18 Փետրվար 2026 - 11:48 AMT
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի վերաբերյալ հարուցված նոր քրեական վարույթի շրջանակում կիրառված խափանման միջոցը՝ երկրից չբացակայելու արգելքը, վերացվել է։ Այդ մասին հայտնել են Հակակոռուպցիոն դատարանից, տեղեկացնում է Radar Armenia-ն:
«Քանի որ դատավորը փոխարինող է եղել, այդ պատճատով նա չէր կարող վերացնել: Դատավորը պարտավորեցրել է դատախազությանը՝ վերացնել կիրառված խափանման միջոցը»,-ասել են դատարանից:
Խոսքը վերաբերում է 2019 թվականին հանգուցյալ գործարար Միխայիլ Բաղդասարովի ցուցմունքի հիմքով նախաձեռնված քրեական գործին։ Նշված վարույթի շրջանակում Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ սահմանվել էր երկրից դուրս գալու սահմանափակում։

Мера пресечения в виде запрета на выезд из страны, примененная к третьему президенту Армении Сержу Саргсяну в рамках нового уголовного дела, отменена. Об этом сообщили в Антикоррупционном суде, информирует «Radar Armenia».
«Поскольку судья был замещающим, он не мог самостоятельно отменить меру. Судья обязал прокуратуру снять примененную меру пресечения», — сообщили в суде.
Речь идет о уголовном деле, возбужденном в 2019 году на основании показаний покойного предпринимателя Михаила Багдасарова. В рамках данного производства в отношении Сержа Саргсяна было установлено ограничение на выезд за пределы страны.