաուելի գլխավորությամբ։ Գործակալության տվյալներով՝ Փաուելը արդեն հանդիպել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիտքոֆի և ԱՄՆ ցամաքային զորքերի նախարար Դեն Դրիսկոլի հետ։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել է Վլադիմիր Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, կողմերը մտադիր են քննարկել ավելի լայն հարցերի շրջանակ, քան Աբու Դաբիում կայացած նախորդ փուլերում, այդ թվում՝ տարածքների թեման։
The Economist-ի հաղորդմամբ՝ բանակցությունների ֆոնին ուկրաինական պատվիրակությունում առաջացել են ներքին տարաձայնություններ խաղաղության համաձայնագրի ժամկետների շուրջ։ Մասնակիցների մի մասը նպատակահարմար է համարել հնարավորինս արագ համաձայնության հասնել ԱՄՆ միջնորդությամբ՝ մտավախություն ունենալով, որ կփակվի «հնարավորությունների պատուհանը»։ Աղբյուրները այդ մոտեցումը կապել են Բուդանովի հետ։ Նրա ընդդիմախոսները կողմնորոշվել են նախագահի գրասենյակի նախկին ղեկավար Անդրեյ Երմակի մոտեցմանը և ավելի կասկածամտորեն են վերաբերվել արագ խաղաղության հեռանկարին։ Ամսագիրը նշել է, որ նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին փորձել է հավասարակշռել այս դիրքորոշումները։
Ավելի վաղ Վլադիմիր Զելենսկին հայտնել է, որ ԱՄՆ-ը ձգտում է, որպեսզի Ռուսաստանը և Ուկրաինան խաղաղության համաձայնության հասնեն մինչև ընթացիկ տարվա հունիս։ Մյունխենի անվտանգության համաժողովում նա նշել է, որ ԱՄՆ-ը «չափազանց հաճախ» խոսում է Ուկրաինայից զիջումների անհրաժեշտության մասին։ Նա հավելել է, որ ամերիկյան կողմը իրեն տեղեկացրել է, թե Ռուսաստանը «երաշխավորում է» պատերազմի արագ ավարտը, եթե ուկրաինական զորքերը դուրս գան Դոնբասից, սակայն ընդգծել է, որ Ուկրաինան պատրաստ չէ լքել իր վերահսկողության տակ գտնվող Դոնբասի տարածքները, բայց պատրաստ է դիտարկել փոխզիջում, օրինակ՝ ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը։
Նախորդ փուլը կայացել է փետրվարի 4–5-ին Աբու Դաբիում և բոլոր կողմերից գնահատվել է կառուցողական։ Դրա արդյունքում Ռուսաստանը և Ուկրաինան փոխանակվել են ռազմագերիներով «157-ը 157-ի դիմաց» ձևաչափով։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կոչ է արել Ուկրաինային հնարավորինս շուտ նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Կողմերի ընդունմամբ՝ ամենաբարդ հարցերից մեկը մնացել են տարածքային պահանջները։ Մոսկվան պնդել է, որ ուկրաինական զորքերը պետք է դուրս բերվեն Դոնբասից, մինչդեռ Կիևը հրաժարվել է զիջումներից և պահպանել է «կանգնած ենք այնտեղ, որտեղ կանգնած ենք» դիրքորոշումը։ Ուկրաինայի նախագահը բազմիցս հայտարարել է, որ Կիևը չի պատրաստվում «նվիրել» իր տարածքները որևէ մեկին։

В Женеве состоялись переговоры представителей Украины, России и США по урегулированию российско-украинского конфликта. Они прошли в «тяжелой, но деловой» атмосфере, заявил глава российской делегации, помощник президента РФ Владимир Мединский, сообщает ТАСС.
Он также отметил, что в ближайшее время состоится следующая встреча.
Как уточняет ТАСС со ссылкой на источник, в ходе встречи обсуждались «крупные темы и крупные компромиссы». Источник РБК в переговорной группе сообщил, что обсуждения были напряженными, а встречи проходили как в трехстороннем, так и в двустороннем форматах.
Аналогичную оценку дал источник Reuters.
Переговоры прошли в закрытом формате без участия прессы.
Глава украинской делегации Рустем Умеров заявил, что в повестке находились вопросы безопасности и гуманитарные темы, сообщает «Current Time».
«У нас есть согласованные президентом Украины рамки работы и четкий мандат . Мы работаем конструктивно, сосредоточенно и без излишних ожиданий. Наша задача — максимально продвинуть решения, которые могут приблизить устойчивый мир», — сказал он.
РИА Новости сообщило, что в женевский отель Intercontinental прибыла также британская делегация во главе с советником премьер-министра Великобритании Кира Стармера по вопросам безопасности Джонатаном Пауэллом. По данным агентства, Пауэлл уже встретился со специальным представителем президента США Стивом Уиткоффом и министром сухопутных войск США Дэном Дрисколлом.
Как ранее сообщил пресс-секретарь Владимира Путина Дмитрий Песков, стороны намерены обсудить более широкий круг вопросов, чем на предыдущих этапах в Абу-Даби, включая тему территорий.
По информации The Economist, на фоне переговоров в украинской делегации возникли внутренние разногласия по срокам заключения мирного соглашения. Часть участников считает целесообразным как можно быстрее достичь договоренности при посредничестве США, опасаясь закрытия «окна возможностей». Источники связывают эту позицию с Будановым. Его оппоненты ориентируются на подход бывшего главы офиса президента Андрея Ермака и более скептически оценивают перспективы быстрого мира. Издание отмечает, что президент Владимир Зеленский пытается сбалансировать эти позиции.
Ранее Зеленский заявил, что США стремятся к достижению мирного соглашения между Россией и Украиной до июня текущего года. Выступая на Мюнхенской конференции по безопасности, он отметил, что США «слишком часто» говорят о необходимости уступок со стороны Украины. По его словам, американская сторона сообщила ему, что Россия «гарантирует» быстрое завершение войны при условии вывода украинских войск из Донбасса, однако подчеркнул, что Украина не готова покинуть контролируемые ею территории Донбасса, хотя готова рассмотреть компромисс, например создание свободной экономической зоны.
Предыдущий раунд прошел 4–5 февраля в Абу-Даби и был оценен всеми сторонами как конструктивный. По его итогам Россия и Украина обменялись военнопленными по формуле «157 на 157».
Президент США Дональд Трамп призвал Украину как можно скорее сесть за стол переговоров. По признанию сторон, одним из наиболее сложных вопросов остаются территориальные требования. Москва настаивает на выводе украинских войск из Донбасса, тогда как Киев отказывается от уступок и придерживается позиции «стоим там, где стоим». Президент Украины неоднократно заявлял, что Киев не намерен «дарить» свои территории кому-либо.